Admin and Site Enhancements (ASE) Pro - en to ar translation catalogue (846 entries)

en: (Default is 'secret')
ar: (الافتراضي هو "secret")

en: (Default is 160px)
ar: (الافتراضي 160px)

en: (Default is 20%)
ar: (الإفتراضي هو 20%)

en: (filtered from _MAX_ total entries)
ar: (تمت التصفية من إجمالي _MAX_ من الإدخالات)

en: 0.000001 (6 decimal places)
ar: 0.000001 (6 خانات عشرية)

en: 0.00001 (5 decimal places)
ar: 0.00001 (5 خانات عشرية)

en: 0.0001 (4 decimal places)
ar: 0.0001 (4 خانات عشرية)

en: 0.001 (3 decimal places)
ar: 0.001 (3 خانات عشرية)

en: 0.01 (2 decimal places)
ar: 0.01 (2 خانتين عشرية)

en: 0.1 (1 decimal place)
ar: 0.1 (خانة عشرية)

en: 1 minute
ar: 1 دقيقة

en: 10 minutes
ar: 10 دقايق

en: 1000 (1 thousand)
ar: 1000 (1 ألف)

en: 10000 (10 thousands)
ar: 10000 (عشرة ألف)

en: 100000 (100 thousands)
ar: 100000 (مئة ألف)

en: 1000000 (1 million)
ar: 1000000 (1 مليون)

en: 120 seconds
ar: 120 ثانية

en: 15 seconds
ar: 15 ثانية

en: 2 minutes
ar: 2 دقيقتين

en: 3 minutes
ar: 3 دقايق

en: 30 seconds
ar: 30 ثانية

en: 45 seconds
ar: 45 ثانية

en: 5 minutes
ar: 5 دقايق

en: 60 seconds
ar: 60 ثانية

en: 90 seconds
ar: 90 ثانية

en: <div class="asenha-warning">This feature <strong>only works for/with the default WordPress login page</strong>. It does not support using custom login page you manually created with a page builder or with another plugin.<br /><br />It's also <strong>not yet compatible with two-factor authentication (2FA) methods</strong>. If you use a 2FA plugin, please use the change login URL feature bundled in that plugin, or use another plugin that is compatible with it.<br /><br />And obviously, to improve security, please <strong>use something other than 'login'</strong> for the custom login slug.</div>
ar: <div class="asenha-warning">هذه الميزة <strong>تعمل فقط مع/مع صفحة تسجيل الدخول الافتراضية إلى WordPress</strong>. ولا يدعم استخدام صفحة تسجيل الدخول المخصصة التي أنشأتها يدويًا باستخدام أداة إنشاء الصفحات أو باستخدام مكون إضافي آخر.<br /><br />كما أنها <strong>غير متوافقة حتى الآن مع طرق المصادقة الثنائية (2FA)</strong>. إذا كنت تستخدم مكونًا إضافيًا للمصادقة الثنائية، فيرجى استخدام ميزة تغيير عنوان URL لتسجيل الدخول المضمنة في هذا المكون الإضافي، أو استخدام مكون إضافي آخر متوافق معه.<br /><br />ومن الواضح أنه لتحسين الأمان، يرجى <strong>استخدام شيء ما بخلاف "تسجيل الدخول"</strong> لرابط تسجيل الدخول المخصص.</div>

en: <span class="faded">(Default is 1 minute)</span>
ar: <span class="faded">(الافتراضي هو دقيقة واحدة)</span>

en: <span class="faded">(Default is 15 seconds)</span>
ar: <span class="faded">(الفترة الافتراضية هي 15 ثانية)</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Authentication</span>
ar: <span class="field-sublabel sublabel-wide">المصادقة</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Bcc</span>
ar: <span class="field-sublabel sublabel-wide">نسخة كربونية BCC</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Detect IP address from the following header first:</span>
ar: <span class="field-sublabel sublabel-wide">اكتشف عنوان IP من العنوان التالي أولاً:</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Host</span>
ar: <span class="field-sublabel sublabel-wide">الاستضافة</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Live Site URL</span>
ar: <span class="field-sublabel sublabel-wide">عنوان URL للموقع </span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Password</span>
ar: <span class="field-sublabel sublabel-wide">كلمة المرور</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Port</span>
ar: <span class="field-sublabel sublabel-wide">المنفذ</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Reply-to email</span>
ar: <span class="field-sublabel sublabel-wide">البريد الإلكتروني للرد</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Reply-to name</span>
ar: <span class="field-sublabel sublabel-wide"> الرد على</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Security</span>
ar: <span class="field-sublabel sublabel-wide">الأمان</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Send a test email to</span>
ar: <span class="field-sublabel sublabel-wide">أرسل بريدًا إلكترونيًا تجريبيًا إلى</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Sender email</span>
ar: <span class="field-sublabel sublabel-wide">إيميل المرسل</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Sender name</span>
ar: <span class="field-sublabel sublabel-wide">اسم المرسل</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Username</span>
ar: <span class="field-sublabel sublabel-wide">اسم المستخدم</span>

en: <strong>Code to insert after &lt;body&gt; with the priority of</strong>
ar: <strong>الكود المراد إدراجه بعد &lt;body&gt; مع أولوية</strong>

en: <strong>Code to insert before &lt;/head&gt; with the priority of</strong>
ar: <strong>الكود المراد إدراجه قبل &lt;/head&gt; مع أولوية</strong>

en: <strong>Code to insert in footer section before &lt;/body&gt; with the priority of</strong>
ar: <strong>الكود المراد إدراجه في قسم التذييل قبل &lt;/body&gt; مع أولوية</strong>

en: <strong>Error:</strong> Invalid email or incorrect password.
ar: <strong>خطأ:</strong> بريد إلكتروني غير صالح أو كلمة مرور غير صحيحة.

en: <strong>Insert CSS with the priority of</strong>
ar: <strong>إدراج CSS مع الأولوية</strong>

en: <strong>Your ads.txt content:</strong>
ar: <strong>محتوى ملف Ads.txt الخاص بك:</strong>

en: <strong>Your app-ads.txt content:</strong>
ar: <strong>محتوى ملف app-ads.txt الخاص بك:</strong>

en: A single URL for some or all roles
ar: رابط واحد لبعض أو كل الرتب

en: ASE Pro YEAR-END SALE! 20% DISCOUNT. Lifetime Deal (LTD) available.
ar: عروض نهاية السنة على نسخة Pro! أحصل على خصم 20%. يوجد كذلك ترخيص مدى الحياة.

en: AVIF Support Status
ar: حالة دعم AVIF

en: AVIF Upload
ar: رفع صيغة AVIF

en: Action
ar: الإجراء

en: Actions
ar: الإجراءات

en: Activate
ar: مفعل

en: Active
ar: مفعل

en: Add
ar: أضف

en: Add CSS / SCSS Snippet
ar: إضافة مقطع CSS / SCSS

en: Add CSS/SCSS code
ar: أضف كود CSS/SCSS

en: Add Child
ar: أضف فرعي

en: Add Code Snippet
ar: أضف كود المقطع

en: Add File
ar: أضف ملف

en: Add HTML Snippet
ar: إضافة مقطع كود HTML

en: Add HTML code
ar: أضف كود HTML

en: Add JS Snippet
ar: إضافة مقطع كود جافاسكريبت

en: Add JS code
ar: أضف كود جافاسكريبت

en: Add New
ar: إضافة جديد

en: Add New %s
ar: أضف %s جديدة

en: Add New Field Group
ar: إضافة مجموعة حقول جديدة

en: Add New Options Page
ar: إضافة صفحة خيارات جديدة

en: Add New Post Type
ar: أضف نوع جديد من المنشورات

en: Add New Taxonomy
ar: أضف تصنيف جديد

en: Add PHP Snippet
ar: إضافة مقطع كود PHP

en: Add Row
ar: أضف صف

en: Add Separator
ar: إضافة فاصل

en: Add User Role Slug(s) to Admin Body Classes
ar: إضافة فئة دور المستخدم إلى عناصر واجهة لوحة التحكم

en: Add Username to Admin Body Classes
ar: إدراج اسم مستخدم في جسم واجهة الإدارة

en: Add Your Review
ar: قم بإضافة مراجعتك

en: Add categories for the media library and enable drag-and-drop categorization of media items. Categories can then be used to filter media items during media insertion into content.
ar: أضف فئات لمكتبة الوسائط وقم بتمكين تصنيف عناصر الوسائط عن طريق السحب والإفلات. يمكن بعد ذلك استخدام الفئات لتصفية عناصر الوسائط أثناء إدراج الوسائط في المحتوى.

en: Add custom &lt;body&gt; class(es) on the singular view of some or all public post types. Compatible with classes already added using <a href="https://wordpress.org/plugins/wp-custom-body-class" target="_blank">Custom Body Class plugin</a>.
ar: إضافة &lt;الجسم&gt; فئة (فئات) في العرض المفرد لبعض أو كل أنواع المنشورات العامة. متوافق مع الفئات التي تمت إضافتها بالفعل باستخدام <a href="https://wordpress.org/plugins/wp-custom-body-class" target="_blank">المكون الإضافي Custom Body Class</a>.

en: Add custom CSS on all admin pages for all user roles.
ar: أضف CSS مخصصًا على جميع صفحات الإدارة لجميع أدوار المستخدمين.

en: Add custom CSS on all frontend pages for all user roles.
ar: أضف CSS مخصصًا على جميع صفحات الواجهة الأمامية لجميع أدوار المستخدم.

en: Admin
ar: المدير

en: Admin Columns Manager
ar: مدير الأعمدة

en: Admin Columns Manager for
ar: مدير أعمدة الإدارة لـ

en: Admin Interface
ar: واجهة الإدارة

en: Admin Logo
ar: شعار صفحة المسؤول

en: Admin Menu Organizer
ar: منظم قائمة المسؤول

en: Admin Notices
ar: إشعارات المدير

en: Admin and Site Enhancements (ASE) Pro
ar: الإدارة و تحسينات الموقع (ASE) Pro

en: Admin bar
ar: شريط الإدارة

en: Admin menu
ar: قائمة الأدمن

en: After duplication, redirect to:
ar: بعد الاستنساخ، قم بالتوجيه إلى:

en: After saving the settings above, check if everything is configured properly below.
ar: بعد حفظ الإعدادات أعلاه، تحقق مما إذا تم إعداد كل شيء بشكل صحيح أدناه.

en: All
ar: الكل

en: All %s
ar: جميع %s

en: All Code Snippets
ar: جميع أكواد المقاطع

en: All Media
ar: جميع الوسائط

en: All Types
ar: جميع الأنواع

en: All files
ar: قاعدة البيانات

en: Allow Custom Navigation Menu Items to Open in New Tab
ar: السماح بفتح عناصر قائمة التنقل المخصصة في علامة تبويب جديدة

en: Allow custom navigation menu items to have links that open in new browser tab via target="_blank" attribute. The rel="noopener noreferrer nofollow" attribute will also be added for enhanced security and SEO benefits.
ar: السماح لعناصر قائمة التنقل المخصصة بأن تحتوي على روابط يتم فتحها في تبويب جديد بالمتصفح عبر اضافة 
     target="_blank". ستتم أيضًا إضافة rel="noopener noreferrer nofollow" لتحسين الأمان ومزايا تحسين محركات البحث.

en: Allow some or all user roles to upload SVG files, which will then be sanitized to keep things secure.
ar: السماح لبعض أو كل أدوار المستخدم بتحميل ملفات SVG، والتي سيتم بعد ذلك تطهيرها للحفاظ على أمان الأشياء.

en: Allow visitors with the following IP addresses to view the site directly:
ar: السماح للزوار الذين لديهم عناوين IP التالية بمشاهدة الموقع مباشرة:

en: Also disable frontend block styles / CSS files for the selected post types.
ar: قم أيضًا بتعطيل أنماط كتلة الواجهة الأمامية / ملفات CSS لأنواع المنشورات المحددة.

en: Also enable custom ordering for the following post type(s), which are non-hierarchical and does not support page attributes:
ar: يمكنك أيضًا تمكين الترتيب المخصص لأنواع المنشورات التالية، والتي ليست هرمية ولا تدعم سمات الصفحة:

en: Also enable frontend access for:
ar: قم أيضا بتمكين الوصول إلى الواجهة الأمامية لما يلي:

en: Also hide admin notices for non-administrators.
ar: قم أيضًا بإخفاء إشعارات المدير لغير المديرين.

en: Also show additional filter(s) for non-hierarchical taxonomies.
ar: إظهار أيضًا عوامل تصفية (فلاتر) إضافية للتصنيفات غير الهرمية.

en: Always hide for user role(s)
ar: إخفاء دائمًا رتب(ة) المستخدم

en: Any
ar: أي

en: As a file
ar: كملف

en: Attachment ID
ar: المعرف المرفق

en: Attempts<br />Lockouts
ar: المحاولات<br />الحظر

en: Audio
ar: صوت

en: Author Display Name
ar: اسم المحرر الظاهر

en: Author Email
ar: البريد الألكتروني للمحرر

en: Author Login
ar: دخول المحرر

en: Author Meta Field
ar: حقل تعريف المحرر

en: Author Nice Name
ar: لقب المحرر

en: Author URL
ar: رابط المحرر

en: Auto
ar: تلقائي

en: Auto-Publish Posts with Missed Schedule
ar: النشر التلقائي للمشاركات ذات الجدول الزمني المفقود

en: Automatically obfuscate email addresses in post content.
ar: إخفاء عناوين البريد الإلكتروني تلقائيًا في محتوى المنشور.

en: Background
ar: الخلفية

en: Bcc
ar: نسخة مخفية الي

en: Blob Scene
ar: شكل الكتلة

en: Blue
ar: أزرق

en: Blue Inverted
ar: أزرق مقلوب

en: Blurry Gradient
ar: تدرج ضبابي

en: Button Label
ar: علامة الزر

en: By specifying your live / production site's URL above, search engine visibility will be automatically disabled on your development / staging sites. This will prevent accidental indexing by search engines. Make sure you include the HTTP protocol, e.g. https://www.google.com
ar: من خلال تحديد عنوان URL أعلاه لموقع يعمل ، سيتم تعطيل رؤية محرك البحث تلقائيا على مواقع التطوير / أو التجارب. سيؤدي ذلك إلى منع الفهرسة بالخطأ بواسطة محركات البحث. تأكد من تضمين بروتوكول HTTP ، على سبيل المثال https://www.google.com

en: Bypass password protection with URL parameter
ar: تجاوز حماية كلمة المرور باستخدام معرف URL

en: Bypass verification of SSL certificate. This would be insecure if mail is delivered across the internet but could help in certain local and/or containerized WordPress scenarios.
ar: تخطي التحقق من شهادة SSL. هذا سيكون غير آمن إذا تم تسليم البريد عبر الإنترنت ولكن قد يساعد في بعض الحالات كنسخ WordPress المنصبة محليًا و/أو المنصبة في بيئات تعمل بنظام الحاوية.

en: CSS, JS, HTML and PHP code snippets
ar: كود مقطع  CSS وJS وHTML وPHP

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Cannot delete %1$s, as it is not within %2$s.
ar: لا يمكن حذف %1$s، لأنه ليس ضمن %2$s.

en: Cannot redeclare %s.
ar: لا يمكن إعادة تعيين %s.

en: Cannot redeclare class %s.
ar: لا يمكن إعادة تعيين الفئة %s.

en: Cannot redeclare function %s.
ar: لا يمكن إعادة تعيين الدالة %s.

en: Cannot redeclare interface %s.
ar: لا يمكن إعادة تعيين الواجهة %s.

en: Categorize %s items
ar: تصنيف %s من العناصر

en: Categorize 1 item
ar: تصنيف عنصر واحد

en: Categorized %s items
ar: العناصر المصنفة %s

en: Categorizing...
ar: جار التصنيف

en: Category does not exist, so cannot be deleted
ar: الفئة غير موجودة، لذا لا يمكن حذفها

en: Center
ar: مركز

en: Change Login URL
ar: تغيير عنوان URL لتسجيل الدخول

en: Changes have been saved
ar: تم حفظ التغييرات

en: Changes have been saved.
ar: تم حفظ التعديلات.

en: Checkbox
ar: مربع الاختيار

en: Choices
ar: الاختيارات

en: Clean Up Admin Bar
ar: تنظيف شريط المدير العلوي

en: Clean up admin pages by moving notices into a separate panel easily accessible via the admin bar.
ar: قم بتنظيف صفحات الإدارة عن طريق نقل الإشعارات إلى لوحة منفصلة يمكن الوصول إليها بسهولة عبر شريط الإدارة.

en: Clean up and speed up the dashboard by completely disabling some or all widgets. Disabled widgets won't load any assets nor show up under Screen Options.
ar: نظّف لوحة التحكم وسرّعها من خلال تعطيل بعض أو كل عناصر واجهة المستخدم (Widgets) تمامًا. لن تقوم عناصر واجهة المستخدم المعطلة بتحميل أي بيانات ولن تظهر ضمن "خيارات الشاشة".

en: Clear Log
ar: مسح السجل

en: Click to view hidden admin notices
ar: اضغط لرؤية تنبيهات المدير المخفية

en: Close
ar: إغلاق

en: Code Snippets
ar: كود المقطع

en: Code Snippets Editor
ar: محرر أكواد المقاطع

en: Code Snippets Manager
ar: مدير أكواد المقاطع

en: Collapse
ar: طيّ

en: Color
ar: لون

en: Column Width
ar: عرض العمود

en: Completely disable core, theme and plugin updates and auto-updates. Will also disable update checks, notices and emails.
ar: قم بتعطيل التحديثات الأساسية والموضوعات والمكونات الإضافية والتحديثات التلقائية بشكل كامل. سيتم أيضًا تعطيل عمليات التحقق من التحديث والإشعارات ورسائل البريد الإلكتروني.

en: Configure
ar: إعداد

en: Content Duplication
ar: استنساخ المحتوى

en: Content Management
ar: إدارة المحتوى

en: Content Order
ar: ترتيب المحتوى

en: Conveniently add and manage CSS / SCSS, JS, HTML and PHP code snippets to modify your site's content, design, behaviour and functionalities
ar: قم بإضافة وإدارة أكواد مقاطع CSS / SCSS وJS وHTML وPHP بسهولة لتعديل محتوى موقعك وتصميمه وأداؤه ووظائفه

en: Conveniently register and edit custom post types and custom taxonomies. Enable the creation of custom field groups for your post types and options pages to store data for display on any part of your website.
ar: يمكنك تسجيل وتحرير أنواع المنشورات المخصصة والتصنيفات المخصصة بسهولة. يمكنك تمكين إنشاء مجموعات حقول مخصصة لأنواع المنشورات وصفحات الخيارات لتخزين البيانات لعرضها على أي جزء من موقع الويب الخاص بك.

en: Convert BMP, PNG and JPG uploads to WebP instead of JPG.
ar: تحويل الصور المرفوعة بتنسيق BMP وPNG وJPG إلى WebP بدلاً من JPG.

en: Convert newlines to <br />
ar: تحويل الأسطر الجديدة إلى <br />

en: Could not create temporary folder at %s
ar: لم يتم التمكن من إنشاء مجلد مؤقت في %s

en: Create your own patterns with: %1$s
ar: أنشئ أنماطك الخاصة باستخدام: %1$s

en: Curves
ar: المنحنيات

en: Custom
ar: مخصص

en: Custom Admin CSS
ar: كود CSS المخصص للمسؤول

en: Custom Admin Footer Text
ar: نص تذييل المدير المخصص

en: Custom Body Class
ar: فئة البيئة المخصصة

en: Custom CSS
ar: CSS مخصص

en: Custom Code
ar: كود مخصص

en: Custom Content Types
ar: أنواع المحتوى المخصصة

en: Custom Field Group
ar: مجموعة الحقول المخصصة

en: Custom Field Groups
ar: مجموعات الحقول المخصصة

en: Custom Fields
ar: حقول مخصصة

en: Custom Frontend CSS
ar: الواجهة الأمامية المخصصة CSS

en: Custom Post Type
ar: نوع المنشور المخصص

en: Custom Post Types
ar: أنواع المنشورات المخصصة

en: Custom Taxonomies
ar: تصنيفات مخصصة

en: Custom Taxonomy
ar: تصنيف مخصص

en: Customize the order of the admin menu and optionally change menu item title or hide some items.
ar: قم بتخصيص ترتيب قائمة الإدارة وتغيير عنوان عنصر القائمة أو إخفاء بعض العناصر.

en: Customize the text you see on the footer of wp-admin pages other than this ASE settings page.
ar: قم بتخصيص النص الذي تراه في تذييل صفحات wp-admin بخلاف صفحة إعدادات ASE هذه.

en: DUPLICATE
ar: تكرار

en: Dark
ar: مظلم

en: Database
ar: قاعدة البيانات

en: Date
ar: تاريخ

en: Date Time
ar: التاريخ والوقت

en: Deactivate
ar: إلغاء التفعيل

en: Debug
ar: تصحيح الأخطاء

en: Default
ar: تلقائي

en: Default Value
ar: قيمة إفتراضية

en: Default Value(s)
ar: قيم(ة) إفتراضية

en: Default is %s
ar: الافتراضي هو %s

en: Default is 10. Larger number insert code closer to &lt;/body&gt;
ar: الافتراضي هو 10. الرقم الأكبر أدخل الكود أقرب إلى &lt;/body&gt;

en: Default is 10. Larger number insert code closer to &lt;/head&gt;
ar: الافتراضي هو 10. الرقم الأكبر أدخل الكود أقرب إلى &lt;/head&gt;

en: Default is 10. Larger number inserts CSS closer to &lt;/head&gt; and allows it to better override other CSS loaded earlier in &lt;head&gt;.
ar: الإعداد الافتراضي هو 10. يؤدي الرقم الأكبر إلى إدراج CSS أقرب إلى &lt;/head&gt; ويسمح له بتجاوز CSS الأخرى التي تم تحميلها سابقًا في &lt;head&gt; بشكل أفضل.

en: Default is 10. Smaller number insert code closer to &lt;body&gt;
ar: الافتراضي هو 10. أدخل رقمًا أصغر رمزًا أقرب إلى &lt;body&gt;

en: Default is 82 from a range between 1 to 100. The higher the number, the higher the quality and the file size.
ar: القيمة الافتراضية هي 82 من نطاق بين 1 إلى 100. وكلما زاد الرقم، زادت الجودة وحجم الملف.

en: Default state
ar: الحالة الافتراضية

en: Default text is: <em>Thank you for creating with <a href="https://wordpress.org/">WordPress</a></em>.
ar: النص الافتراضي هو: <em>شكرًا لك على الإنشاء باستخدام <a href="https://wordpress.org/">WordPress</a></em>.

en: Default text is: <em>Version %s</em>
ar: النص الافتراضي هو: <em>الإصدار %s</em>

en: Delete
ar: مسح

en: Delivery status
ar: حالة التسليم

en: Description
ar: الوصف

en: Design of password-protected pages
ar: تصميم الصفحات المحمية بكلمة مرور

en: Disable
ar: تعطيل

en: Disable <strong>block-based widgets settings screen</strong>. Restores the classic widgets settings screen when using a classic (non-block) theme. This has no effect on block themes.
ar: تعطيل <strong>شاشة إعدادات الحاويات المبنية على الكتل</strong>. يستعيد شاشة إعدادات الحاويات الكلاسيكية عند استخدام قالب كلاسيكي (لا يدعم الكتل). لا يكون لهذا أي تأثير على على قوالب الكتل.

en: Disable <strong>emoji support for pages, posts and custom post types</strong> on the admin and frontend. The support is primarily useful for older browsers that do not have native support for it. Most modern browsers across different OSes and devices now have native support for it.
ar: قم بتعطيل <strong>دعم الرموز التعبيرية للصفحات والمشاركات وأنواع المنشورات المخصصة</strong> على المشرف والواجهة الأمامية. يعد الدعم مفيدًا بشكل أساسي للمتصفحات القديمة التي لا تحتوي على دعم أصلي لها. تتمتع الآن معظم المتصفحات الحديثة عبر أنظمة تشغيل وأجهزة مختلفة بدعم أصلي لها.

en: Disable <strong>jQuery Migrate</strong> script on the frontend, which should no longer be needed if your site uses modern theme and plugins.
ar: قم بتعطيل البرنامج النصي <strong>jQuery Migrate</strong> على الواجهة الأمامية، والذي لن تكون هناك حاجة إليه بعد الآن إذا كان موقعك يستخدم سمة ومكونات إضافية حديثة.

en: Disable <strong>lazy loading of images</strong> that was natively added since WordPress v5.5.
ar: قم بتعطيل <strong>التحميل الكسول للصور</strong> الذي تمت إضافته بشكل أصلي منذ ووردبريس الإصدار 5.5.

en: Disable <strong>version number</strong> on static resource URLs referenced in &lt;head&gt;, which can disclose WordPress version number. Older versions(s) might contain unpatched security loophole(s). Applies to non-logged-in view of pages. This will also increase cacheability of static assets, but may have unintended consequences. Make sure you know what you are doing.
ar: قم بتعطيل <strong>رقم الإصدار</strong> على عناوين URL للموارد الثابتة المشار إليها في &lt;head&gt;، والتي يمكن أن تكشف عن رقم إصدار WordPress. قد تحتوي الإصدارات الأقدم على ثغرة (ثغرات) أمنية غير مُصححة. ينطبق على عرض الصفحات بدون تسجيل الدخول. سيؤدي هذا أيضًا إلى زيادة إمكانية التخزين المؤقت للأصول الثابتة، ولكن قد يكون له عواقب غير مقصودة. تأكد من أنك تعرف ما تقومون به.

en: Disable All Updates
ar: تعطيل كل التحديثات

en: Disable Comments
ar: تعطيل التعليقات

en: Disable Components
ar: تعطيل المكونات

en: Disable Dashboard Widgets
ar: تعطيل أدوات لوحة المعلومات

en: Disable Feeds
ar: تعطيل الخلاصات

en: Disable Gutenberg
ar: تعطيل جوتنبيرج (Gutenberg)

en: Disable REST API
ar: تعطيل واجهة برمجة تطبيقات REST

en: Disable REST API access for non-authenticated users and remove URL traces from &lt;head&gt;, HTTP headers and WP RSD endpoint.
ar: قم بتعطيل وصول REST API للمستخدمين غير المصادق عليهم وإزالة آثار URL من &lt;head&gt; ورؤوس HTTP ونقطة نهاية WP RSD.

en: Disable Smaller Components
ar: تعطيل المكونات الأصغر

en: Disable XML-RPC
ar: تعطيل XML-RPC

en: Disable all RSS, Atom and RDF feeds. This includes feeds for posts, categories, tags, comments, authors and search. Also removes traces of feed URLs from &lt;head&gt;.
ar: قم بتعطيل كافة خلاصات RSS وAtom وRDF. يتضمن ذلك خلاصات المنشورات والفئات والعلامات والتعليقات والمؤلفين والبحث. يزيل أيضًا آثار عناوين URL للخلاصات من &lt;head&gt;.

en: Disable comments for some or all public post types. When disabled, existing comments will also be hidden on the frontend.
ar: تعطيل التعليقات لبعض أو كل أنواع المنشورات العامة. عند التعطيل، سيتم أيضًا إخفاء التعليقات الموجودة على الواجهة الأمامية.

en: Disable except on
ar: تعطيل باستثناء

en: Disable loading of <strong>Dashicons CSS and JS files</strong> on the front-end for public site visitors. This might break the layout or design of custom forms, including custom login forms, if they depend on Dashicons. Make sure to check those forms after disabling.
ar: قم بتعطيل تحميل ملفات <strong>Dashicons CSS وJS</strong> على الواجهة الأمامية لزوار الموقع العام. قد يؤدي هذا إلى تعطيل تخطيط أو تصميم النماذج المخصصة، بما في ذلك نماذج تسجيل الدخول المخصصة، إذا كانت تعتمد على Dashicons. تأكد من التحقق من هذه النماذج بعد التعطيل.

en: Disable on all post types
ar: تعطيل على جميع أنواع المشاركات

en: Disable only on
ar: تعطيل فقط على

en: Disable the <strong>&lt;generator&gt; tag</strong> in RSS feed &lt;channel&gt;, which discloses the WordPress version number. Older versions(s) might contain unpatched security loophole(s).
ar: قم بتعطيل علامة <strong>&lt;generator&gt;</strong> في موجز RSS &lt;channel&gt;، والتي تكشف عن رقم إصدار WordPress. قد تحتوي الإصدارات الأقدم على ثغرات أمنية غير مُرقعة.

en: Disable the <strong>Really Simple Discovery (RSD) &lt;link&gt; tag</strong> in &lt;head&gt;. It's not needed if your site is not using pingback or remote (XML-RPC) client to manage posts.
ar: تعطيل <strong>الاكتشاف البسيط حقًا (RSD) &lt;link&gt; العلامة</strong> في &lt;head&gt;. ليست هناك حاجة لذلك إذا كان موقعك لا يستخدم خدمة pingback أو عميل (XML-RPC) البعيد لإدارة المنشورات.

en: Disable the <strong>Windows Live Writer (WLW) manifest &lt;link&gt; tag</strong> in &lt;head&gt;. The WLW app was discontinued in 2017.
ar: تعطيل <strong>Windows Live Writer (WLW) &lt;link&gt;</strong> في &lt;head&gt;. تم إيقاف تطبيق WLW في عام 2017.

en: Disable the <strong>generator &lt;meta&gt; tag</strong> in &lt;head&gt;, which discloses the WordPress version number. Older versions(s) might contain unpatched security loophole(s).
ar: تعطيل <strong>المولد &lt;meta&gt; العلامة</strong> في &lt;head&gt;، والتي تكشف عن رقم إصدار WordPress. قد تحتوي الإصدارات الأقدم على ثغرة (ثغرات) أمنية غير مُصححة.

en: Disable the <strong>plugin and theme editor</strong>.
ar: قم بتعطيل <strong>محرر الإضافات والقوالب</strong>.

en: Disable the <strong>plugin and theme editor</strong>. <span class="warning-text">Note that wp-config.php in this site is not writeable and <code>DISALLOW_FILE_EDIT</code> constant is already defined there. You either need to make it writeable to make this setting functional, or, you need to manually change the value of <code>DISALLOW_FILE_EDIT</code> there.</span>
ar: قم بتعطيل <strong>محرر الإضافات والقوالب</strong>. <span class="warning-text">لاحظ أن ملف wp-config.php في هذا الموقع غير قابل للكتابة وأن <code>DISALLOW_FILE_EDIT</code> مُعرّف بالفعل هناك. ستحتاج إما إلى جعله قابلاً للكتابة لجعل هذا الإعداد فعالاً، أو ستحتاج إلى تغيير قيمة <code>DISALLOW_FILE_EDIT</code> يدويًا هناك.</span>

en: Disable the Gutenberg block editor for some or all applicable post types.
ar: قم بتعطيل محرر مكوّنات Gutenberg (جوتنبيرج) لبعض أو كل أنواع المنشورات الممكنة.

en: Disable the default <strong>WordPress shortlink &lt;link&gt; tag</strong> in &lt;head&gt;. Ignored by search engines and has minimal practical use case. Usually, a dedicated shortlink plugin or service is preferred that allows for nice names in the short links and tracking of clicks when sharing the link on social media.
ar: تعطيل الرابط الافتراضي <strong>WordPress &lt;link&gt; العلامة</strong> في &lt;head&gt;. يتم تجاهلها بواسطة محركات البحث ولها حالة استخدام عملية قليلة. عادةً ما يُفضل وجود مكون إضافي أو خدمة مخصصة للارتباط القصير تسمح بأسماء لطيفة في الروابط القصيرة وتتبع النقرات عند مشاركة الرابط على وسائل التواصل الاجتماعي.

en: Discard
ar: تجاهل

en: Discarded
ar: مهمل

en: Dismiss
ar: تجاهل

en: Display Active Plugins First
ar: عرض المكونات الإضافية النشطة أولاً

en: Display Settings
ar: عرض الإعدادات

en: Display System Summary
ar: عرض ملخص حالة النظام

en: Display a panel showing and linking to all available sizes when viewing an image in the media library. Especially useful to quickly get the URL of a particular image size.
ar: عرض لوحة تعرض وتربط جميع الأحجام المتاحة عند عرض صورة في مكتبة الوسائط. مفيد بشكل خاص للحصول على عنوان URL لحجم صورة معين بشكل سريع.

en: Display active / activated plugins at the top of the Installed Plugins list. Useful when your site has many deactivated plugins for testing or development purposes.
ar: قم بعرض المكونات الإضافية النشطة/المنشطة في أعلى قائمة المكونات الإضافية المثبتة. يكون مفيدًا عندما يحتوي موقعك على العديد من المكونات الإضافية المعطلة لأغراض الاختبار أو التطوير.

en: Display the registration date and time in the users list table.
ar: عرض تاريخ ووقت التسجيل في جدول قائمة المستخدمين.

en: Dissatisfied
ar: غير راضي

en: Do more with <a href="https://www.wpase.com/upgrade-ndg-btm" target="_blank">ASE Pro</a>. Lifetime deal (LTD) <a href="https://www.wpase.com/upgrade-ndg-btm-prc" target="_blank">available</a>.
ar: أنجز المزيد باستخدام <a href="https://www.wpase.com/upgrade-ndg-btm" target="_blank">ASE Pro</a>. عرض مدى الحياة (LTD) <a href="https://www.wpase.com/upgrade-ndg-btm-prc" target="_blank">متوفرة</a>.

en: Docs
ar: مستندات

en: Documentation
ar: ملفات التوثيق

en: Drag and drop menu items to the desired position. Optionally change 3rd party plugin/theme's menu item titles or hide some items until toggled by clicking "Show All" at the bottom of the admin menu.
ar: قم بسحب وإفلات عناصر القائمة إلى الموضع المطلوب. اختياريًا، يمكنك تغيير عناوين عناصر القائمة الخاصة بالمكون الإضافي/الموضوع التابع لجهة خارجية أو إخفاء بعض العناصر حتى يتم تبديلها بالنقر فوق "إظهار الكل" في أسفل قائمة المسؤول.

en: Drag and drop menu items to the desired position. Optionally change 3rd party plugin/theme's menu item titles or hide some items until toggled by clicking "Show All" at the bottom of the admin menu. You can also choose to always hide menu items for all or some user roles.
ar: اسحب عناصر القائمة وأفلِتها إلى الموضع المطلوب. اختياريًا يمكنك تغيير عناوين عناصر القائمة الخاصة بالمكونات الإضافية/الموضوعات الخارجية أو إخفاء بعض العناصر حتى يتم تبديلها بالنقر فوق "إظهار الكل" في أسفل قائمة الأدمن. يمكنك أيضًا اختيار إخفاء عناصر القائمة دائمًا لجميع أو بعض رتب المستخدم.

en: Duplicate
ar: استنساخ

en: Duplicate %s
ar: استنساخ %s

en: Duplicate this as draft
ar: استنساخ كمسودة

en: Easily customize the design of the login page.
ar: تخصيص تصميم صفحة تسجيل الدخول بسهولة.

en: Easily edit and validate your <a href="/ads.txt" target="_blank">ads.txt</a> and <a href="/app-ads.txt" target="_blank">app-ads.txt</a> content.
ar: يمكنك تعديل <a href="/ads.txt" target="_blank">ads.txt</a> و<a href="/app-ads.txt" target="_blank">إعلانات التطبيقات والتحقق من صحتها بسهولة محتوى .txt</a>.

en: Easily edit and validate your <a href="/robots.txt" target="_blank">robots.txt</a> content.
ar: قم بتحرير محتوى <a href="/robots.txt" target="_blank">robots.txt</a> والتحقق من صحته بسهولة.

en: Easily enable enhancements and features that usually require multiple plugins.
ar: يمكنك بسهولة تفعيل التحسينات والميزات التي تتطلب عادةً إضافات أخرى لتعمل.

en: Easily insert &lt;meta&gt;, &lt;link&gt;, &lt;script&gt; and &lt;style&gt; tags, Google Analytics, Tag Manager, AdSense, Ads Conversion and Optimize code, Facebook, TikTok and Twitter pixels, etc.
ar: أدخل بسهولة &lt;meta&gt;, &lt;link&gt;, &lt;script&gt; &lt;النمط&gt; العلامات، وGoogle Analytics، وإدارة العلامات، وAdSense، وتحويل الإعلانات وتحسين الكود، وبيكسلات Facebook، وTikTok، وTwitter، وما إلى ذلك.

en: Easily replace any type of media file with a new one while retaining the existing media ID, publish date and file name. So, no existing links will break.
ar: يمكنك بسهولة استبدال أي نوع من ملفات الوسائط بملف جديد مع الاحتفاظ بمعرف الوسائط الحالي وتاريخ النشر واسم الملف. لذلك، لن تنقطع أي روابط موجودة.

en: Edit
ar: تعديل

en: Edit %s
ar: تحرير %s

en: Edit CSS / SCSS Snippet
ar: تعديل كود مقطع CSS / SCSS

en: Edit Code Snippet
ar: تحرير كود المقطع

en: Edit Field Group
ar: تعديل مجموعة الحقول

en: Edit HTML Snippet
ar: تعديل كود مقطع HTML

en: Edit JS Snippet
ar: تعديل كود مقطع JS

en: Edit Options Page
ar: تحرير صفحة الخيارات

en: Edit PHP Snippet
ar: تعديل كود مقطع PHP

en: Edit Post Type
ar: تعديل نوع المنشور

en: Edit Taxonomy
ar: تعديل التصنيف

en: Edit screen
ar: تعديل الشاشة

en: Edit screen publish section
ar: تحرير قسم نشر الشاشة

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Email Address Obfuscator
ar: تشويش عنوان البريد الإلكتروني

en: Email Delivery
ar: توصيل البريد الإلكتروني

en: Email Delivery Log
ar: سجل إرسال البريد الإلكتروني

en: Email Log
ar: سجل البريد الإلكتروني

en: Email address only
ar: عنوان البريد الإلكتروني فقط

en: Email delivery log entry with the ID %s was successfully deleted.
ar: تم حذف إدخال سجل تسليم البريد الإلكتروني بالمعرف %s بنجاح.

en: Email was sent. This page will reload now...
ar: تم إرسال البريد الإلكتروني بنجاح. سيتم إعادة تحميل هذه الصفحة الآن...

en: Enable
ar: تفعيل

en: Enable Dashboard Columns Settings
ar: تمكين إعدادات أعمدة لوحة التحكم

en: Enable access for non-authenticated users to REST API routes that contains the following strings:
ar: تمكين وصول المستخدمين غير المصادق عليهم إلى مسارات REST API التي تحتوي على السلاسل التالية:

en: Enable access for the following, authenticated user role(s):
ar: قم بتمكين الوصول للرتب التالية للمستخدمين المصادق عليهم:

en: Enable assignment of multiple roles during user account creation and editing. This maybe useful for working with roles not defined in WordPress core, e.g. from e-commerce or LMS plugins.
ar: تمكين تعيين أدوار متعددة أثناء إنشاء حساب المستخدم وتعديله. قد يكون هذا مفيدًا للعمل مع الأدوار غير المعرفة في WordPress بشكل أساسي، مثل تلك الموجودة في ملحقات التجارة الإلكترونية أو أنظمة إدارة التعلم.

en: Enable custom ordering of terms from various "hierarchical" taxonomies. A new "Term Order" sub-menu will appear for enabled post type(s) with at least one such taxonomies. Terms listing and checkboxes in wp-admin will automatically use the custom order.
ar: تمكين ترتيب المصطلحات حسب الطلب من تصنيفات "هرمية" مختلفة. ستظهر قائمة فرعية جديدة "ترتيب المصطلحات" لأنواع المنشورات الممكّنة التي تحتوي على تصنيف واحد على الأقل. ستستخدم قائمة المصطلحات ومربعات الاختيار في wp-admin الترتيب المخصص تلقائيًا.

en: Enable custom ordering of various "hierarchical" content types or those supporting "page attributes". A new 'Order' sub-menu will appear for enabled content type(s). The "All {Posts}" list page for enabled post types in wp-admin will automatically use the custom order.
ar: تمكين الترتيب المخصص لأنواع المحتوى "الهرمي" المختلفة أو تلك التي تدعم "سمات الصفحة". ستظهر قائمة فرعية جديدة بعنوان "الترتيب" لنوع/أنواع المحتوى المُمكّن. ستستخدم صفحة قائمة "كل {Posts}" لأنواع المشاركات المُمكّنة في لوحة تحكم WordPress الترتيب المخصص تلقائيًا.

en: Enable debug mode and output the debug info into WordPress debug.log file.
ar: فعّل وضع الإصلاح واستخرج معلومات الإصلاح في ملف debug.log الخاص بـ WordPress.

en: Enable except on:
ar: تمكين باستثناء على:

en: Enable log in, log out and dynamic log in/out menu item for addition to any menu.
ar: تمكين عنصر قائمة تسجيل الدخول والخروج وتسجيل الدخول/الخروج الديناميكي للإضافة إلى أي قائمة.

en: Enable manual settings of dashboard columns layout in Screen Options. You can choose between 1 to 4 columns.
ar: قم بتمكين الإعدادات اليدوية لتخطيط أعمدة لوحة التحكم في خيارات الشاشة. يمكنك الاختيار بين 1 إلى 4 أعمدة.

en: Enable one-click duplication of pages, posts and custom posts. The corresponding taxonomy terms and post meta will also be duplicated.
ar: تمكين تكرار الصفحات والمشاركات والمشاركات المخصصة بنقرة واحدة. سيتم أيضًا تكرار مصطلحات التصنيف المقابلة والفوقية اللاحقة.

en: Enable only for:
ar: تمكين فقط لـ:

en: Enable only on:
ar: تمكين فقط على:

en: Enable pages, posts and/or custom post types to have permalinks that point to external URLs. The rel="noopener noreferrer nofollow" attribute will also be added for enhanced security and SEO benefits. Compatible with links added using <a href="https://wordpress.org/plugins/page-links-to/" target="_blank">Page Links To</a>.
ar: تمكين الصفحات والمنشورات و/أو أنواع المنشورات المخصصة من الحصول على روابط دائمة تشير إلى عناوين URL خارجية. ستتم أيضًا إضافة السمة rel="noopener noreferrer nofollow" لتحسين الأمان ومزايا تحسين محركات البحث. متوافق مع الروابط المضافة باستخدام <a href="https://wordpress.org/plugins/page-links-to/" target="_blank">روابط الصفحة إلى</a>.

en: Enable public preview for draft posts from some or all public post types. You can find the public preview link in the list view post action row and edit screen Publish section.
ar: تفعيل المعاينة العامة للمسودات من بعض أو جميع أنواع المنشورات. يمكن العثور على رابط المعاينة العامة في مربع الإجراءات ضمن عرض القائمة وعند قسم النشر في شاشة التحرير.

en: Enable uploading <a href="https://www.smashingmagazine.com/2021/09/modern-image-formats-avif-webp/" target="_blank">AVIF</a> files in the Media Library. You can convert your existing PNG, JPG and GIF files using a tool like <a href="https://squoosh.app/" target="_blank">Squoosh</a>.
ar: تمكين تحميل ملفات <a href="https://www.smashingmagazine.com/2021/09/modern-image-formats-avif-webp/" target="_blank">AVIF</a> في مكتبة الوسائط. يمكنك تحويل ملفات PNG وJPG وGIF الموجودة لديك باستخدام أداة مثل <a href="https://squoosh.app/" target="_blank">Squoosh</a>.

en: Enable usage of any image from WordPress Media Library as user avatars.
ar: تمكين استخدام أي صورة من مكتبة الوسائط WordPress كصورة رمزية للمستخدم.

en: Enhance List Tables
ar: تحسين جداول القائمة

en: Enhancements
ar: التحسينات

en: Enter keyword
ar: أدخل الكلمة المفتاحية

en: Enter one IPv4 address per line
ar: أدخل عنوان IPv4 واحد لكل سطر

en: Enter one string per line. These routes should originally be publicly accessible.
ar: أدخل سلسلة واحدة في كل سطر. يجب أن تكون هذه الطرق متاحة للعامة في الأصل.

en: Entire site
ar: الموقع بأكمله

en: Error
ar: حدث خطأ

en: Error:
ar: خطأ:

en: Everywhere
ar: في كل مكان

en: Excerpt
ar: مقتطف

en: Expand
ar: توسيع

en: Expand all
ar: توسيع الكل

en: Export ASE Settings
ar: تصدير إعدادات الإضافة

en: Export ASE module settings as a JSON file to easily import into another site.
ar: تصدير إعدادات وحدة ASE كملف JSON لاستيرادها بسهولة إلى موقع آخر.

en: Export Settings
ar: تصدير الإعدادات

en: Export | Import
ar: تصدير | استيراد

en: External Permalinks
ar: الروابط الدائمة الخارجية

en: Extra
ar: إضافي

en: Facebook
ar: فيسبوك

en: Failed
ar: فشل

en: Failed Login Attempts Log
ar: سجل محاولات تسجيل الدخول الفاشلة

en: Failed login attempts:
ar: محاولات تسجيل الدخول الفاشلة:

en: Featured Image
ar: الصورة البارزة

en: Feedback
ar: ملاحظات

en: Field Label
ar: علامة الحقل

en: Field Name
ar: اسم الحقل

en: Field Type
ar: نوع الحقل

en: File / Media
ar: ملف / وسائط

en: File / Media Type
ar: نوع ملف / وسائط

en: File Extension
ar: إمتداد الملف

en: File Extension and Type
ar: إمتداد الملف ونوعه

en: File Name
ar: اسم الملف

en: File Name, Prettified
ar: اسم الملف، تم تحسينه

en: File Size
ar: حجم الملف

en: File Type
ar: نوع الملف

en: File URL
ar: رابط الملف

en: Filter Code Type
ar: نوع كود الفلتر

en: First
ar: الأول

en: For %s, redirect to:
ar: لـ %s, إعادة توجيهه إلى:

en: For multiple values, separate with <code> |</code>, e.g. <code>value1 | value2</code>
ar: للقيم المتعددة، افصل بينها باستخدام <code> |</code>، على سبيل المثال <code>قيمة1| قيمة2</code>

en: Force all links to external sites in post content, where <a href="https://developer.wordpress.org/reference/hooks/the_content/" target="_blank">the_content</a> hook is used, to open in new browser tab via target="_blank" attribute. The rel="noopener noreferrer nofollow" attribute will also be added for enhanced security and SEO benefits.
ar: فرض جميع الروابط إلى المواقع الخارجية في محتوى المنشور، حيث يتم استخدام الرابط <a href="https://developer.wordpress.org/reference/hooks/the_content/" target="_blank">the_content</a> لفتحه في علامة تبويب المتصفح الجديدة عبر السمة target="_blank". ستتم أيضًا إضافة السمة rel="noopener noreferrer nofollow" لتحسين الأمان ومزايا تحسين محركات البحث.

en: Force the usage of the sender name/email defined above. It will override those set by other plugins.
ar: فرض استخدام اسم المرسل/البريد الإلكتروني المحدد أعلاه. وسوف يتجاوز تلك التي تم تعيينها بواسطة المكونات الإضافية الأخرى.

en: Format
ar: صيغة

en: Formatting
ar: التنسيق

en: Frontend
ar: الواجهة الأمامية

en: Full AVIF support requires that your server / hosting has <a href="https://php.watch/versions/8.1/gd-avif" target="_blank">GD extension</a> compiled with AVIF support in PHP 8.1 or greater, or, <a href="https://web.archive.org/web/20240104012918/https://avif.io/blog/tutorials/imagemagick/" target="_blank">ImageMagick 7.0.25 or greater</a> installed. Without either, you can still upload AVIF files but without auto-generation of the smaller thumbnail sizes. A majority of <a href="https://web.archive.org/web/20231207174740/https://avif.io/blog/articles/avif-browser-support/" target="_blank">modern desktop and mobile browsers</a> support the display of AVIF files.
ar: يتطلب الدعم الكامل لـ AVIF أن يحتوي الخادم/الاستضافة لديك على <a href="https://php.watch/versions/8.1/gd-avif" target="_blank">امتداد GD</a> مع دعم AVIF في PHP 8.1 أو أكبر، أو <a href="https://web.archive.org/web/20240104012918/https://avif.io/blog/tutorials/imagemagick/" target="_blank">ImageMagick 7.0.25 أو أكبر</a> مثبتة. بدون أي منهما، لا يزال بإمكانك تحميل ملفات AVIF ولكن بدون الإنشاء التلقائي لأحجام الصور المصغرة الأصغر. أغلبية <a href="https://web.archive.org/web/20231207174740/https://avif.io/blog/articles/avif-browser-support/" target="_blank">سطح المكتب الحديث و متصفحات الجوال</a> تدعم عرض ملفات AVIF.

en: Function:
ar: وظيفة:

en: Gallery
ar: المعرض

en: Get ASE Pro
ar: احصل على ASE Pro

en: Get It Now
ar: أحصل عليه الآن

en: Give the admin menu more room to better accommodate wider items.
ar: امنح قائمة الإدارة مساحة أكبر لاستيعاب العناصر الأوسع بشكل أفضل.

en: Gray
ar: رمادي

en: Gray Inverted
ar: رمادي مقلوب

en: Green
ar: أخضر

en: Green Inverted
ar: أخضر مقلوب

en: HTTP Code %s
ar: كود HTTP %s

en: Headers
ar: العناوين

en: Heading
ar: العنوان

en: Heartbeat Control
ar: التحكم في وتيرة التحديث

en: Height
ar: الإرتفاع

en: Help others discover ASE and maybe <a href="https://www.wpase.com/trnslt-plgnndg" target="_blank">translate</a> to your language.
ar: ساعد الآخرين في اكتشاف ASE وربما <a href="https://www.wpase.com/trnslt-plgnndg" target="_blank">الترجمة</a> إلى لغتك.

en: Hide
ar: إخفاء

en: Hide "Remember Me" checkbox
ar: إخفاء خانة الاختيار "تذكرني"

en: Hide Admin Bar
ar: إخفاء شريط المسؤول

en: Hide Admin Notices
ar: إخفاء تنبيهات المدير

en: Hide Elements
ar: إخفاء العناصر

en: Hide admin bar for all or some user roles.
ar: إخفاء شريط الإدارة لجميع أو بعض رتب المستخدم.

en: Hide admin bar on the frontend for all or some user roles.
ar: إخفاء شريط المسؤول في الواجهة الأمامية لبعض أدوار المستخدمين أو كلهم.

en: Hide language switcher
ar: إخفاء زر محول اللغة

en: Hide link to homepage
ar: إخفاء الرابط إلى الصفحة الرئيسية

en: Hide registration and password reset links
ar: إخفاء روابط التسجيل وإعادة تعيين كلمة المرور

en: Hide the content editor
ar: إخفاء محرر المحتوى

en: Hide until toggled
ar: إخفاء حتى يتم التبديل

en: Highly dissatisfied
ar: غير راضي جداً

en: Highly satisfied
ar: راضي جدأ

en: Horizontal
ar: أفقي

en: Hyperlink
ar: رابط تشعبي

en: I've reviewed
ar: لقد قمت بمراجعة

en: I've shared
ar: لقد شاركت

en: IP Address<br />Last Username
ar: عنوان IP<br />آخر اسم مستخدم

en: If set, the following SMTP service/account wil be used to deliver your emails.
ar: إذا تم تعيينها، فسيتم استخدام خدمة/حساب SMTP التالي لتسليم رسائل البريد الإلكتروني الخاصة بك.

en: If set, the following sender name/email overrides WordPress core defaults but can still be overridden by other plugins that enables custom sender name/email, e.g. form plugins.
ar: إذا تم تعيينه، فإن اسم المرسل/البريد الإلكتروني التالي سيتجاوز الإعدادات الافتراضية الأساسية لـ WordPress ولكن لا يزال من الممكن تجاوزها بواسطة المكونات الإضافية الأخرى التي تتيح اسم المرسل/البريد الإلكتروني المخصص، على سبيل المثال. اضافات النماذج الشهيرة مثل Contact 7

en: If something goes wrong</strong> and you need to regain access to your account as an administrator, please visit the following URL: <br /><strong>%s</strong><br /><br />If you use <strong>Ninja Firewall</strong>, please uncheck "Block attempts to gain administrative privileges" in the Firewall Policies settings before you try to view as a non-admin user role to <strong>prevent being locked out</strong> of your admin account.
ar: إذا حدث خطأ ما</strong> وتحتاج إلى استعادة الوصول إلى حسابك كمسؤول، فيرجى زيارة عنوان URL التالي: <br /><strong>%s</strong><br /><br />إذا كنت استخدم <strong>Ninja Firewall</strong>، برجاء إلغاء تحديد "حظر محاولات الحصول على امتيازات إدارية" في إعدادات سياسات جدار الحماية قبل محاولة العرض كدور مستخدم غير إداري <strong>لمنع حظرك</strong> من حساب المسؤول الخاص بك.

en: If you enable the Login Page Customizer module, the Login Form Background and Page Background elements will also be applied to the design of the password-protected pages.
ar: إذا قمت بتفعيل خاصية تعديل صفحة تسجيل الدخول ، أيضاً خلفية نموذج تسجيل الدخول و مكونات خلفية نموذج تسجيل الدخول سيتم تطبيقها على الصفحات المحمية بكلمة مرور.

en: Image
ar: صورة

en: Image Height
ar: أرتفاع الصورة

en: Image Preview Size
ar: حجم معاينة الصورة

en: Image Sizes Panel
ar: لوحة مقاسات الصور

en: Image Upload Control
ar: التحكم في تحميل الصور

en: Image Width
ar: عرض الصورة

en: Image Width and Height
ar: عرض الصورة وارتفاعها

en: Import ASE Settings
ar: استيراد إعدادات ASE

en: Import ASE module settings you've exported from another site as a JSON file.
ar: إستيراد إعدادات وحدة ASE التي قمت بتصديرها من موقع آخر كملف JSON.

en: Import Settings
ar: إستيراد الإعدادات

en: Imported
ar: مستورد

en: Improve the usefulness of listing pages for various post types and taxonomies, media, comments and users by adding / removing columns and elements.
ar: حسّن من فائدة صفحات القوائم لأنواع المنشورات والتصنيفات المختلفة، والوسائط، والتعليقات، والمستخدمين عن طريق إضافة / إزالة الأعمدة والعناصر.

en: Inactive
ar: غير مفعل

en: Info
ar: معلومات

en: Inline
ar: مضمن

en: Insert
ar: أضف

en: Insert &lt;head&gt;, &lt;body&gt; and &lt;footer&gt; Code
ar: أدخل &lt;الرأس&gt;، &lt;الجسم&gt; &lt;التذييل&gt; شفرة

en: Install
ar: تثبيت

en: Instructions
ar: التعليمات

en: Instructions for editors. Shown when submitting data.
ar: تعليمات للمحررين. تظهر عند إرسال البيانات.

en: Invalid username/email or incorrect password.
ar: اسم المستخدم/البريد الإلكتروني غير صالح أو كلمة المرور غير صحيحة.

en: Keep as is
ar: إبقاء كما هو

en: Keep the most recent
ar: احتفظ بالأحدث

en: Last
ar: الأخيرة

en: Last Attempt On
ar: آخر محاولة في

en: Last Login
ar: آخر تسجيل دخول

en: Last Login Column
ar: عمود تسجيل الدخول الأخير

en: Last Modified
ar: آخر تعديل

en: Layout
ar: مخطط

en: Leave blank to skip this rule
ar: اتركه فارغًا لتخطي هذه القاعدة

en: Left Edge
ar: الحافة اليسرى

en: Left Half
ar: النصف الأيسر

en: Left Side
ar: الجهة اليسار

en: Light
ar: فاتح

en: Light Blue
ar: أزرق فاتح

en: Light Gray
ar: رمادي فاتح

en: Light Green
ar: أخضر فاتح

en: Light Pink
ar: وردي فاتح

en: Light Purple
ar: أرجواني فاتح

en: Light Yellow
ar: أصفر فاتح

en: Limit Login Attempts
ar: الحد من محاولات تسجيل الدخول

en: Limit to
ar: الحد الأقصى

en: Limits
ar: حدود

en: Line Break
ar: فاصل خطي

en: Lines
ar: السطور

en: Link Target
ar: رابط الهدف

en: Link Text
ar: رابط النص

en: Link to preview this draft publiclly
ar: رابط لمعاينة هذه المسودة للعامّة

en: List view
ar: عرض القائمة

en: List view post action row
ar: قائمة عرض صف إجراءات المنشور

en: Load External CSS <span class="faded">(Provide full URL)</span>
ar: تحميل CSS خارجي <span class="faded">(ضع الرابط كاملًا)</span>

en: Load snippet
ar: تحميل المقطع

en: Local User Avatar
ar: الصورة الرمزية للمستخدم العام

en: Location
ar: الموقع

en: Log In/Out Menu
ar: قائمة تسجيل الدخول/الخروج

en: Log In/Out | Register
ar: تسجيل الدخول/الخروج | التسجيل

en: Log email deliveries for archiving or troubleshooting.
ar: سجّل عمليات تسليم البريد الإلكتروني للأرشفة أو استكشاف الأخطاء وإصلاحها.

en: Log has been successfully cleared.
ar: تم مسح السجل بنجاح.

en: Log when users on the site last logged in and display the date and time in the users list table.
ar: سجل آخر مرة قام فيها المستخدمون بالموقع بتسجيل الدخول واعرض التاريخ والوقت في جدول قائمة المستخدمين.

en: Login Button Color
ar: لون زر تسجيل الدخول

en: Login Form Background
ar: خلفية نموذج تسجيل الدخول

en: Login Form Position
ar: نموذج تسجيل الدخول

en: Login ID Type
ar: نوع معرف تسجيل الدخول

en: Login Page Customizer
ar: مُخصّص صفحة تسجيل الدخول

en: Login page
ar: صفحة تسجيل الدخول

en: Logo Image
ar: صورة الشعار

en: Looks like some of these free enhancements have been useful for your site?
ar: يبدو أن بعض هذه التحسينات المجانية كانت مفيدة لموقعك؟

en: Maintenance Mode
ar: وضع الصيانة

en: Maintenance mode is currently enabled for this site.
ar: وضع الصيانة مفعل حاليًا لهذا الموقع.

en: Make sure the ratio between width and height matches the original ratio to prevent the image from getting distorted.
ar: تأكد من أن النسبة بين العرض والارتفاع تتطابق مع النسبة الأصلية لمنع تشويه الصورة.

en: Make sure to visit one of your frontend <a href="%1$s">pages</a> or <a href="%2$s">posts</a> while logged-in, to detect elements only visible in the frontend admin bar, and return here to see them on the list above.
ar: تأكد من زيارة إحدى <a href="%1$s">صفحاتك</a> أو <a href="%2$s">منشوراتك</a> أثناء تسجيل الدخول، لاكتشاف العناصر المرئية فقط في شريط إدارة الواجهة الأمامية، والعودة إلى هنا لرؤيتها في القائمة أعلاه.

en: Manage Columns
ar: إدارة الأعمدة

en: Manage ads.txt and app-ads.txt
ar: إدارة ملفّي Ads.txt وapp-ads.txt

en: Manage and organize columns in the admin listing for pages, posts and custom post types.
ar: إدارة وتنظيم الأعمدة في قائمة المدير للصفحات والمشاركات وأنواع المشاركات المخصصة.

en: Manage robots.txt
ar: إدارة ملف robots.txt

en: Max height:
ar: الإرتفاع الأقصى:

en: Max width:
ar: العرض الأقصى:

en: Media Categories
ar: فئات الوسائط

en: Media Categories Module: Tree View: Error
ar: وحدة فئات الوسائط: العرض الهرمي: خطأ

en: Media Categories Module: Tree View: Error: Could not load Plugin class <strong>%s</strong>
ar: وحدة فئات الوسائط: العرض الهرمي: خطأ: تعذر تحميل فئة البرنامج الإضافي <strong>%s</strong>

en: Media Category
ar: فئة الوسائط

en: Media Library Infinite Scrolling
ar: التمرير اللانهائي لمكتبة الوسائط

en: Media Replacement
ar: استبدال الميديا (الوسائط)

en: Medium (uncropped)
ar: متوسطة (غير مقطوعة)

en: Message
ar: رسالة

en: Modified
ar: معدل

en: Modify
ar: تعديل

en: Modify the interval of the WordPress heartbeat API or disable it on admin pages, post creation/edit screens and/or the frontend. This will help reduce CPU load on the server.
ar: قم بتعديل الفاصل الزمني لـ WordPress heartbeat API أو قم بتعطيله على صفحات الإدارة وشاشات إنشاء/تحرير المنشورات و/أو الواجهة الأمامية. سيساعد هذا في تقليل حمل وحدة المعالجة المركزية على الخادم.

en: Multi-select?
ar: اختيار متعدد؟

en: Multiple User Roles
ar: رتب مستخدم متعددة

en: Never
ar: مطلقاً

en: Never block the following IP addresses:
ar: لا تقم أبدًا بحظر عناوين IP التالية:

en: New %s
ar: جديد %s

en: New Code Snippet
ar: كود مقطع جديد

en: New Field
ar: حقل جديد

en: New Field Group
ar: مجموعة حقول جديدة

en: New Options Page
ar: صفحة خيارات جديدة

en: New Post Type
ar: نوع المنشور الجديد

en: New Taxonomy
ar: تصنيف جديد

en: New login URL:
ar: عنوان URL الجديد لتسجيل الدخول:

en: Next
ar: التالي

en: No
ar: لا

en: No Code Snippets found in Trash.
ar: لم يتم إيجاد كود المقاطع فى سلة المهملات

en: No Code Snippets found.
ar: لايوجد كود مقطع

en: No Custom Options Pages found
ar: لم يتم العثور على صفحات خيارات مخصصة

en: No Custom Options Pages found in Trash
ar: لم يتم العثور على صفحات خيارات مخصصة في سلة المهملات

en: No Custom Post Types found
ar: لم يتم العثور على أنواع منشورات مخصصة

en: No Custom Post Types found in Trash
ar: لم يتم العثور على أنواع منشورات مخصصة في سلة المهملات

en: No Custom Taxonomies found
ar: لم يتم العثور على تصنيفات مخصصة

en: No Custom Taxonomies found in Trash
ar: لم يتم العثور على تصنيفات مخصصة في سلة المهملات

en: No Field Groups found
ar: لم يتم العثور على مجموعات الحقول

en: No Field Groups found in Trash
ar: لم يتم العثور على مجموعات الحقول في سلة المهملات

en: No data available in table
ar: لا توجد بيانات متوفرة في الجدول

en: No matching records found
ar: لم يتم العثور علي سجلات مطابقة

en: No settings data detected.
ar: لم يتم الكشف عن أي بيانات للإعدادات.

en: Non-public post types:
ar: أنواع المنشورات غير العامة:

en: None
ar: لا شيء

en: None (bypass filters)
ar: لا يوجد (تجاوز الفلاتر)

en: Normal
ar: طبيعي

en: Not available
ar: غير متوفر

en: Not important
ar: غير مهم

en: Nothing to import
ar: لا يوجد شيء للاستيراد

en: Notices
ar: إشعارات

en: Number
ar: رقم

en: Obfuscate Author Slugs
ar: تشويش رابط صفحة المؤلف

en: Obfuscate email address to prevent spam bots from harvesting them, but make it readable like a regular email address for human visitors.
ar: قم بتعتيم عنوان البريد الإلكتروني لمنع روبوتات البريد العشوائي من جمعه، ولكن اجعله قابلاً للقراءة مثل عنوان البريد الإلكتروني العادي للزائرين من البشر.

en: Obfuscate publicly exposed author page URLs that shows the user slugs / usernames, e.g. <em>sitename.com/author/username1/</em> into <em>sitename.com/author/a6r5b8ytu9gp34bv/</em>, and output 404 errors for the original URLs. Also obfuscates in /wp-json/wp/v2/users/ REST API endpoint.
ar: قم بالتعتيم على عناوين URL لصفحات المؤلف المكشوفة علنًا والتي تعرض أسماء المستخدمين الثابتة/أسماء المستخدمين، على سبيل المثال. <em>sitename.com/author/username1/</em> في <em>sitename.com/author/a6r5b8ytu9gp34bv/</em>، وأخرج 404 أخطاء لعناوين URL الأصلية. يتم التشويش أيضًا في نقطة نهاية /wp-json/wp/v2/users/ REST API.

en: On admin pages
ar: على صفحات المدير

en: On line:
ar: متصل:

en: On post creation and edit screens
ar: في شاشات إنشاء المقالات وتحريرها

en: On the backend:
ar: في الواجهة الخلفية:

en: On the frontend
ar: في واجهة المستخدم (Frontend)

en: On the frontend:
ar: على الواجهة الأمامية:

en: On which part of the site?
ar: في أي جزء من الموقع؟

en: Once enabled, you can find the Code Snippets menu item on the admin menu.
ar: بمجرد التفعيل، يمكنك العثور على عنصر القائمة Code Snippets في قائمة المسؤول.

en: One (or more) of your fields had validation errors. More information is available below.
ar: يحتوي أحد (أو أكثر) حقولك على أخطاء في التحقق. تتوفر المزيد من المعلومات أدناه.

en: One <code>value : label</code> per line, or just <code>label</code>. Use <code>{empty}</code> for an empty value.
ar: قيمة واحدة <code>value : label</code> لكل سطر، أو فقط <code>label</code>. استخدم <code>{empty}</code> لقيمة فارغة.

en: Only auto-obfuscate email addresses for site visitors, not for logged-in users.
ar: قم بالإخفاء التلقائي لعناوين البريد الإلكتروني لزوار الموقع فقط، وليس للمستخدمين المسجلين دخولهم.

en: Oops, something went wrong</span>.<br />Please double check your settings and the destination email address.
ar: هناك خطأ ما</span>.<br /> يرجى التحقق من إعداداتك وعنوان البريد الإلكتروني للوجهة مرة أخرى.

en: Open All External Links in New Tab
ar: افتح جميع الروابط الخارجية في علامة تبويب جديدة

en: Optimizations
ar: التحسينات

en: Option Pages
ar: صفحات الخيار

en: Options
ar: خيارات

en: Options Page
ar: صفحة الخيارات

en: Options Pages
ar: صفحات الخيارات

en: Or, help improve ASE by <a href="https://wordpress.org/support/plugin/admin-site-enhancements/" target="_blank">providing feedback</a>.
ar: أو ساعد في تحسين ASE من خلال <a href="https://wordpress.org/support/plugin/admin-site-enhancements/" target="_blank">تقديم التعليقات</a>.

en: Order
ar: ترتيب

en: Override the "Repeater Row” header text. You can also dynamically populate the row label with field values. If you have a text field named “first_name”, enter {first_name} to use the field value as the row label.
ar: تجاوز نص الهيدر "الصف المكرر". يمكنك أيضًا ملء تسمية الصف ديناميكيًا بقيم الحقول. إذا كان لديك حقل نص باسم "first_name"، فأدخل {first_name} لاستخدام قيمة الحقل كعلامة للصف.

en: PHP Array
ar: مصفوفة PHP

en: Page Background
ar: خلفية الصفحة

en: Page Settings
ar: إعدادات الصفحة

en: Page Templates
ar: قوالب الصفحة

en: Page Title <span class="faded">(shown in the browser tab)</span>
ar: عنوان الصفحة <span class="faded">(يظهر في علامة تبويب المتصفح)</span>

en: Parent %s
ar: الرئيسي %s

en: Parent %s:
ar: الرئيسي %s

en: Parent Code Snippet:
ar: كود المقطع الرئيسي

en: Parse error: syntax error, unexpected end of snippet
ar: نوع الخطأ: خطأ في بناء الجملة، نهاية غير متوقعة للمقطع

en: Parse error: syntax error, unexpected end of snippet.
ar: نوع الخطأ: خطأ في بناء الجملة، نهاية غير متوقعة للمقطع.

en: Password
ar: كلمة المرور

en: Password Protection
ar: حماية بكلمة المرور

en: Password protection is currently enabled for this site.
ar: حماية كلمة المرور مفعلة حاليًا لهذا الموقع

en: Password-protect the entire site to hide the content from public view and search engine bots / crawlers. Logged-in administrators can still access the site as usual.
ar: قم بحماية الموقع بأكمله بكلمة مرور لإخفاء المحتوى من العرض العام وبرامج الروبوت / برامج الزحف لمحركات البحث. لا يزال بإمكان المسؤولين الذين قاموا بتسجيل الدخول الوصول إلى الموقع كالمعتاد.

en: Pattern
ar: نمط

en: Perform 301 (permanent) redirect to a URL of your choice
ar: قم بإجراء إعادة توجيه 301 (دائمًا) إلى عنوان URL الذي تختاره

en: Perform 301 (permanent) redirect to the homepage for all 404 (not found) pages.
ar: قم بإجراء إعادة التوجيه 301 (دائم) إلى الصفحة الرئيسية لجميع الصفحات 404 (غير الموجودة).

en: Perform Replacement
ar: اجرِ الاستبدال

en: Phone
ar: هاتف

en: Pick a single <code>value</code>
ar: اختر قيمة واحدة <code>قيمة</code>

en: Pink
ar: وردي

en: Pink Inverted
ar: وردي مقلوب

en: Placement
ar: التنسيب

en: Plain (no header image)
ar: فارغ (لا يوجد صورة ترويسة علوية)

en: Please clear your cache</strong> after enabling or disabling maintenance mode. This ensures site visitors see either the maintenance page or the actual content of each page.
ar: الرجاء مسح ذاكرة التخزين المؤقت</strong> بعد تمكين وضع الصيانة أو تعطيله. وهذا يضمن أن يرى زوار الموقع إما صفحة الصيانة أو المحتوى الفعلي لكل صفحة.

en: Please consider supporting ASE.
ar: رجاءً لا تنسى دعم ASE.

en: Please find the relevant menu items under Settings.
ar: يرجى العثور على عناصر القائمة ذات الصلة ضمن الإعدادات.

en: Please run the following command to make the directory writable
ar: يرجى تشغيل الأمر التالي لجعل الدليل قابلاً للكتابة عليه

en: Please run the following commands in order to make the directory
ar: يرجى تشغيل الأوامر التالية من أجل إنشاء الدليل

en: Position
ar: موضع

en: Position on page
ar: الموضع فى الصفحة

en: Post Formats
ar: تنسيقات المشاركات

en: Post Type Options
ar: خيارات نوع المنشور

en: Post Types
ar: أنواع المنشورات

en: Posts
ar: منشورات

en: Preserve Taxonomy Hierarchy
ar: الحفاظ على التسلسل الهرمي للتصنيف

en: Preserve the visual hierarchy of taxonomy terms checklist in the classic editor.
ar: الحفاظ على التسلسل الهرمي البصري لقائمة مصطلحات التصنيف في المحرر الكلاسيكي.

en: Prevent bloating the database by limiting the number of revisions to keep for some or all post types supporting revisions.
ar: منع تضخم قاعدة البيانات عن طريق الحد من عدد المراجعات التي يجب الاحتفاظ بها لبعض أو كل أنواع المنشورات الداعمة للمراجعات.

en: Prevent brute force attacks by limiting the number of failed login attempts allowed per IP address.
ar: منع هجمات القوة العمياء brute force عن طريق الحد من عدد محاولات تسجيل الدخول الفاشلة المسموح بها لكل عنوان IP.

en: Prevent smaller components from running or loading. Make the site more secure, load slightly faster and be more optimized for crawling by search engines.
ar: منع المكونات الصغيرة من التشغيل أو التحميل. اجعل الموقع أكثر أمانًا، وتحميله بشكل أسرع قليلًا، وتحسينه للزحف بواسطة محركات البحث.

en: Previous
ar: السابق

en: Processor
ar: المعالج

en: Product Image
ar: صورة المنتج

en: Protect your site from brute force, DOS and DDOS attacks via <a href="https://kinsta.com/blog/xmlrpc-php/#what-is-xmlrpcphp" target="_blank">XML-RPC</a>. Also disables trackbacks and pingbacks.
ar: يمكنك حماية موقعك من هجمات القوة العمياء وهجمات DOS وDDOS عبر <a href="https://kinsta.com/blog/xmlrpc-php/#what-is-xmlrpcphp" target="_blank">XML-RPC</a>. يقوم أيضًا بتعطيل عمليات التعقب وpingbacks.

en: Public Preview
ar: معاينة للعامّة

en: Public Preview for Drafts
ar: معاينة المسودات للعامّة

en: Public post types:
ar: أنواع المنشورات العامة:

en: Purple
ar: أرجواني

en: Purple Inverted
ar: أرجواني مقلوب

en: Radio
ar: إختيار نقطي

en: Re-Index
ar: إعادة الفهرسة

en: Re-enable infinite scrolling in the grid view of the media library. Useful for scrolling through a large library.
ar: أعد تشغيل التمرير اللانهائي في عرض الشبكة لمكتبة الوسائط. مفيد للتمرير إذا كنت تملك مكتبة وسائط ضخمة.

en: Redirect 404
ar: إعادة التوجيه 404

en: Redirect 404 to Homepage
ar: إعادة توجيه 404 إلى الصفحة الرئيسية

en: Redirect After Login
ar: إعادة التوجيه بعد تسجيل الدخول

en: Redirect After Logout
ar: إعادة التوجيه بعد تسجيل الخروج

en: Redirect default URLs to:
ar: إعادة توجيه عناوين URL الافتراضية إلى:

en: Redirect to:
ar: إعادة توجيه لـ:

en: Redirection type
ar: نوع إعادة التوجيه

en: Registered
ar: تم التسجيل

en: Registration Date Column
ar: عمود تاريخ التسجيل

en: Relationship
ar: علاقة

en: Remove
ar: إزالة

en: Remove 'Howdy'
ar: إزالة "Howdy"

en: Remove WordPress logo/menu
ar: إزالة شعار/قائمة WordPress

en: Remove comments column
ar: إزالة عمود التعليقات

en: Remove comments counter/link
ar: إزالة عداد/رابط التعليقات

en: Remove customize menu
ar: إزالة قائمة التخصيص

en: Remove date column
ar: إزالة عمود التاريخ

en: Remove extra elements listed below, which most likely come from your theme or plugins.
ar: قم بإزالة العناصر الإضافية المدرجة أدناه، والتي على الأرجح تأتي من القالب أو البلجنز .

en: Remove home icon and site name
ar: إزالة أيقونة الصفحة الرئيسية واسم الموقع

en: Remove new content menu
ar: إزالة قائمة المحتوى الجديدة

en: Remove tags column (for posts)
ar: إزالة عمود الوسوم (للمقالات)

en: Remove the Help tab and drawer
ar: قم بإزالة علامة التبويب "المساعدة" والدرج

en: Remove updates counter/link
ar: إزالة عداد/رابط التحديثات

en: Remove various elements from the admin bar.
ar: قم بإزالة العناصر المختلفة من شريط المدير العلوي.

en: Render this field with Select2
ar: عرض هذا الحقل باستخدام Select2

en: Repeater
ar: مكرر

en: Repeater Row
ar: صف مكرر

en: Replace Media
ar: استبدال ملف الوسائط

en: Reply to
ar: عنوان الرد

en: Resend
ar: إعادة إرسال

en: Resend Now
ar: إعادة الإرسال الآن

en: Resend to
ar: إعادة الإرسال إلى

en: Reset Columns
ar: إعادة تعيين الأعمدة

en: Reset Menu
ar: إعادة تعيين القائمة للوضع الإفتراضي

en: Resize newly uploaded, large images to a smaller dimension and delete originally uploaded files. BMPs and non-transparent PNGs will be converted to JPGs and resized.
ar: قم بتغيير حجم الصور الكبيرة التي تم تحميلها حديثًا إلى بُعد أصغر وحذف الملفات التي تم تحميلها في الأصل. سيتم تحويل ملفات BMP وملفات PNG غير الشفافة إلى ملفات JPG وتغيير حجمها.

en: Resources: %1$s | %2$s | %3$s | %4$s
ar: الموارد: 
    %1$s | %2$s | %3$s | %4$s

en: Restrict login ID to username or email address only.
ar: تقييد معرف تسجيل الدخول على اسم المستخدم أو عنوان البريد الإلكتروني فقط.

en: Return Value
ar: العودة للقيمة السابقة

en: Review
ar: مراجعة

en: Revisions Control
ar: التحكم في المراجعات

en: Right Edge
ar: الحافة اليمنى

en: Right Half
ar: النصف الأيمن

en: Right Side
ar: الجهة اليمين

en: Row Display
ar: عرض الصف

en: Row Label
ar: علامةالصف

en: SE Visibility: OFF
ar: ظهور محرك البحث: معطل

en: SVG Upload
ar: رفع SVG

en: Save Changes
ar: حفظ التغييرات

en: Search
ar: بحث

en: Search %s
ar: بحث %s

en: Search Code Snippets
ar: بحث عن كود مقطع

en: Search Engines Visibility Status
ar: حالة الظهور لمحركات البحث

en: Search Field Groups
ar: البحث عن مجموعة حقول

en: Search Options Page
ar: البحث فى صفحة الخيارات

en: Search Post Types
ar: البحث عن أنواع المنشورات

en: Search Taxonomies
ar: البحث في التصنيفات

en: Search engines are discouraged from indexing this site. Click to change the settings.
ar: محركات البحث غير مرحب بها لفهرسة هذا الموقع. اضغط لتغيير الإعدادات.

en: Search terms
ar: مصطلحات البحث

en: Search users
ar: بحث عن المستخدمين

en: Search...
ar: بحث

en: Search:
ar: البحث:

en: Security
ar: الحماية والأمان

en: Select
ar: أختر

en: Select New Media File
ar: اختر ملف وسائط جديد

en: Select Profile Picture
ar: أختر صورة الملف الشخصي

en: Select an Image
ar: حدد صورة

en: Send Now
ar: أرسل الآن

en: Send To Email
ar: إرسال إلى البريد الإلكتروني

en: Sender
ar: المرسل

en: Sending test email...
ar: جارٍ إرسال البريد الإلكتروني التجريبي...

en: Separate URL for each role
ar: رابط منفصل لكل رتبة

en: Separate with comma for multiple emails
ar: افصل بفاصلة لعناوين البريد الإلكتروني المتعددة

en: Set a logo for the admin area.
ar: تخصيص شعار للوحة الإدارة.

en: Set custom redirect URL for all or some user roles after login.
ar: قم بتعيين عنوان URL لإعادة التوجيه المخصص لجميع أدوار المستخدم أو بعضها بعد تسجيل الدخول.

en: Set custom redirect URL for all or some user roles after logout.
ar: قم بتعيين عنوان URL لإعادة التوجيه المخصص لجميع أدوار المستخدم أو بعضها بعد تسجيل الخروج.

en: Set custom sender name and email. Optionally use external SMTP service to ensure notification and transactional emails from your site are being delivered to inboxes.
ar: تعيين اسم المرسل والبريد الإلكتروني المخصص. يمكنك اختياريًا استخدام خدمة SMTP خارجية لضمان تسليم الإشعارات ورسائل البريد الإلكتروني الخاصة بالمراسلات من موقعك إلى صناديق البريد الوارد.

en: Set interval to once every
ar: تعيين الفاصل الزمني لمرة واحدة كل

en: Set links to be active for a maximum of
ar: قم بتعيين الروابط لتكون فعّالة لمدة أقصاها

en: Set the password:
ar: تعيين كلمة المرور:

en: Set width to
ar: تعيين العرض إلى

en: Settings saved.
ar: تم حفظ الإعدادات بنجاح

en: Share about ASE on:
ar: شارك عن ASE عبر:

en: Show All
ar: مشاهدة الكل

en: Show Custom Taxonomy Filters
ar: إظهار عوامل تصفية مخصصة

en: Show ID column
ar: إظهار عمود المعرف

en: Show ID in action rows along with links for Edit, View, etc.
ar: إظهار ID في صفوف الإجراءات مع روابط التحرير والعرض وما إلى ذلك.

en: Show Less
ar: أظهر أقل

en: Show _MENU_ entries
ar: عرض إدخالات _MENU_

en: Show a customizable maintenance page on the frontend while performing a brief maintenance to your site. Logged-in administrators can still view the site as usual.
ar: أظهر صفحة صيانة مخصصة لزوار موقعك أثناء إجراء بعض التحديثات. يمكن للإداريين الذين سجلوا الدخول الوصول إلى الموقع بشكل طبيعي.

en: Show additional filter(s) on list tables for hierarchical, custom taxonomies.
ar: اعرض عوامل التصفية (الفلاتر) الإضافية في جداول القائمة للتصنيفات الهرمية والمخصصة.

en: Show admin bar status when search engines are set to be discouraged from indexing the site. This is set through a "Search engine visibility" checkbox in Settings >> Reading.
ar: إظهار حالة شريط الإدارة عندما يتم استبعاد محركات البحث من فهرسة الموقع. يتم تعيين ذلك من خلال مربع الاختيار "رؤية محرك البحث" في الإعدادات >> القراءة.

en: Show duplication link on:
ar: إظهار الرابط المكرر على:

en: Show excerpt column
ar: إظهار عمود المقتطف

en: Show featured image column
ar: إظهار عمود الصورة المميزة

en: Show file size column in media library
ar: إظهار عمود حجم الملف في مكتبة الوسائط

en: Show last modified column
ar: أظهر آخر عمود تم تعديله

en: Show private fields
ar: أظهر الحقول الخاصة

en: Show quick summary of the system the site is running on to admins, in the "At a Glance" dashboard widget. This includes the web server software, the PHP version, the database software and server IP address.
ar: اعرض ملخصًا سريعًا للنظام الذي يعمل عليه الموقع للمسؤولين، في أداة لوحة المعلومات "لمحة سريعة". يتضمن ذلك نظام خادم الويب وإصدار PHP ونوع قاعدة البيانات وعنوان IP السيرفر.

en: Show quick summary of the system the site is running on to admins, in the "At a Glance" dashboard widget. This includes the web server software, the PHP version, the database software and server IP address. It will also show the size of the site, database, root, wp-content, plugins, themes and upload folders.
ar: عرض ملخص سريع للنظام الذي يعمل عليه الموقع للمسؤولين، في عنصر واجهة المستخدم "نظرة عامة" على لوحة التحكم. يتضمن هذا برنامج خادم الويب، وإصدار PHP، وبرنامج قاعدة البيانات وعنوان IP للخادم. كما سيعرض حجم الموقع وقاعدة البيانات والجذر ومحتوى wp والمكونات الإضافية والموضوعات ومجلدات التحميل.

en: Show the values by default
ar: إظهار القيم افتراضيا

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
ar: عرض 0 إلى 0 من أصل 0 إدخالات

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
ar: يتم عرض _START_ إلى _END_ من إجمالي _TOTAL_ من الإدخالات

en: Side
ar: جانب

en: Site Icon
ar: أيقونة الموقع

en: Site Identity on Login Page
ar: هوية الموقع على صفحة تسجيل الدخول

en: Skipped
ar: تم تخطيه

en: Snippet updated
ar: تم تحديث المقطع

en: Something went wrong. Log was not cleared.
ar: حدث خطأ ما. لم يتم مسح السجل.

en: Something went wrong. Please check the latest log entry for details. This page will reload now...
ar: حدث خطأ ما. يرجى التحقق من إدخالات السجل الأخيرة للحصول على التفاصيل. سيتم إعادة تحميل هذه الصفحة الآن...

en: Something went wrong. Unable to delete email delivery log entry with the ID %s.
ar: حدث خطأ ما. تعذر حذف سجل تسليم البريد الإلكتروني بالمعرف %s.

en: Source
ar: مصدر

en: Specify the granularity (increment or decrement) of the value.
ar: حدد دقة التفاصيل (زيادة أو نقصان) للقيمة.

en: Stacked Steps
ar: خطوات متراكمة

en: Stacked Waves
ar: موجات متراكمة

en: Status
ar: الحالة

en: Step
ar: خطوة

en: Stripes
ar: شرائط

en: Subject
ar: الموضوع

en: Submenu
ar: القائمة الفرعية

en: Submit
ar: أرسل

en: Successful
ar: تم بنجاح

en: Support
ar: الدعم

en: Tab
ar: قسم

en: Taxonomy Options
ar: خيارات التصنيف

en: Taxonomy Terms
ar: شروط التصنيف

en: Term
ar: شرط

en: Term IDs
ar: معرفات الشرط

en: Term does not exist, so cannot be deleted
ar: المصطلح غير موجود، لذا لا يمكن حذفه

en: Terms Order
ar: شروط الطلب

en: Test email was successfully processed</span>.<br />Please check the destination email's inbox to verify successful delivery.
ar: تمت معالجة البريد الإلكتروني التجريبي بنجاح</span>.<br />يُرجى التحقق من البريد الوارد للبريد الإلكتروني الوجهة للتحقق من التسليم الناجح.

en: Text
ar: نص

en: Text Area
ar: منطقة النص

en: Text Type
ar: نوع النص

en: The %s directory could not be created
ar: الدليل %s غير قابل للإنشاء

en: The %s directory is not writable, therefore the code snippet files cannot be saved.
ar: الدليل %s غير قابل للكتابة، وبالتالي لا يمكن حفظ ملفات أكواد المقاطع البرمجية.

en: The code is active. Click to deactivate it
ar: الكود مفعل انقر لإلغاء تفعيله

en: The code is inactive. Click to activate it
ar: الكود غير مفعل انقر لتفعيله

en: The current file will be replaced with the uploaded / selected file (of the same type) while retaining the current ID, publish date and file name. Thus, no existing links will break.
ar: سيتم استبدال الملف الحالي بالملف المرفوع / المحدد (من نفس النوع) مع الاحتفاظ بالرقم التعريفي الحالي وتاريخ النشر واسم الملف. وبالتالي ، روابطك الحالية لن تتعطل.

en: The field group with the lowest order will appear first.
ar: ستظهر مجموعة الحقول ذات الترتيب الأقل أولاً.

en: The field label that editors will see.
ar: عنوان الحقل التي سيراه المحررون.

en: The field name is passed into get_cf() to retrieve values. Use only lowercase letters, numbers, and underscores.
ar: يتم تمرير اسم الحقل إلى get_cf() لاسترداد القيم. استخدم فقط الأحرف الصغيرة والأرقام والشرطات السفلية.

en: The role(s) above have the <code>%s</code> capability required to view and access the menu item.
ar: الرتب(ة) المذكورة أعلاه لها القدرة <code>%s</code> المطلوبة لعرض عنصر القائمة والوصول إليه.

en: The taxonomy_name or args[taxonomy_name] parameter must be included in the request.
ar: يجب تضمين اسم التصنيف [taxonomy_name] أو args[taxonomy_name] في الطلب.

en: The text beside the checkbox
ar: النص الموجود بجانب مربع الاختيار

en: This is a multi-select field
ar: هذا حقل اختيار متعدد

en: This is a required field
ar: حقل مطلوب

en: This link has expired or is invalid!
ar: انتهت صلاحية هذا الرابط أو أنه غير صالح!

en: This site is undergoing maintenance for an extended period today. Thanks for your patience.
ar: يخضع الموقع حالياً لأعمال صيانة لفترة قد تكون طويلة. نشكركم على سعة صدركم وتفهمكم.

en: Thumbnail (cropped)
ar: الصورة المصغرة (مقتطعة)

en: Tips
ar: نصائح

en: Title
ar: عنوان

en: To
ar: إلي

en: To exclude an image from conversion and resizing, append '-nr' suffix to the file name, e.g. bird-photo-4k-nr.jpg
ar: لاستبعاد صورة من التحويل وتغيير الحجم، قم بإلحاق لاحقة "-nr" باسم الملف، على سبيل المثال. صور الطيور-4k-nr.jpg

en: Toggle row visibility
ar: تبديل رؤية الصف

en: Tools
ar: أدوات

en: Translate
ar: ترجمة

en: Transparency
ar: الشفافية

en: Tree View
ar: العرض الهرمي

en: Trigger publishing of scheduled posts of all types marked with "missed schedule", anytime the site is visited.
ar: تفعيل النشر للمنشورات المجدولة بجميع أنواعها والتي تحمل علامة "جدولة مفقودة"، في أي وقت تتم فيه زيارة الموقع.

en: Triggered from:
ar: تم تشغيله من:

en: Type
ar: نوع

en: URL
ar: عنوان URL

en: URL / oEmbed
ar: عنوان URL / oEmbed

en: Unable to delete %s
ar: غير قادر على حذف %s

en: Unauthorized.
ar: غير مصرح به.

en: Uncategorized
ar: غير مصنف

en: Under maintenance
ar: تحت الصيانة

en: Unknown
ar: غير معروف

en: Update %s
ar: تحديث %s

en: Update Options Page
ar: تحديث صفحة الخيارات

en: Update Post Type
ar: تحديث نوع المنشور

en: Upgrade
ar: ترقية

en: Uploaded Date
ar: تاريخ الرفع

en: Uploaded Date and Time
ar: تاريخ ووقت الرفع

en: Uploaded Time
ar: وقت الرفع

en: Use Selected Image
ar: استخدم الصورة المحددة

en: Use a customizable page
ar: استخدام صفحة قابلة للتخصيص

en: Use a shortcode like the following examples to display an email address on the frontend of your site: 
            		<ul>
            			<li><strong>[obfuscate email="john@example.com"]</strong> to display the email on it's own line</li>
            			<li><strong>[obfuscate email="john@example.com" display="inline"]</strong> to show the email inline</li>
            		</ul>
ar: <ul>
    	<li><strong>[obfuscate email="john@example.com"]</strong> لعرض البريد الإلكتروني في سطر خاص به</li>
    	<li><strong>[obfuscate email="john@example.com" display="inline"]</strong> لعرض البريد الإلكتروني بشكل متتابع</li>
    </ul>

en: Use an existing page
ar: استخدم صفحة موجودة.

en: Use as Profile Picture
ar: تعيين كصورة للملف الشخصي

en: Use custom order of terms on frontend query and display.
ar: استخدم ترتيبًا مخصصًا للمصطلحات في الاستعلامات والعرض في الواجهة الأمامية.

en: Use custom order on frontend query and display of enabled post types. You may need to manually set query order by <code>menu_order</code> in an <code>ascending</code> order.
ar: استخدم ترتيبًا مخصصًا في استعلامات الواجهة الأمامية وعرض أنواع المنشورات الممكنة. قد تحتاج إلى تعيين ترتيب الاستعلام يدويًا من خلال <code>menu_order</code> ترتيب <code>تصاعدي</code>.

en: Use original label
ar: استخدم العنوان الأصلي

en: Use the site icon and URL to replace the default WordPress logo with link to wordpress.org on the login page. Go to <a href="%1$s">General Settings</a> or the <a href="%2$s">Customizer</a> to set or change your site icon.
ar: استخدم أيقونة الموقع وعنوان URL لاستبدال شعار WordPress الافتراضي برابط إلى wordpress.org في صفحة تسجيل الدخول. انتقل إلى <a href="%1$s">الإعدادات - عام</a> أو <a href="%2$s">المظهر - تخصيص</a> لتعيين أيقونة موقعك أو تغييرها.

en: Useful for when you need to modify the admin area only for certain user role(s).
ar: مفيد عندما تحتاج إلى تعديل منطقة الإدارة لفئات معينة من المستخدمين فقط.

en: Useful for when you need to modify the admin area only for certain user(s).
ar: يكون مفيدًا عندما تحتاج إلى تعديل منطقة الإدارة لمستخدمين محددين فقط.

en: User
ar: مستخدم

en: User Roles
ar: رتب المستخدم

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Username only
ar: اسم المستخدم فقط

en: Utilities
ar: أدوات مساعدة

en: Validate with:
ar: التحقق باستخدام:

en: Validation
ar: تصديق

en: Various Admin UI Enhancements
ar: تحسينات متنوعة لواجهة الإدارة

en: Various, smaller enhancements for different parts of the admin interface.
ar: تحسينات طفيفة ومتنوعة لأجزاء مختلفة من واجهة الإدارة.

en: Vertical
ar: رأسي

en: Video
ar: فيديو

en: View
ar: عرض

en: View Admin as Role
ar: عرض المدير كرتبة

en: View Code Snippet
ar: عرض كود المقطع

en: View Content
ar: عرض المحتوى

en: View Field Group
ar: عرض مجموعة الحقول

en: View Options Page
ar: مشاهدة صفحة الخيارات

en: View Post Type
ar: عرض نوع المنشور

en: View Taxonomy
ar: عرض التصنيف

en: View admin pages and the site (logged-in) as one of the non-administrator user roles.
ar: عرض صفحات المسؤول والموقع (تسجيل الدخول) كأحد أدوار المستخدم غير المسؤول.

en: Visit the homepage
ar: زر الصفحة الرئيسية

en: WYSIWYG Editor
ar: محرر WYSIWYG

en: We'll be back soon.
ar: سنعود قريبًا.

en: WebP quality:
ar: جودة WebP:

en: Welcome to WordPress
ar: مرحبًا بك في ووردبريس.

en: When
ar: متى

en: Wider Admin Menu
ar: توسيع قائمة الخيارات الإدارية

en: Width
ar: العرض

en: Will use the site icon set in Settings >> General.
ar: سوف يتم استخدام أيقونة الموقع من الإعدادت >> عام

en: Write a quick, 5-star review for ASE
ar: اكتب مراجعة سريعة بـ 5 نجوم لـ ASE

en: X / Twitter
ar: تويتر / منصة إكس

en: Yellow
ar: أصفر

en: Yellow Inverted
ar: أصفر مقلوب

en: Yes
ar: نعم

en: You can also append <strong>?bypass=%1$s</strong> in the URL to bypass the password entry form. e.g. %2$s/?bypass=%3$s. This can be useful when you need to quickly share a dev site with another person, e.g. a client.
ar: يمكنك أيضًا إضافة <strong>?bypass=%1$s</strong> في عنوان URL لتجاوز نموذج إدخال كلمة المرور. على سبيل المثال، %2$s/?bypass=%3$s. قد يكون هذا مفيدًا عندما تحتاج إلى مشاركة موقع بسرعة مع شخص آخر، مثل العميل.

en: You can also paste an image URL hosted on another site.
ar: بامكانك أيضا نسخ أيضا لصق رابط صورة مستضافة في موقع آخر.

en: You can resend the following message to the same destination or to a different one.
ar: يمكنك إعادة إرسال الرسالة التالية إلى نفس الوجهة أو إلى وجهة مختلفة.

en: YouTube
ar: يوتيوب

en: Your IP address is %1$s <span class="faded">(from %2$s header)</span>
ar: عنوان IP الخاص بك هو %1$s <span class="faded">(من %2$s header)</span>

[ctx: add new]
en: Add Code Snippet
ar: أضف كود المقطع

[ctx: add new on admin bar]
en: Code Snippet
ar: كود المقطع

[ctx: admin menu]
en: Code Snippets
ar: كود المقاطع

en: at
ar: في

en: days for:
ar: يوم / أيام لـ:

en: decimal points
ar: نقاط عشرية

en: e.g. 202.73.201.157
ar: على سبيل المثال 202.73.201.157

en: e.g. F j, Y - H:i:s
ar: على سبيل المثال F j, Y - H:i:s

en: e.g. backend
ar: على سبيل المثال، الواجهة الخلفية

en: e.g. https://www.example.com/custom-login-style.css
ar: مثال: https://www.example.com/custom-login-style.css

en: e.g. maintenance
ar: على سبيل المثال تحت الصيانة

en: e.g. my-account
ar: على سبيل المثال حسابي

en: e.g. wp/v2/posts
ar: على سبيل المثال: wp/v2/posts

en: equals
ar: متساوي

en: failed login attempts allowed before 15 minutes lockout
ar: يُسمح بمحاولات تسجيل الدخول الفاشلة قبل 15 دقيقة من الإغلاق

en: for:
ar: لـ:

en: is not
ar: ليس كذلك

en: lockout(s) will block further login attempts for 24 hours
ar: سيؤدي الحظر إلى منع المزيد من محاولات تسجيل الدخول لمدة 24 ساعة

en: log entries and delete older ones.
ar: سجّل المدخلات الجديدة واحذف القديمة.

en: pixels
ar: بكسل

en: pixels <span class="faded">(Default is 1920 pixels)</span>
ar: بكسلات <span class="faded">(الإفتراضي هو 1920 بكسل)</span>

en: pixels. <span class="faded">(Default is 1920 pixels)</span>
ar: بكسلات <span class="faded">(الإفتراضي هو 1920 بكسل)</span>

[ctx: post type general name]
en: Code Snippets
ar: أكواد المقاطع

[ctx: post type singular name]
en: Code Snippet
ar: كود المقطع

en: revisions for:
ar: مراجعات لما يلي:

en: with AVIF support
ar: مع دعم AVIF

en: without AVIF support
ar: بدون دعم AVIF
