Admin and Site Enhancements (ASE) Pro - en to it translation catalogue (759 entries)

en: (Default is 'secret')
it: (L'impostazione predefinita è "segreto")

en: (Default is 160px)
it: (Il valore predefinito è 160px)

en: (Default is 20%)
it: (L'impostazione predefinita è 20%)

en: (filtered from _MAX_ total entries)
it: (filtrato da _MAX_ voci totali)

en: 0.000001 (6 decimal places)
it: 0.000001 (6 cifre decimali)

en: 0.00001 (5 decimal places)
it: 0.00001 (5 cifre decimali)

en: 0.0001 (4 decimal places)
it: 0.0001 (4 cifre decimali)

en: 0.001 (3 decimal places)
it: 0,001 (3 cifre decimali)

en: 0.01 (2 decimal places)
it: 0,01 (2 cifre decimali)

en: 0.1 (1 decimal place)
it: 0,1 (1 cifra decimale)

en: 1 minute
it: 1 minuto

en: 10 minutes
it: 10 minuti

en: 1000 (1 thousand)
it: 1000 (mille)

en: 10000 (10 thousands)
it: 10000 (diecimila)

en: 100000 (100 thousands)
it: 100000 (centomila)

en: 1000000 (1 million)
it: 1000000 (un milione)

en: 120 seconds
it: 120 secondi

en: 15 seconds
it: 15 secondi

en: 2 minutes
it: 2 minuti

en: 3 minutes
it: 3 minuti

en: 30 seconds
it: 30 secondi

en: 45 seconds
it: 45 secondi

en: 5 minutes
it: 5 minuti

en: 60 seconds
it: 60 secondi

en: 90 seconds
it: 90 secondi

en: <div class="asenha-warning">This feature <strong>only works for/with the default WordPress login page</strong>. It does not support using custom login page you manually created with a page builder or with another plugin.<br /><br />It's also <strong>not yet compatible with two-factor authentication (2FA) methods</strong>. If you use a 2FA plugin, please use the change login URL feature bundled in that plugin, or use another plugin that is compatible with it.<br /><br />And obviously, to improve security, please <strong>use something other than 'login'</strong> for the custom login slug.</div>
it: <div class="asenha-warning">Questa funzione <strong>funziona solo per / con la pagina di accesso predefinita di WordPress</strong>. Non supporta l'utilizzo di una pagina di accesso personalizzata creata manualmente con un page builder o con un altro plugin.<br /><br /><strong>Non è ancora compatibile con i metodi di autenticazione a due fattori (2FA)</strong>. Se utilizzi un plugin 2FA, utilizza la funzione di modifica dell'indirizzo URL di accesso inclusa in quel plugin o un altro plugin compatibile con esso.<br /><br />Ed ovviamente, per migliorare la sicurezza, ti invitiamo ad <strong>usare qualcosa di diverso da 'login'</strong> per lo slug del login personalizzato.</div>

en: <span class="faded">(Default is 1 minute)</span>
it: <span class="faded">(L'impostazione predefinita è 1 minuto)</span>

en: <span class="faded">(Default is 15 seconds)</span>
it: <span class="faded">(L'impostazione predefinita è 15 secondi)</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Detect IP address from the following header first:</span>
it: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Rileva prima l'indirizzo IP dal seguente header:</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Live Site URL</span>
it: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Indirizzo URL del sito web attivo</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Port</span>
it: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Porta</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Reply-to email</span>
it: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Email di risposta</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Reply-to name</span>
it: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Nome della risposta</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Security</span>
it: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Sicurezza</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Send a test email to</span>
it: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Invia un'email di prova a</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Sender email</span>
it: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Email del mittente</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Sender name</span>
it: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Nome del mittente</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Username</span>
it: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Nome utente</span>

en: <strong>Code to insert after &lt;body&gt; with the priority of</strong>
it: <strong>Codice da inserire dopo &lt;body&gt; con la priorità di</strong>

en: <strong>Code to insert before &lt;/head&gt; with the priority of</strong>
it: <strong>Codice da inserire prima di &lt;/head&gt; con la priorità di</strong>

en: <strong>Code to insert in footer section before &lt;/body&gt; with the priority of</strong>
it: <strong>Codice da inserire nella sezione del footer prima di &lt;/body&gt; con la priorità di</strong>

en: <strong>Error:</strong> Invalid email or incorrect password.
it: <strong>Errore</strong>: email non valida o password errata.

en: <strong>Insert CSS with the priority of</strong>
it: <strong>Inserisci CSS con la priorità di</strong>

en: <strong>Your ads.txt content:</strong>
it: <strong>Il tuo contenuto del file ads.txt:</strong>

en: <strong>Your app-ads.txt content:</strong>
it: <strong>Il contenuto del tuo file app-ads.txt:</strong>

en: AVIF Support Status
it: Stato del supporto AVIF

en: AVIF Upload
it: Upload AVIF

en: Action
it: Azione

en: Actions
it: Azioni

en: Activate
it: Attiva

en: Active
it: Attivo

en: Add
it: Aggiungi

en: Add CSS / SCSS Snippet
it: Aggiungi snippet CSS / SCSS

en: Add CSS/SCSS code
it: Aggiungi il codice CSS / SCSS

en: Add Child
it: Aggiungi figlio

en: Add Code Snippet
it: Aggiungi snippet di codice

en: Add File
it: Aggiungi file

en: Add HTML Snippet
it: Aggiungi snippet HTML

en: Add HTML code
it: Aggiungi il codice HTML

en: Add JS Snippet
it: Aggiungi snippet JS

en: Add JS code
it: Aggiungi il codice JS

en: Add New
it: Aggiungi nuovo

en: Add New %s
it: Aggiungi nuovo %s

en: Add New Field Group
it: Aggiungi un nuovo gruppo di campi

en: Add New Options Page
it: Aggiungi una nuova opzione della pagina

en: Add New Post Type
it: Aggiungi un nuovo tipo di contenuto

en: Add New Taxonomy
it: Aggiungi una nuova tassonomia

en: Add PHP Snippet
it: Aggiungi snippet PHP

en: Add Row
it: Aggiungi una riga

en: Add Separator
it: Aggiungi separatore

en: Add Your Review
it: Aggiungi la tua recensione

en: Add categories for the media library and enable drag-and-drop categorization of media items. Categories can then be used to filter media items during media insertion into content.
it: Aggiungi le categorie per il catalogo dei media ed abilita la categorizzazione con la modalità trascina e rilascia degli elementi multimediali. Le categorie possono quindi essere utilizzate per filtrare gli elementi multimediali durante l'inserimento dei media nel contenuto.

en: Add custom &lt;body&gt; class(es) on the singular view of some or all public post types. Compatible with classes already added using <a href="https://wordpress.org/plugins/wp-custom-body-class" target="_blank">Custom Body Class plugin</a>.
it: Aggiungi classi personalizzate &lt;body&gt; nella vista singola di alcuni o di tutti i tipi di contenuto pubblici. Compatibile con le classi già aggiunte utilizzando il plugin <a href="https://wordpress.org/plugins/wp-custom-body-class" target="_blank">Custom Body Class</a>.

en: Add custom CSS on all admin pages for all user roles.
it: Aggiunge un CSS personalizzato su tutte le pagine di amministrazione per tutti i ruoli utente.

en: Add custom CSS on all frontend pages for all user roles.
it: Aggiunge CSS personalizzati su tutte le pagine del frontend per tutti i ruoli utente.

en: Admin
it: Amministratore

en: Admin Columns Manager
it: Gestore delle colonne dell'amministrazione

en: Admin Interface
it: Interfaccia amministrativa

en: Admin Logo
it: Logo dell'amministrazione

en: Admin Menu Organizer
it: Organizzatore del menu d'amministrazione

en: Admin Notices
it: Avvisi di amministrazione

en: Admin bar
it: Barra d'amministrazione

en: Admin menu
it: Menu amministratore

en: After duplication, redirect to:
it: Dopo la duplicazione, reindirizza a:

en: After saving the settings above, check if everything is configured properly below.
it: Dopo aver salvato le impostazioni precedenti, controlla che tutto sia configurato correttamente.

en: All
it: Tutto

en: All %s
it: Tutto %s

en: All Code Snippets
it: Tutti gli snippet di codice

en: All Media
it: Tutti i media

en: All Types
it: Tutti i tipi

en: All files
it: Tutti i files

en: Allow Custom Navigation Menu Items to Open in New Tab
it: Consenti alle voci del menu di navigazione personalizzato di aprirsi in una nuova scheda

en: Allow custom navigation menu items to have links that open in new browser tab via target="_blank" attribute. The rel="noopener noreferrer nofollow" attribute will also be added for enhanced security and SEO benefits.
it: Permettere alle voci del menu di navigazione personalizzato di avere link che si aprono in una nuova scheda del browser tramite l'attributo target="_blank". Verrà inoltre aggiunto l'attributo rel="noopener noreferrer nofollow" per migliorare la sicurezza ed i vantaggi SEO.

en: Allow some or all user roles to upload SVG files, which will then be sanitized to keep things secure.
it: Consenti ad alcuni o a tutti i ruoli utente di caricare file SVG, che verranno poi sanificati per mantenere la sicurezza.

en: Allow visitors with the following IP addresses to view the site directly:
it: Consenti ad i visitatori con i seguenti indirizzi IP di visualizzare direttamente il sito web:

en: Also disable frontend block styles / CSS files for the selected post types.
it: Disabilita anche gli stili di blocco del frontend ed i file CSS per i tipi di contenuto selezionati.

en: Also enable custom ordering for the following post type(s), which are non-hierarchical and does not support page attributes:
it: Abilita anche l'ordinamento personalizzato per i seguenti tipi di contenuto(i), che non sono gerarchici e non supportano gli attributi della pagina:

en: Also enable frontend access for:
it: Abilita anche l'accesso al frontend per:

en: Also hide admin notices for non-administrators.
it: Nascondi anche gli avvisi amministrativi per i non amministratori.

en: Also show additional filter(s) for non-hierarchical taxonomies.
it: Mostra anche i filtri aggiuntivi per le tassonomie non gerarchiche.

en: Always hide for user role(s)
it: Nascondi sempre per il ruolo(i) utente

en: Any
it: Qualunque

en: As a file
it: Come un file

en: Attachment ID
it: ID dell'allegato

en: Attempts<br />Lockouts
it: Tentativi<br />Bloccati

en: Author Display Name
it: Nome dell'autore visualizzato

en: Author Email
it: Email dell'autore

en: Author Login
it: Accesso dell'autore

en: Author Meta Field
it: Campo meta dell'autore

en: Author Nice Name
it: Nome dell'autore abbellito

en: Author URL
it: URL dell'autore

en: Auto-Publish Posts with Missed Schedule
it: Pubblicazione automatica di articoli con una schedulazione programmata non rispettata

en: Automatically obfuscate email addresses in post content.
it: Offusca automaticamente gli indirizzi email nel contenuto degli articoli.

en: Background
it: Sfondo

en: Bcc
it: Ccn

en: Blob Scene
it: Scena del blob

en: Blue
it: Blu

en: Blue Inverted
it: Blu invertito

en: Blurry Gradient
it: Gradiente sfocato

en: Button Label
it: Etichetta del pulsante

en: By specifying your live / production site's URL above, search engine visibility will be automatically disabled on your development / staging sites. This will prevent accidental indexing by search engines. Make sure you include the HTTP protocol, e.g. https://www.google.com
it: Specificando qui sopra l'indirizzo URL del tuo sito web live / di produzione, la visibilità sui motori di ricerca verrà automaticamente disabilitata sui tuoi siti web di sviluppo / staging. Ciò impedirà l'indicizzazione accidentale da parte dei motori di ricerca. Assicurati d'includere il protocollo HTTP, ad esempio https://www.google.com

en: Bypass password protection with URL parameter
it: Ignora la protezione tramite password con il parametro dell'indirizzo dell'URL

en: Bypass verification of SSL certificate. This would be insecure if mail is delivered across the internet but could help in certain local and/or containerized WordPress scenarios.
it: Bypassare la verifica del certificato SSL. Questa soluzione non è sicura se la posta elettronica viene consegnata via internet, ma potrebbe essere utile in alcuni scenari locali e / o containerizzati di WordPress.

en: CSS, JS, HTML and PHP code snippets
it: Snippet di codice CSS, JS, HTML e PHP

en: Cancel
it: Elimina

en: Cannot delete %1$s, as it is not within %2$s.
it: Impossibile eliminare %1$s perché non è all'interno di %2$s.

en: Cannot redeclare %s.
it: Impossibile dichiarare nuovamente %s.

en: Cannot redeclare class %s.
it: Impossibile dichiarare nuovamente la classe %s.

en: Cannot redeclare function %s.
it: Impossibile dichiarare nuovamente la funzione %s.

en: Cannot redeclare interface %s.
it: Impossibile dichiarare nuovamente l'interfaccia %s.

en: Categorize %s items
it: Categorizza %s elementi

en: Categorize 1 item
it: Categorizza 1 articolo

en: Categorized %s items
it: %s elementi categorizzati

en: Categorizing...
it: Categorizzazione...

en: Category does not exist, so cannot be deleted
it: La categoria non esiste, quindi non può essere eliminata

en: Center
it: Centro

en: Change Login URL
it: Modifica dell'indirizzo URL di accesso

en: Changes have been saved.
it: I cambiamenti sono stati salvati.

en: Choices
it: Scelte

en: Clean Up Admin Bar
it: Pulire la barra dell'amministrazione

en: Clean up admin pages by moving notices into a separate panel easily accessible via the admin bar.
it: Pulisci le pagine d'amministrazione spostando gli avvisi in un pannello separato facilmente accessibile tramite la barra d'amministrazione.

en: Clean up and speed up the dashboard by completely disabling some or all widgets. Disabled widgets won't load any assets nor show up under Screen Options.
it: Pulisci e velocizza la bacheca disabilitando completamente alcuni o tutti i widget. I widget disabilitati non caricheranno alcuna risorsa e non appariranno nelle opzioni dello schermo.

en: Clear Log
it: Cancella il registro dei log

en: Click to view hidden admin notices
it: Fai clic per visualizzare gli avvisi nascosti degli amministratori

en: Close
it: Chiudi

en: Code Snippets
it: Snippet di codici

en: Code Snippets Editor
it: Editor degli snippet di codice

en: Code Snippets Manager
it: Gestore degli snippet di codice

en: Collapse
it: Riduci

en: Color
it: Colore

en: Column Width
it: Larghezza della colonna

en: Completely disable core, theme and plugin updates and auto-updates. Will also disable update checks, notices and emails.
it: Disattiva completamente gli aggiornamenti del core, dei temi e dei plugin e gli aggiornamenti automatici. Disattiva anche i controlli degli aggiornamenti, gli avvisi e le email.

en: Configure
it: Configura

en: Content Duplication
it: Duplicazione dei contenuti

en: Content Management
it: Gestione del contenuto

en: Content Order
it: Ordine del contenuto

en: Conveniently add and manage CSS / SCSS, JS, HTML and PHP code snippets to modify your site's content, design, behaviour and functionalities
it: Aggiungi e gestisci comodamente snippet di codice CSS / SCSS, JS, HTML e PHP per modificare il contenuto, il design, il comportamento e le funzionalità del tuo sito web

en: Conveniently register and edit custom post types and custom taxonomies. Enable the creation of custom field groups for your post types and options pages to store data for display on any part of your website.
it: Registra e modifica comodamente i tipi di contenuto personalizzati e le tassonomie personalizzate. Abilita la creazione di gruppi di campi personalizzati per i tipi di articoli e per le pagine dell'opzioni per archiviare dati da visualizzare su qualsiasi parte del tuo sito web.

en: Convert BMP, PNG and JPG uploads to WebP instead of JPG.
it: Converti gli upload dei file in formato BMP, PNG e JPG in WebP anziché in JPG.

en: Convert newlines to <br />
it: Convertire le linee nuove in <br />

en: Could not create temporary folder at %s
it: Impossibile creare la cartella temporanea in %s

en: Curves
it: Curve

en: Custom
it: Personalizzato

en: Custom Admin CSS
it: CSS dell'amministratore personalizzato

en: Custom Admin Footer Text
it: Testo personalizzato del footer dell'amministratore

en: Custom Body Class
it: Classe Body personalizzata

en: Custom CSS
it: CSS personalizzato

en: Custom Code
it: Codice personalizzato

en: Custom Content Types
it: Tipi di contenuto personalizzati

en: Custom Field Group
it: Gruppo di campi personalizzati

en: Custom Field Groups
it: Gruppi di campi personalizzati

en: Custom Frontend CSS
it: CSS personalizzato per il frontend

en: Custom Post Type
it: Tipo di contenuto personalizzato

en: Custom Post Types
it: Tipi di contenuti personalizzati

en: Custom Taxonomies
it: Tassonomie personalizzate

en: Custom Taxonomy
it: Tassonomia personalizzata

en: Customize the order of the admin menu and optionally change menu item title or hide some items.
it: Personalizza l'ordine del menu dell'amministratore e puoi cambiare il titolo delle voci del menu o nascondere alcune voci.

en: Customize the text you see on the footer of wp-admin pages other than this ASE settings page.
it: Personalizza il testo che vedi nel footer delle pagine di wp-admin diverse da questa pagina d'impostazioni di ASE.

en: DUPLICATE
it: DUPLICARE

en: Dark
it: Scuro

en: Date
it: Data

en: Deactivate
it: Disattiva

en: Default
it: Predefinito

en: Default Value
it: Valore predefinito

en: Default Value(s)
it: Valore(i) predefinito(i)

en: Default is %s
it: Il valore predefinito è %s

en: Default is 10. Larger number insert code closer to &lt;/body&gt;
it: Il valore predefinito è 10. Un numero più grande inserisce il codice più vicino a &lt;/body&gt;

en: Default is 10. Larger number insert code closer to &lt;/head&gt;
it: Il valore predefinito è 10. Un numero più grande inserisce il codice più vicino a &lt;/head&gt;

en: Default is 10. Larger number inserts CSS closer to &lt;/head&gt; and allows it to better override other CSS loaded earlier in &lt;head&gt;.
it: Il valore predefinito è 10. Un numero più grande inserisce il CSS più vicino a &lt;/head&gt; e gli consente di sovrascrivere meglio altri CSS caricati in precedenza in &lt;head&gt;..

en: Default is 10. Smaller number insert code closer to &lt;body&gt;
it: Il valore predefinito è 10. Un numero più piccolo inserisce il codice più vicino al &lt;body&gt;

en: Default is 82 from a range between 1 to 100. The higher the number, the higher the quality and the file size.
it: Il valore predefinito è 82 in un intervallo compreso tra 1 e 100. Più alto è il numero, maggiore è la qualità e la dimensione del file.

en: Default text is: <em>Thank you for creating with <a href="https://wordpress.org/">WordPress</a></em>.
it: Il testo predefinito è: <em>Grazie per aver creato con <a href="https://wordpress.org/">WordPress</a></em>.

en: Default text is: <em>Version %s</em>
it: Il testo predefinito è: <em>Versione %s</em>

en: Delete
it: Elimina

en: Delivery status
it: Stato della consegna

en: Description
it: Descrizione

en: Design of password-protected pages
it: Progettazione delle pagine protette da password

en: Disable
it: Disabilita

en: Disable <strong>block-based widgets settings screen</strong>. Restores the classic widgets settings screen when using a classic (non-block) theme. This has no effect on block themes.
it: Disattiva <strong>la schermata delle impostazioni dei widget basata sui blocchi</strong>. Ripristina la classica schermata delle impostazioni dei widget quando si utilizza un tema classico (non a blocchi). Non ha alcun effetto sui temi a blocchi.

en: Disable <strong>emoji support for pages, posts and custom post types</strong> on the admin and frontend. The support is primarily useful for older browsers that do not have native support for it. Most modern browsers across different OSes and devices now have native support for it.
it: Disabilita il supporto alle <strong>emoji per pagine, articoli e tipi di contenuti personalizzati</strong> nell'amministrazione e nel frontend. Il supporto è utile soprattutto per i browser più vecchi che non dispongono del supporto nativo. La maggior parte dei browser moderni, su diversi sistemi operativi e dispositivi, dispone del supporto nativo.

en: Disable <strong>jQuery Migrate</strong> script on the frontend, which should no longer be needed if your site uses modern theme and plugins.
it: Disattiva lo script <strong>jQuery Migrate</strong> sul frontend, che non dovrebbe essere più necessario se il tuo sito web utilizza temi e plugin moderni.

en: Disable <strong>version number</strong> on static resource URLs referenced in &lt;head&gt;, which can disclose WordPress version number. Older versions(s) might contain unpatched security loophole(s). Applies to non-logged-in view of pages. This will also increase cacheability of static assets, but may have unintended consequences. Make sure you know what you are doing.
it: Disabilita il <strong>numero di versione</strong> sugli indirizzi URL delle risorse statiche a cui si fa riferimento in &lt;head&gt;, che possono rivelare il numero della versione di WordPress. Le versioni più vecchie potrebbero contenere falle di sicurezza non risolte. Si applica alla visualizzazione non loggata delle pagine. Questo aumenta la cache delle risorse statiche, ma può avere conseguenze indesiderate. Assicurati di sapere cosa stai facendo.

en: Disable All Updates
it: Disabilita tutti gli aggiornamenti

en: Disable Comments
it: Disabilita i commenti

en: Disable Components
it: Disabilita i componenti

en: Disable Dashboard Widgets
it: Disabilita i widget della bacheca

en: Disable Feeds
it: Disabilita i feed

en: Disable Gutenberg
it: Disabilita Gutenberg

en: Disable REST API
it: Disabilita l'API REST

en: Disable REST API access for non-authenticated users and remove URL traces from &lt;head&gt;, HTTP headers and WP RSD endpoint.
it: Disabilita l'accesso all'API REST per gli utenti non autenticati e rimuove le tracce degli indirizzi URL da &lt;head&gt;, intestazioni HTTP ed endpoint WP RSD.

en: Disable Smaller Components
it: Disabilita i componenti più piccoli

en: Disable XML-RPC
it: Disabilita XML-RPC

en: Disable all RSS, Atom and RDF feeds. This includes feeds for posts, categories, tags, comments, authors and search. Also removes traces of feed URLs from &lt;head&gt;.
it: Disattiva tutti i feed RSS, Atom ed RDF. Questo include i feed per gli articoli, le categorie, i tag, i commenti, gli autori e la ricerca. Rimuove anche le tracce degli indirizzi URL dei feed da &lt;head&gt;.

en: Disable comments for some or all public post types. When disabled, existing comments will also be hidden on the frontend.
it: Disabilita i commenti per alcuni o tutti i tipi di contenuto pubblici. Se disabilitati, i commenti esistenti saranno nascosti anche nel frontend.

en: Disable except on
it: Disabilita tranne che su

en: Disable loading of <strong>Dashicons CSS and JS files</strong> on the front-end for public site visitors. This might break the layout or design of custom forms, including custom login forms, if they depend on Dashicons. Make sure to check those forms after disabling.
it: Disabilita il caricamento dei file CSS e JS di <strong>Dashicons</strong> sul frontend per i visitatori del sito web pubblico. Questo potrebbe compromettere il layout o il design dei moduli personalizzati, compresi i moduli per l'accesso personalizzati, se dipendono da Dashicons. Assicurati di controllare questi moduli dopo averli disabilitati.

en: Disable on all post types
it: Disabilita su tutti i tipi di contenuto

en: Disable only on
it: Disabilita solo su

en: Disable the <strong>Really Simple Discovery (RSD) &lt;link&gt; tag</strong> in &lt;head&gt;. It's not needed if your site is not using pingback or remote (XML-RPC) client to manage posts.
it: Disattiva il tag <strong>Really Simple Discovery (RSD) &lt;link&gt;</strong> in &lt;head&gt;. Non è necessario se il tuo sito web non utilizza il pingback o un client remoto (XML-RPC) per gestire gli articoli.

en: Disable the <strong>Windows Live Writer (WLW) manifest &lt;link&gt; tag</strong> in &lt;head&gt;. The WLW app was discontinued in 2017.
it: Disabilita il tag <strong>Windows Live Writer (WLW) manifest &lt;link&gt; tag</strong> in &lt;head&gt;. L'applicazione WLW è stata dismessa nel 2017.

en: Disable the <strong>generator &lt;meta&gt; tag</strong> in &lt;head&gt;, which discloses the WordPress version number. Older versions(s) might contain unpatched security loophole(s).
it: Disattiva il tag <strong>generator &lt;meta&gt;</strong> in &lt;head&gt;, che rivela il numero della versione di WordPress. Le versioni più vecchie potrebbero contenere falle di sicurezza non risolte.

en: Disable the Gutenberg block editor for some or all applicable post types.
it: Disabilita l'editor di blocchi Gutenberg per alcuni o per tutti i tipi di contenuto applicabili.

en: Disable the default <strong>WordPress shortlink &lt;link&gt; tag</strong> in &lt;head&gt;. Ignored by search engines and has minimal practical use case. Usually, a dedicated shortlink plugin or service is preferred that allows for nice names in the short links and tracking of clicks when sharing the link on social media.
it: Disabilita il tag predefinito <strong>WordPress shortlink &lt;link&gt; tag</strong> in &lt;head&gt;. Viene ignorato dai motori di ricerca ed ha un utilizzo pratico minimo. In genere, è preferibile utilizzare un plugin o un servizio di shortlink dedicato che permetta di'inserire nomi belli nei link brevi e di tracciare i clic quando si condivide il link sui social media.

en: Dismiss
it: Ignora

en: Display Active Plugins First
it: Mostra prima i plugin attivi

en: Display Settings
it: Impostazioni di visualizzazione

en: Display System Summary
it: Visualizza il riepilogo del sistema

en: Display a panel showing and linking to all available sizes when viewing an image in the media library. Especially useful to quickly get the URL of a particular image size.
it: Visualizza un pannello che mostra e collega tutte le dimensioni dell'immagine disponibili quando si visualizza un'immagine nella libreria dei media. Particolarmente utile per ottenere rapidamente l'indirizzo URL di una particolare dimensione dell'immagine.

en: Display active / activated plugins at the top of the Installed Plugins list. Useful when your site has many deactivated plugins for testing or development purposes.
it: Mostra i plugin attivi / attivati in cima all'elenco dei plugin installati. Utile quando il tuo sito web ha molti plugin disattivati per motivi di test o di sviluppo.

en: Do more with <a href="https://www.wpase.com/upgrade-ndg-btm" target="_blank">ASE Pro</a>. Lifetime deal (LTD) <a href="https://www.wpase.com/upgrade-ndg-btm-prc" target="_blank">available</a>.
it: Fai di più con <a href="https://www.wpase.com/upgrade-ndg-btm" target="_blank">ASE Pro</a>. La Licenza a Vita (LTD) <a href="https://www.wpase.com/upgrade-ndg-btm-prc" target="_blank">è disponibile</a>.

en: Docs
it: Documenti

en: Documentation
it: Documentazione

en: Drag and drop menu items to the desired position. Optionally change 3rd party plugin/theme's menu item titles or hide some items until toggled by clicking "Show All" at the bottom of the admin menu.
it: Trascina e rilascia le voci del menu nella posizione desiderata. Puoi modificare i titoli delle voci dei menu dei plugin / temi di terze parti o nascondere alcune voci fino a quando non vengono selezionate facendo clic su "Mostra tutto" nella parte inferiore del menu d'amministrazione.

en: Drag and drop menu items to the desired position. Optionally change 3rd party plugin/theme's menu item titles or hide some items until toggled by clicking "Show All" at the bottom of the admin menu. You can also choose to always hide menu items for all or some user roles.
it: Trascina e rilascia le voci del menu nella posizione desiderata. Facoltativamente, modifica i titoli delle voci di menu del plugin / tema di terze parti o nascondi alcuni elementi finché non vengono attivati ​​facendo clic su "Mostra tutto" nella parte inferiore del menu d'amministrazione. Puoi anche scegliere di nascondere sempre le voci di menu per tutti o alcuni ruoli utente.

en: Duplicate
it: Duplica

en: Duplicate %s
it: Duplica %s

en: Duplicate this as draft
it: Duplicalo come bozza

en: Easily customize the design of the login page.
it: Personalizza facilmente il design della pagina d'accesso.

en: Easily edit and validate your <a href="/ads.txt" target="_blank">ads.txt</a> and <a href="/app-ads.txt" target="_blank">app-ads.txt</a> content.
it: Modifica e convalida facilmente i contenuti del file <a href="/ads.txt" target="_blank">ads.txt</a> e del file <a href="/app-ads.txt" target="_blank">app-ads.txt.</a>.

en: Easily edit and validate your <a href="/robots.txt" target="_blank">robots.txt</a> content.
it: Modifica e convalida facilmente il contenuto del file <a href="/robots.txt" target="_blank">robots.txt</a>.

en: Easily enable enhancements and features that usually require multiple plugins.
it: Abilita facilmente miglioramenti e funzionalità che di solito richiedono numerosi plugin.

en: Easily insert &lt;meta&gt;, &lt;link&gt;, &lt;script&gt; and &lt;style&gt; tags, Google Analytics, Tag Manager, AdSense, Ads Conversion and Optimize code, Facebook, TikTok and Twitter pixels, etc.
it: Inserisce facilmente i tag &lt;meta&gt;, &lt;link&gt;, &lt;script&gt; e &lt;style&gt;, i codici di Google Analytics, Tag Manager, AdSense, Ads Conversion e Optimize, Facebook Pixel, TikTok e Twitter, ecc.

en: Easily replace any type of media file with a new one while retaining the existing media ID, publish date and file name. So, no existing links will break.
it: Sostituisci facilmente qualsiasi tipo di file dei media con uno nuovo, mantenendo l'ID del media esistente, la data di pubblicazione ed il nome del file. In questo modo, nessun link esistente si interromperà.

en: Edit
it: Modifica

en: Edit %s
it: Modifica %s

en: Edit CSS / SCSS Snippet
it: Modifica lo snippet CSS / SCSS

en: Edit Code Snippet
it: Modifica snippet di codice

en: Edit Field Group
it: Modifica il gruppo di campi

en: Edit HTML Snippet
it: Modifica lo snippet HTML

en: Edit JS Snippet
it: Modifica lo snippet JS

en: Edit Options Page
it: Modifica le opzioni della pagina

en: Edit PHP Snippet
it: Modifica lo snippet PHP

en: Edit Post Type
it: Modifica il tipo di contenuto

en: Edit Taxonomy
it: Modifica la tassonomia

en: Edit screen
it: Schermata di modifica

en: Edit screen publish section
it: Modifica della schermata di pubblicazione della sezione

en: Email Address Obfuscator
it: Offuscamento dell'indirizzo email

en: Email Delivery
it: Invio email

en: Email Delivery Log
it: Registro di dei log della posta elettronica inviata

en: Email Log
it: Registro dei log dell'email

en: Email address only
it: Solo l'indirizzo email

en: Email delivery log entry with the ID %s was successfully deleted.
it: La voce del registro di recapito della posta elettronica con l'ID %s è stata eliminata correttamente.

en: Email was sent. This page will reload now...
it: L'email è stata inviata. Questa pagina ora verrà ricaricata ...

en: Enable Dashboard Columns Settings
it: Abilita le impostazioni delle colonne della bacheca

en: Enable assignment of multiple roles during user account creation and editing. This maybe useful for working with roles not defined in WordPress core, e.g. from e-commerce or LMS plugins.
it: Abilita l'assegnazione di più ruoli durante la creazione e la modifica dell'account utente. Questo può essere utile per lavorare con ruoli non definiti nel core di WordPress, ad esempio da plugin di e-commerce o LMS.

en: Enable custom ordering of terms from various "hierarchical" taxonomies. A new "Term Order" sub-menu will appear for enabled post type(s) with at least one such taxonomies. Terms listing and checkboxes in wp-admin will automatically use the custom order.
it: Abilita l'ordinamento personalizzato dei termini di varie tassonomie “gerarchiche”. Un nuovo sottomenu “Ordine dei termini” apparirà per i tipi di contenuto(i) abilitati con almeno una di queste tassonomie. L'elenco dei termini ed i checkbox in wp-admin utilizzeranno automaticamente l'ordine personalizzato.

en: Enable custom ordering of various "hierarchical" content types or those supporting "page attributes". A new 'Order' sub-menu will appear for enabled content type(s). The "All {Posts}" list page for enabled post types in wp-admin will automatically use the custom order.
it: Abilita l'ordinamento personalizzato di vari tipi di contenuti "gerarchici" o che supportano gli "attributi di pagina". Apparirà un nuovo sottomenu "Ordine" per i tipi di contenuto abilitati. La pagina di elenco "Tutti i {Post}" per i tipi di post abilitati in wp-admin utilizzerà automaticamente l'ordine personalizzato.

en: Enable debug mode and output the debug info into WordPress debug.log file.
it: Abilita la modalità di debug e invia le informazioni di debug al file WordPress debug.log.

en: Enable except on:
it: Abilitazione eccetto che su:

en: Enable log in, log out and dynamic log in/out menu item for addition to any menu.
it: Abilita le voci di menu accesso, uscita ed accedi / esci dinamico da aggiungere a qualsiasi menu.

en: Enable manual settings of dashboard columns layout in Screen Options. You can choose between 1 to 4 columns.
it: Abilita le impostazioni manuali del layout delle colonne della bacheca in "Opzioni schermata". Puoi scegliere da 1 a 4 colonne.

en: Enable one-click duplication of pages, posts and custom posts. The corresponding taxonomy terms and post meta will also be duplicated.
it: Abilita la duplicazione con un solo clic di pagine, articoli ed articoli personalizzati. Anche i termini della tassonomia ed i meta degli articoli corrispondenti saranno duplicati.

en: Enable only for:
it: Abilita solamente per:

en: Enable only on:
it: Abilita solamente su:

en: Enable pages, posts and/or custom post types to have permalinks that point to external URLs. The rel="noopener noreferrer nofollow" attribute will also be added for enhanced security and SEO benefits. Compatible with links added using <a href="https://wordpress.org/plugins/page-links-to/" target="_blank">Page Links To</a>.
it: Abilita le pagine, gli articoli e / o i tipi di articoli personalizzati ad avere permalink che puntano ad indirizzi URL esterni. Verrà inoltre aggiunto l'attributo rel="noopener noreferrer nofollow" per migliorare la sicurezza ed i vantaggi SEO. Compatibile con i link aggiunti utilizzando <a href="https://wordpress.org/plugins/page-links-to/" target="_blank">Page Links To</a>.

en: Enable uploading <a href="https://www.smashingmagazine.com/2021/09/modern-image-formats-avif-webp/" target="_blank">AVIF</a> files in the Media Library. You can convert your existing PNG, JPG and GIF files using a tool like <a href="https://squoosh.app/" target="_blank">Squoosh</a>.
it: Abilita il caricamento di file <a href="https://www.smashingmagazine.com/2021/09/modern-image-formats-avif-webp/" target="_blank">AVIF</a> nel catalogo dei media. Puoi convertire i tuoi file PNG, JPG e GIF esistenti utilizzando uno strumento come <a href="https://squoosh.app/" target="_blank">Squoosh</a>.

en: Enable usage of any image from WordPress Media Library as user avatars.
it: Abilita l'utilizzo di qualsiasi immagine dalla libreria dei media di WordPress come avatar dell'utente.

en: Enhance List Tables
it: Valorizzare le tabelle dell'elenco

en: Enhancements
it: Miglioramenti

en: Enter keyword
it: Inserisci la parola chiave

en: Enter one IPv4 address per line
it: Inserisci un indirizzo IPv4 per ogni riga

en: Entire site
it: Intero sito

en: Error
it: Errore

en: Error:
it: Errore:

en: Everywhere
it: Ovunque

en: Expand
it: Espandi

en: Export ASE Settings
it: Esporta le impostazioni di ASE

en: Export ASE module settings as a JSON file to easily import into another site.
it: Esporta l'impostazioni del modulo ASE come file JSON per importarle facilmente in un altro sito web.

en: Export Settings
it: Impostazioni d'esportazione

en: Export | Import
it: Esporta | Importa

en: External Permalinks
it: Permalink esterni

en: Failed
it: Fallito

en: Failed Login Attempts Log
it: Registro dei log dei tentativi di accesso falliti

en: Failed login attempts:
it: Tentativi di accesso falliti:

en: Field Label
it: Etichetta del campo

en: Field Name
it: Nome del campo

en: Field Type
it: Tipo di campo

en: File / Media Type
it: File / Tipo di media

en: File Extension
it: Estensione del file

en: File Extension and Type
it: Estensione e tipo di file

en: File Name
it: Nome del file

en: File Name, Prettified
it: Nome del file, abbellito

en: File Size
it: Dimensione del file

en: File Type
it: Tipo di file

en: File URL
it: Indirizzo URL del file

en: Filter Code Type
it: Tipo di codice del filtro

en: Find Out More
it: Scopri di più

en: First
it: Primo

en: For multiple values, separate with <code> |</code>, e.g. <code>value1 | value2</code>
it: Per valori multipli, separarli con <code> |</code>, ad esempio <code>value1 | value2</code>

en: Force all links to external sites in post content, where <a href="https://developer.wordpress.org/reference/hooks/the_content/" target="_blank">the_content</a> hook is used, to open in new browser tab via target="_blank" attribute. The rel="noopener noreferrer nofollow" attribute will also be added for enhanced security and SEO benefits.
it: Forza l'apertura di tutti i collegamenti ad i siti web esterni nel contenuto dell'articolo, in cui viene utilizzato l'hook <a href="https://developer.wordpress.org/reference/hooks/the_content/" target="_blank">the_content</a> nella nuova scheda del browser tramite l'attributo target="_blank". Verrà aggiunto anche l'attributo rel="noopener noreferrer nofollow" per una maggiore sicurezza e per i vantaggi SEO.

en: Force the usage of the sender name/email defined above. It will override those set by other plugins.
it: Forza l'utilizzo del nome del mittente e dell'email definiti in precedenza. Questo metodo sostituisce quelli impostati da altri plugin.

en: Formatting
it: Formattazione

en: Full AVIF support requires that your server / hosting has <a href="https://php.watch/versions/8.1/gd-avif" target="_blank">GD extension</a> compiled with AVIF support in PHP 8.1 or greater, or, <a href="https://web.archive.org/web/20240104012918/https://avif.io/blog/tutorials/imagemagick/" target="_blank">ImageMagick 7.0.25 or greater</a> installed. Without either, you can still upload AVIF files but without auto-generation of the smaller thumbnail sizes. A majority of <a href="https://web.archive.org/web/20231207174740/https://avif.io/blog/articles/avif-browser-support/" target="_blank">modern desktop and mobile browsers</a> support the display of AVIF files.
it: Il supporto AVIF completo richiede che il tuo server / hosting abbia <a href="https://php.watch/versions/8.1/gd-avif" target="_blank">l'estensione GD</a> compilata con il supporto AVIF in PHP 8.1 o versione successiva, oppure <a href="https://web.archive.org/web/20240104012918/https://avif.io/blog/tutorials/imagemagick/" target="_blank">ImageMagick 7.0.25 o maggiore</a> installato. Senza nessuno dei due, puoi comunque caricare i file AVIF ma senza la generazione automatica delle dimensioni delle miniature più piccole. La maggior parte dei <a href="https://web.archive.org/web/20231207174740/https://avif.io/blog/articles/avif-browser-support/" target="_blank">browser desktop moderni e dei browser mobili</a> supportano la visualizzazione di file AVIF.

en: Function:
it: Funzione:

en: Gallery
it: Galleria

en: Get ASE Pro
it: Ottieni ASE Pro

en: Give the admin menu more room to better accommodate wider items.
it: Dare più spazio al menu dell'amministratore per accogliere meglio le voci più ampie.

en: Gray
it: Grigio

en: Gray Inverted
it: Grigio invertito

en: Green
it: Verde

en: Green Inverted
it: Verde invertito

en: HTTP Code %s
it: Codice HTTP %s

en: Headers
it: Header

en: Heading
it: Intestazione

en: Heartbeat Control
it: Controllo dell'Heartbeat

en: Height
it: Altezza

en: Help others discover ASE and maybe <a href="https://www.wpase.com/trnslt-plgnndg" target="_blank">translate</a> to your language.
it: Aiuta gli altri a scoprire ASE e magari <a href="https://www.wpase.com/trnslt-plgnndg" target="_blank">aiutaci a tradurre ASE</a> nella tua lingua.

en: Hide
it: Nascondi

en: Hide "Remember Me" checkbox
it: Nascondi la casella di controllo "Ricordami".

en: Hide Admin Bar
it: Nascondi la barra d'amministrazione

en: Hide Admin Notices
it: Nascondi gli avvisi dell'amministratore

en: Hide Elements
it: Nascondi gli elementi

en: Hide admin bar for all or some user roles.
it: Nascondi la barra d'amministrazione per tutti o alcuni ruoli utente.

en: Hide admin bar on the frontend for all or some user roles.
it: Nascondere la barra d'amministrazione sul frontend per tutti o alcuni ruoli utente.

en: Hide language switcher
it: Nascondi il selettore della lingua

en: Hide link to homepage
it: Nascondi il link alla home page

en: Hide registration and password reset links
it: Nascondi i link per la registrazione e la reimpostazione della password

en: Hide the content editor
it: Nascondi l'editor dei contenuti

en: Hide until toggled
it: Nascondi fino a quando non viene attivato

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Hyperlink
it: Collegamento ipertestuale

en: I've reviewed
it: Hai recensito

en: I've shared
it: Hai condiviso

en: IP Address<br />Last Username
it: Indirizzo IP<br />Ultimo nome utente

en: If set, the following SMTP service/account wil be used to deliver your emails.
it: Se impostato, il seguente servizio / account SMTP sarà utilizzato per consegnare le tue email.

en: If set, the following sender name/email overrides WordPress core defaults but can still be overridden by other plugins that enables custom sender name/email, e.g. form plugins.
it: Se impostato, il seguente nome del mittente / email sovrascrive i valori predefiniti del core di WordPress, ma può essere sovrascritto da altri plugin che consentono un nome del mittente / email personalizzato, ad esempio i plugin dei moduli.

en: If something goes wrong</strong> and you need to regain access to your account as an administrator, please visit the following URL: <br /><strong>%s</strong><br /><br />If you use <strong>Ninja Firewall</strong>, please uncheck "Block attempts to gain administrative privileges" in the Firewall Policies settings before you try to view as a non-admin user role to <strong>prevent being locked out</strong> of your admin account.
it: Se qualcosa va storto</strong> e devi riottenere l'accesso al tuo account come amministratore, visita il seguente indirizzo URL: <br /><strong>%s</strong><br /><br /> Se utilizzi <strong>Ninja Firewall</strong>, deseleziona "Blocca i tentativi di ottenere i privilegi amministrativi" nelle impostazioni dei criteri del firewall prima di provare a visualizzare come utente non amministratore per <strong>prevenire il blocco del tuo account d'amministratore</strong>.

en: If you enable the Login Page Customizer module, the Login Form Background and Page Background elements will also be applied to the design of the password-protected pages.
it: Se abiliti il ​​modulo "Personalizzazione della pagina d'accesso", gli elementi Sfondo del modulo d'accesso e Sfondo della pagina verranno applicati anche al design delle pagine protette da password.

en: Image
it: Immagine

en: Image Height
it: Altezza dell'immagine

en: Image Preview Size
it: Dimensione dell'anteprima dell'immagine

en: Image Sizes Panel
it: Pannello delle dimensioni dell'immagine

en: Image Upload Control
it: Controllo del caricamento delle immagini

en: Image Width
it: Larghezza dell'immagine

en: Image Width and Height
it: Larghezza ed altezza dell'immagine

en: Import ASE Settings
it: Importa l'impostazioni di ASE

en: Import ASE module settings you've exported from another site as a JSON file.
it: Importa l'impostazioni del modulo ASE esportate da un altro sito web come file JSON.

en: Import Settings
it: Importa l'impostazioni

en: Imported
it: Importato

en: Improve the usefulness of listing pages for various post types and taxonomies, media, comments and users by adding / removing columns and elements.
it: Migliora l'utilità delle pagine degli annunci per vari tipi di articoli e tassonomie, media, commenti ed utenti aggiungendo / rimuovendo colonne ed elementi.

en: Inactive
it: Inattivo

en: Info
it: Informazioni

en: Inline
it: In linea

en: Insert
it: Inserisci

en: Insert &lt;head&gt;, &lt;body&gt; and &lt;footer&gt; Code
it: Inserisci &lt;head&gt;, &lt;body&gt; e &lt;footer&gt; nel codice

en: Install
it: Installa

en: Instructions
it: Istruzioni

en: Instructions for editors. Shown when submitting data.
it: Istruzioni per gli editori. Visualizzato durante l'invio dei dati.

en: Invalid username/email or incorrect password.
it: Nome utente / email non validi o password errata.

en: Keep as is
it: Mantienilo così com'è

en: Keep the most recent
it: Mantieni il più recente

en: Last
it: Ultimo

en: Last Attempt On
it: Ultimo tentativo su

en: Last Login
it: Ultimo accesso

en: Last Login Column
it: Colonna dell'ultimo accesso

en: Leave blank to skip this rule
it: Lascia vuoto per ignorare questa regola

en: Left Edge
it: Bordo sinistro

en: Left Half
it: Metà sinistra

en: Left Side
it: Lato sinistro

en: Light
it: Chiaro

en: Light Blue
it: Azzurro

en: Light Gray
it: Grigio chiaro

en: Light Green
it: Verde chiaro

en: Light Pink
it: Rosa chiaro

en: Light Purple
it: Viola chiaro

en: Light Yellow
it: Giallo chiaro

en: Limit Login Attempts
it: Limita i tentativi di accesso

en: Limit to
it: Limita a

en: Limits
it: Limiti

en: Lines
it: Linee

en: Link Target
it: Target del link

en: Link Text
it: Testo del link

en: List view
it: Visualizzazione elenco

en: List view post action row
it: Riga di azione dell'articolo nella vista ad elenco

en: Load snippet
it: Carica snippet

en: Local User Avatar
it: Avatar locale dell'utente

en: Location
it: Posizione

en: Log In | Log Out
it: Accedi | Esci

en: Log In/Out Menu
it: Menu di accesso / uscita

en: Log email deliveries for archiving or troubleshooting.
it: Registra le consegne della posta elettronica per l'archiviazione o per la risoluzione dei problemi.

en: Log has been successfully cleared.
it: Il registro dei log è stato cancellato con successo.

en: Log when users on the site last logged in and display the date and time in the users list table.
it: Registra quando gli utenti del sito web hanno effettuato l'ultimo accesso e visualizza la data e l'ora nella tabella dell'elenco degli utenti.

en: Login Form Background
it: Sfondo del modulo d'accesso

en: Login Form Position
it: Posizione del modulo d'accesso

en: Login ID Type
it: Tipo di ID di accesso

en: Login Page Customizer
it: Personalizzazione della pagina d'accesso

en: Login page
it: Pagina d'accesso

en: Logo Image
it: Immagine del logo

en: Looks like some of these free enhancements have been useful for your site?
it: Ti sembra che alcuni di questi miglioramenti gratuiti siano stati utili per il tuo sito web?

en: Maintenance Mode
it: Modalità di manutenzione

en: Maintenance mode is currently enabled for this site.
it: La modalità di manutenzione è attualmente abilitata per questo sito web.

en: Make sure the ratio between width and height matches the original ratio to prevent the image from getting distorted.
it: Assicurati che il rapporto tra larghezza ed altezza corrisponda al rapporto originale per evitare che l'immagine venga distorta.

en: Make sure to visit one of your frontend <a href="%1$s">pages</a> or <a href="%2$s">posts</a> while logged-in, to detect elements only visible in the frontend admin bar, and return here to see them on the list above.
it: Assicurati di visitare una delle tue <a href="%1$s">pagine</a> o dei tuoi <a href="%2$s">articoli</a> del tuo frontend mentre sei loggato, per rilevare solo gli elementi visibili nella barra d'amministrazione del frontend e torna qui per vederli nell'elenco qui sopra.

en: Manage Columns
it: Gestisci le colonne

en: Manage ads.txt and app-ads.txt
it: Gestione dei file ads.txt ed app-ads.txt

en: Manage and organize columns in the admin listing for pages, posts and custom post types.
it: Gestisci ed organizza le colonne nell'elenco d'amministrazione per pagine, articoli e tipi di contenuto personalizzati.

en: Manage robots.txt
it: Gestisci il file robots.txt

en: Max height:
it: Altezza massima:

en: Max width:
it: Larghezza massima:

en: Media Categories
it: Categorie dei media

en: Media Categories Module: Tree View: Error
it: Modulo delle categorie dei media: Visualizzazione ad albero: Errore

en: Media Categories Module: Tree View: Error: Could not load Plugin class <strong>%s</strong>
it: Modulo delle categorie dei media: Visualizzazione ad albero: Errore: impossibile caricare la classe plugin <strong>%s</strong>

en: Media Category
it: Categoria dei media

en: Media Library Infinite Scrolling
it: Libreria dei media a scorrimento infinito

en: Media Replacement
it: Sostituzione dei media

en: Medium (uncropped)
it: Medio (non ritagliato)

en: Message
it: Messaggio

en: Modified
it: Modificato

en: Modify
it: Modifica

en: Modify the interval of the WordPress heartbeat API or disable it on admin pages, post creation/edit screens and/or the frontend. This will help reduce CPU load on the server.
it: Modifica l'intervallo dell'API dell'heartbeat di WordPress o disabilitalo nelle pagine d'amministrazione, nelle schermate di creazione / modifica degli articoli e / o nel frontend. Questo aiuterà a ridurre il carico della CPU sul server.

en: Multi-select?
it: Selezione multipla?

en: Multiple User Roles
it: Ruoli utente multipli

en: Never
it: Mai

en: Never block the following IP addresses:
it: Non bloccare mai i seguenti indirizzi IP:

en: New %s
it: Nuovo %s

en: New Code Snippet
it: Nuovo snippet di codice

en: New Field
it: Nuovo campo

en: New Field Group
it: Nuovo gruppo di campi

en: New Options Page
it: Nuove opzioni della pagina

en: New Post Type
it: Nuovo tipo di contenuto

en: New Taxonomy
it: Nuova tassonomia

en: New login URL:
it: Nuovo indirizzo URL di accesso:

en: Next
it: Successivo

en: No Code Snippets found in Trash.
it: Nessun snippet di codice trovato nel cestino.

en: No Code Snippets found.
it: Nessuno snippet di codice trovato.

en: No Custom Options Pages found
it: Non è stata trovata nessuna delle opzioni delle pagine personalizzate

en: No Custom Options Pages found in Trash
it: Nel cestino non è stata trovata nessuna delle opzioni delle pagine personalizzate

en: No Custom Post Types found
it: Non è stato trovato nessun tipo di contenuti personalizzati

en: No Custom Post Types found in Trash
it: Nel cestino non è stato trovato nessun tipo di contenuti personalizzati

en: No Custom Taxonomies found
it: Non sono state trovate tassonomie personalizzate

en: No Custom Taxonomies found in Trash
it: Nel cestino non sono state trovate tassonomie personalizzate

en: No Field Groups found
it: Nessun gruppo di campi trovato

en: No Field Groups found in Trash
it: Nessun gruppo di campi trovato nel cestino

en: No data available in table
it: Nessun dato disponibile nella tabella

en: No matching records found
it: Nessuna corrispondenza trovata

en: No settings data detected.
it: Non sono stati rilevati dati delle impostazioni.

en: Non-public post types:
it: Tipi di contenuto non pubblici:

en: None
it: Nessuno

en: None (bypass filters)
it: Nessuno (filtri di bypass)

en: Normal
it: Normale

en: Not available
it: Non disponibile

en: Nothing to import
it: Niente da importare

en: Notices
it: Notifiche

en: Number
it: Numero

en: Obfuscate Author Slugs
it: Offusca gli slug dell'autore

en: Obfuscate email address to prevent spam bots from harvesting them, but make it readable like a regular email address for human visitors.
it: Offusca l'indirizzo email per impedire ad i bot di spam di raccoglierlo, ma lo rende comunque leggibile come un normale indirizzo email per i visitatori umani.

en: Obfuscate publicly exposed author page URLs that shows the user slugs / usernames, e.g. <em>sitename.com/author/username1/</em> into <em>sitename.com/author/a6r5b8ytu9gp34bv/</em>, and output 404 errors for the original URLs. Also obfuscates in /wp-json/wp/v2/users/ REST API endpoint.
it: Offusca gli indirizzi URL delle pagine dell'autore esposte pubblicamente che mostrano gli slug degli utenti / nomi utente, ad esempio <em>sitename.com/author/username1/</em> in <em>sitename.com/author/a6r5b8ytu9gp34bv/</em>, e produce errori HTTP 404 (non trovato) per gli URL originali. Offusca anche l'endpoint dell'API REST /wp-json/wp/v2/users/.

en: On admin pages
it: Sulle pagine d'amministrazione

en: On line:
it: In linea:

en: On post creation and edit screens
it: Nelle schermate di creazione e modifica degli articoli

en: On the backend:
it: Sul backend:

en: On the frontend
it: Sul frontend

en: On the frontend:
it: Sul frontend:

en: On which part of the site?
it: In quale parte del sito web?

en: Once enabled, you can find the Code Snippets menu item on the admin menu.
it: Una volta abilitato, puoi trovare la voce del menu Code Snippet nel menu d'amministrazione.

en: One (or more) of your fields had validation errors. More information is available below.
it: Uno (o più) dei tuoi campi presentavano errori di convalida. Maggiori informazioni sono disponibili di seguito.

en: One <code>value : label</code> per line, or just <code>label</code>. Use <code>{empty}</code> for an empty value.
it: Un <code>value : label</code> per riga o solamente <code>label</code>. Utilizza <code>{empty}</code> per un valore vuoto.

en: Oops, something went wrong</span>.<br />Please double check your settings and the destination email address.
it: Oops, qualcosa è andato storto</span>.<br />Vi preghiamo di ricontrollare le impostazioni e l'indirizzo email di destinazione.

en: Open All External Links in New Tab
it: Apri tutti i link esterni in una nuova scheda

en: Optimizations
it: Ottimizzazioni

en: Option Pages
it: Pagine delle opzioni

en: Options
it: Opzioni

en: Options Page
it: Opzioni della pagina

en: Options Pages
it: Pagine delle opzioni

en: Or, help improve ASE by <a href="https://wordpress.org/support/plugin/admin-site-enhancements/" target="_blank">providing feedback</a>.
it: Oppure, aiutaci a migliorare ASE <a href="https://wordpress.org/support/plugin/admin-site-enhancements/" target="_blank">fornendo un feedback</a>.

en: Order
it: Ordine

en: Override the "Repeater Row” header text. You can also dynamically populate the row label with field values. If you have a text field named “first_name”, enter {first_name} to use the field value as the row label.
it: Sostituisci il testo dell'intestazione "Riga del ripetitore". Puoi anche compilare dinamicamente l'etichetta della riga con i valori del campo. Se hai un campo di testo denominato "nome_nome", inserisci {nome_nome} per utilizzare il valore del campo come etichetta della riga.

en: PHP Array
it: Array PHP

en: Page Background
it: Sfondo della pagina

en: Page Settings
it: Impostazioni della pagina

en: Page Templates
it: Template della pagina

en: Page Title <span class="faded">(shown in the browser tab)</span>
it: Titolo della pagina <span class="faded">(mostrato nella scheda del browser)</span>

en: Parent %s
it: Genitore %s

en: Parent %s:
it: Genitore %s:

en: Parent Code Snippet:
it: Snippet di codice genitore

en: Parse error: syntax error, unexpected end of snippet
it: Errore di analisi: errore di sintassi, fine imprevista dello snippet

en: Parse error: syntax error, unexpected end of snippet.
it: Errore di analisi: errore di sintassi, fine imprevista dello snippet.

en: Password Protection
it: Protezione con password

en: Password protection is currently enabled for this site.
it: La protezione con la password è attualmente abilitata per questo sito web.

en: Password-protect the entire site to hide the content from public view and search engine bots / crawlers. Logged-in administrators can still access the site as usual.
it: Proteggi l'intero sito web con una password per nascondere i contenuti alla vista del pubblico e ad i bot e crawler dei motori di ricerca. Gli amministratori registrati possono comunque accedere al sito web come di consueto.

en: Perform 301 (permanent) redirect to a URL of your choice
it: Esegui il reindirizzamento HTTP 301 (permanente) verso un'indirizzo URL di tua scelta

en: Perform 301 (permanent) redirect to the homepage for all 404 (not found) pages.
it: Eseguire il reindirizzamento HTTP 301 (permanente) alla homepage per tutte le pagine con l'errore HTTP 404 (non trovato).

en: Perform Replacement
it: Esegui la sostituzione

en: Phone
it: Telefono

en: Pick a single <code>value</code>
it: Scegli un singolo <code>valore</code>

en: Pink
it: Rosa

en: Pink Inverted
it: Rosa invertito

en: Placement
it: Posizionamento

en: Please clear your cache</strong> after enabling or disabling maintenance mode. This ensures site visitors see either the maintenance page or the actual content of each page.
it: Cancella la cache</strong> dopo aver attivato o disattivato la modalità di manutenzione. In questo modo i visitatori del sito web potranno vedere la pagina di manutenzione o il contenuto effettivo di ogni pagina.

en: Please consider supporting ASE.
it: Valuta l'idea di sostenere ASE.

en: Please find the relevant menu items under Settings.
it: Le voci di menu pertinenti si trovano nell'Impostazioni.

en: Please run the following command to make the directory writable
it: Esegui il seguente comando per rendere scrivibile la directory

en: Please run the following commands in order to make the directory
it: Si prega di eseguire i seguenti comandi per creare la directory

en: Position
it: Posizione

en: Position on page
it: Posizione nella pagina

en: Post Formats
it: Formati degli articoli

en: Post Type Options
it: Opzioni del tipo di contenuto

en: Post Types
it: Tipi di contenuto

en: Posts
it: Articoli

en: Preserve Taxonomy Hierarchy
it: Preservare la gerarchia della tassonomia

en: Preserve the visual hierarchy of taxonomy terms checklist in the classic editor.
it: Conserva la gerarchia visiva dell'elenco di controllo dei termini della tassonomia nell'editor classico.

en: Prevent bloating the database by limiting the number of revisions to keep for some or all post types supporting revisions.
it: Evita di gonfiare il database limitando il numero di revisioni da mantenere per alcuni o tutti i tipi di contenuto che supportano le revisioni.

en: Prevent brute force attacks by limiting the number of failed login attempts allowed per IP address.
it: Previeni gli attacchi di forza bruta limitando il numero di tentativi di accesso falliti consentiti per ogni indirizzo IP.

en: Prevent smaller components from running or loading. Make the site more secure, load slightly faster and be more optimized for crawling by search engines.
it: Impedisce ad i componenti più piccoli di funzionare o di caricarsi. Rende il sito web più sicuro, lo carica un po' più velocemente e l'ottimizza per il crawling da parte dei motori di ricerca.

en: Previous
it: Precedente

en: Processor
it: Processore

en: Protect your site from brute force, DOS and DDOS attacks via <a href="https://kinsta.com/blog/xmlrpc-php/#what-is-xmlrpcphp" target="_blank">XML-RPC</a>. Also disables trackbacks and pingbacks.
it: Proteggi il tuo sito web da attacchi brute force, DOS e DDOS tramite <a href="https://kinsta.com/blog/xmlrpc-php/#what-is-xmlrpcphp" target="_blank">XML-RPC</a>. Disabilita anche i trackback ed i pingback.

en: Public post types:
it: Tipi di contenuto pubblici:

en: Purple
it: Viola

en: Purple Inverted
it: Viola invertito

en: Re-enable infinite scrolling in the grid view of the media library. Useful for scrolling through a large library.
it: Riabilita lo scorrimento infinito nella vista a griglia della libreria dei media. Utile per scorrere una libreria di grandi dimensioni.

en: Redirect 404
it: Reindirizzamento errore HTTP 404 (non trovato)

en: Redirect 404 to Homepage
it: Reindirizza lo stato dell'errore HTTP 404 (non trovato) alla homepage

en: Redirect After Login
it: Reindirizza dopo l'accesso

en: Redirect After Logout
it: Reindirizzamento dopo l'uscita

en: Redirect default URLs to:
it: Reindirizzare gl'indirizzi URL predefiniti su:

en: Redirect to:
it: Reindirizza a:

en: Relationship
it: Relazione

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove 'Howdy'
it: Rimuovi 'Ciao'

en: Remove WordPress logo/menu
it: Rimuovi il logo / menu di WordPress

en: Remove comments column
it: Rimuovi la colonna dei commenti

en: Remove comments counter/link
it: Rimuovi il contatore / link dei commenti

en: Remove customize menu
it: Rimuovi il menu di personalizzazione

en: Remove extra elements listed below, which most likely come from your theme or plugins.
it: Rimuovi gli elementi extra elencati di seguito, che molto probabilmente provengono dal tuo tema o dai tuoi plugin.

en: Remove new content menu
it: Rimuovi il menu dei nuovi contenuti

en: Remove tags column (for posts)
it: Rimuovi la colonna dei tag (per gli articoli)

en: Remove the Help tab and drawer
it: Rimuovi la scheda ed il cassetto della guida di aiuto

en: Remove updates counter/link
it: Rimuovi il contatore / link degli aggiornamenti

en: Remove various elements from the admin bar.
it: Rimuovi vari elementi dalla barra d'amministrazione.

en: Render this field with Select2
it: Visualizza questo campo con Select2

en: Repeater
it: Ripetitore

en: Repeater Row
it: Riga del ripetitore

en: Replace Media
it: Sostituisci i media

en: Reply to
it: Rispondi a

en: Resend
it: Invia nuovamente

en: Resend Now
it: Invia di nuovo adesso

en: Resend to
it: Invia nuovamente a

en: Reset Menu
it: Ripristina il menu

en: Resize newly uploaded, large images to a smaller dimension and delete originally uploaded files. BMPs and non-transparent PNGs will be converted to JPGs and resized.
it: Ridimensiona le immagini di grandi dimensioni caricate di recente e cancella i file caricati in origine. I file delle immagini BMP ed i file delle immagini PNG non trasparenti verranno convertiti in file immagine JPG e ridimensionati.

en: Resources: %1$s | %2$s | %3$s | %4$s
it: Risorse: %1$s | %2$s | %3$s | %4$s

en: Restrict login ID to username or email address only.
it: Limita l'ID di accesso al solo nome utente o all'indirizzo e-mail.

en: Return Value
it: Valore di ritorno

en: Review
it: Recensione

en: Revisions Control
it: Controllo delle revisioni

en: Right Edge
it: Bordo destro

en: Right Half
it: Metà destra

en: Right Side
it: Lato destro

en: Row Display
it: Visualizzazione della riga

en: Row Label
it: Etichetta della riga

en: SE Visibility: OFF
it: Visibilità di SE: OFF

en: SVG Upload
it: Upload SVG

en: Save Changes
it: Salva le modifiche

en: Search
it: Cerca

en: Search %s
it: Cerca %s

en: Search Code Snippets
it: Cerca gli snippet di codice

en: Search Engines Visibility Status
it: Stato della visibilità sui motori di ricerca

en: Search Field Groups
it: Cerca gruppo di campi

en: Search Options Page
it: Cerca le opzioni della pagina

en: Search Post Types
it: Cerca tipi di contenuti

en: Search Taxonomies
it: Cerca le tassonomie

en: Search engines are discouraged from indexing this site. Click to change the settings.
it: I motori di ricerca non possono indicizzare questo sito web. Fai clic per modificare le impostazioni.

en: Search terms
it: Termini della ricerca

en: Search users
it: Cerca gli utenti

en: Search...
it: Cerca...

en: Search:
it: Cerca:

en: Security
it: Sicurezza

en: Select
it: Seleziona

en: Select New Media File
it: Seleziona un nuovo file dei media

en: Select Profile Picture
it: Seleziona l'immagine del profilo

en: Select an Image
it: Seleziona un'immagine

en: Send Now
it: Invia ora

en: Sender
it: Mittente

en: Sending test email...
it: Invio dell'email di prova...

en: Separate with comma for multiple emails
it: Separare con una virgola per più email

en: Set a logo for the admin area.
it: Imposta un logo per l'area dell'amministrazione.

en: Set custom redirect URL for all or some user roles after login.
it: Imposta un indirizzo URL di reindirizzamento personalizzato per tutti o per alcuni ruoli utente dopo l'accesso.

en: Set custom redirect URL for all or some user roles after logout.
it: Imposta un indirizzo URL di reindirizzamento personalizzato per tutti o per alcuni ruoli utente dopo essersi disconnessi.

en: Set custom sender name and email. Optionally use external SMTP service to ensure notification and transactional emails from your site are being delivered to inboxes.
it: Imposta il nome del mittente e l'email personalizzati. Utilizza facoltativamente un servizio SMTP esterno per assicurarti che le email di notifica e transazionali del tuo sito web vengano consegnate alle caselle di posta.

en: Set interval to once every
it: Imposta l'intervallo su una volta ogni

en: Set the password:
it: Imposta la password:

en: Set width to
it: Imposta la larghezza su

en: Settings saved.
it: Impostazioni salvate.

en: Share about ASE on:
it: Condividi le tue impressioni su ASE su:

en: Show All
it: Mostra tutto

en: Show Custom Taxonomy Filters
it: Mostra i filtri personalizzati della tassonomia

en: Show ID column
it: Mostra la colonna ID

en: Show ID in action rows along with links for Edit, View, etc.
it: Mostra l'ID nella disposizione delle righe insieme ad i link per modificare, visualizzare, ecc.

en: Show Less
it: Mostra di meno

en: Show _MENU_ entries
it: Mostra le voci _MENU_

en: Show a customizable maintenance page on the frontend while performing a brief maintenance to your site. Logged-in administrators can still view the site as usual.
it: Mostra una pagina di manutenzione personalizzabile sul frontend durante l'esecuzione di una breve manutenzione del tuo sito web. Gli amministratori collegati possono continuare a vedere il sito web come al solito.

en: Show additional filter(s) on list tables for hierarchical, custom taxonomies.
it: Mostra uno o più filtri aggiuntivi sulle tabelle degli elenchi per le tassonomie gerarchiche e personalizzate.

en: Show admin bar status when search engines are set to be discouraged from indexing the site. This is set through a "Search engine visibility" checkbox in Settings >> Reading.
it: Mostra lo stato della barra d'amministrazione quando i motori di ricerca sono impostati per scoraggiare l'indicizzazione del sito web. Questo viene impostato tramite il checkbox "Visibilità ai motori di ricerca" in "Impostazioni" >> "Lettura".

en: Show duplication link on:
it: Mostra il link della duplicazione su:

en: Show excerpt column
it: Mostra la colonna degli estratti

en: Show featured image column
it: Mostra la colonna delle immagini in evidenza

en: Show file size column in media library
it: Mostra la colonna delle dimensioni del file nella libreria dei media

en: Show quick summary of the system the site is running on to admins, in the "At a Glance" dashboard widget. This includes the web server software, the PHP version, the database software and server IP address.
it: Mostra agli amministratori un rapido riepilogo del sistema su cui è installato e gira il sito web, nel widget della bacheca "In sintesi". Questo include il tipo di software utilizzato dal server web, la versione di PHP, il software utilizzato dal database e l’indirizzo IP del server.

en: Show quick summary of the system the site is running on to admins, in the "At a Glance" dashboard widget. This includes the web server software, the PHP version, the database software and server IP address. It will also show the size of the site, database, root, wp-content, plugins, themes and upload folders.
it: Mostra agli amministratori un breve riepilogo del sistema su cui è in esecuzione il sito web, nel widget della bacheca "In sintesi". Ciò include il software del server web, la versione di PHP, il software del database e l'indirizzo IP del server. Mostrerà anche la dimensione del sito web, del database, della root, di wp-content, dei plugin, dei temi e delle cartelle degli upload.

en: Show the values by default
it: Mostra i valori predefiniti

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
it: Mostra 0 su 0 di 0 voci

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
it: Mostra le voci da  _START_ a _END_ di _TOTAL_

en: Side
it: Lato

en: Site Identity on Login Page
it: Identità del sito web nella pagina di accesso

en: Skipped
it: Saltato

en: Snippet updated
it: Snippet aggiornato

en: Something went wrong. Log was not cleared.
it: Qualcosa è andato storto. Il registro non è stato cancellato.

en: Something went wrong. Please check the latest log entry for details. This page will reload now...
it: Qualcosa è andato storto. Per i dettagli, controlla l'ultima voce di registro. Questa pagina ora verrà ricaricata ...

en: Something went wrong. Unable to delete email delivery log entry with the ID %s.
it: Qualcosa è andato storto. Impossibile eliminare la voce del registro di recapito della posta elettronica con l'ID %s.

en: Source
it: Fonte

en: Specify the granularity (increment or decrement) of the value.
it: Specificare la granularità (incremento o decremento) del valore.

en: Stacked Steps
it: Disponi in colonna a passi

en: Stacked Waves
it: Disponi in colonna ad onde

en: Status
it: Stato

en: Step
it: Passi

en: Stripes
it: Strisce

en: Subject
it: Soggetto

en: Submenu
it: Sottomenu

en: Submit
it: Invia

en: Successful
it: Riuscito con successo

en: Support
it: Supporto

en: Taxonomy Options
it: Opzioni della tassonomia

en: Taxonomy Terms
it: Termini della tassonomia

en: Term
it: Termine

en: Term IDs
it: ID dei termini

en: Term does not exist, so cannot be deleted
it: Il termine non esiste, quindi non può essere eliminato

en: Terms Order
it: Ordine dei termini

en: Test email was successfully processed</span>.<br />Please check the destination email's inbox to verify successful delivery.
it: L'email di prova è stata elaborata con successo</span>.<br /> Controlla la casella di posta elettronica di destinazione per verificare l'avvenuta consegna.

en: Text
it: Testo

en: Text Area
it: Area del testo

en: Text Type
it: Tipo di testo

en: The %s directory could not be created
it: Impossibile creare la directory %s

en: The %s directory is not writable, therefore the code snippet files cannot be saved.
it: La directory %s non è scrivibile, pertanto i file degli snippet di codice non possono essere salvati.

en: The Pro version of ASE is here! Lifetime Deal (LTD) available.
it: È arrivata la versione Pro di ASE! È disponibile anche un'offerta con la Licenza a Vita (LTD).

en: The code is active. Click to deactivate it
it: Il codice è attivo. Fai clic per disattivarlo

en: The code is inactive. Click to activate it
it: Il codice non è attivo. Fai clic per attivarlo

en: The current file will be replaced with the uploaded / selected file (of the same type) while retaining the current ID, publish date and file name. Thus, no existing links will break.
it: Il file corrente verrà sostituito con il file caricato / selezionato (dello stesso tipo) mantenendo l'ID corrente, la data di pubblicazione ed il nome del file. In questo modo, nessun link esistente verrà interrotto.

en: The field group with the lowest order will appear first.
it: Il gruppo di campi con l'ordine più basso apparirà per primo.

en: The field label that editors will see.
it: L'etichetta del campo che gli editor vedranno.

en: The field name is passed into get_cf() to retrieve values. Use only lowercase letters, numbers, and underscores.
it: Il nome del campo viene passato a get_cf() per recuperare i valori. Utilizza solo lettere minuscole, numeri e trattini bassi.

en: The role(s) above have the <code>%s</code> capability required to view and access the menu item.
it: Il ruolo(i) sopra indicati hanno la capacità <code>%s</code> richiesta per visualizzare ed accedere alla voce di menu.

en: The taxonomy_name or args[taxonomy_name] parameter must be included in the request.
it: Il parametro taxonomy_name o args[taxonomy_name] deve essere incluso nella richiesta.

en: The text beside the checkbox
it: Il testo accanto al checkbox

en: This is a multi-select field
it: Questo è un campo a selezione multipla

en: This is a required field
it: Questo è un campo obbligatorio

en: This site is undergoing maintenance for an extended period today. Thanks for your patience.
it: Questo sito web oggi è in manutenzione per un periodo prolungato. Grazie per la tua pazienza.

en: Thumbnail (cropped)
it: Miniatura (ritagliata)

en: Tips
it: Suggerimenti

en: Title
it: Titolo

en: To
it: A

en: To exclude an image from conversion and resizing, append '-nr' suffix to the file name, e.g. bird-photo-4k-nr.jpg
it: Per escludere un'immagine dalla conversione e dal ridimensionamento, aggiungi il suffisso '-nr' al nome del file, ad esempio bird-photo-4k-nr.jpg

en: Toggle row visibility
it: Attiva / disattiva la visibilità delle righe

en: Tools
it: Strumenti

en: Translate
it: Traduci

en: Transparency
it: Trasparenza

en: Tree View
it: Visualizzazione ad albero

en: Trigger publishing of scheduled posts of all types marked with "missed schedule", anytime the site is visited.
it: Attiva la pubblicazione di articoli programmati di tutti i tipi contrassegnati da "mancata schedulazione della programmazione", ogni volta che il sito web viene visitato.

en: Triggered from:
it: Attivato da:

en: Type
it: Tipo

en: Unable to delete %s
it: Impossibile eliminare %s

en: Unauthorized.
it: Non autorizzato.

en: Uncategorized
it: Non categorizzato

en: Under maintenance
it: In manutenzione

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Update %s
it: Aggiorna %s

en: Update Options Page
it: Aggiorna le opzioni della pagina

en: Update Post Type
it: Aggiorna il tipo di contenuto

en: Upgrade
it: Aggiorna

en: Uploaded Date
it: Data dell'upload

en: Uploaded Date and Time
it: Data e tempo dell'upload

en: Uploaded Time
it: Tempo dell'upload

en: Use Selected Image
it: Usa l'immagine selezionata

en: Use a customizable page
it: Utilizza una pagina personalizzabile

en: Use a shortcode like the following examples to display an email address on the frontend of your site: 
            		<ul>
            			<li><strong>[obfuscate email="john@example.com"]</strong> to display the email on it's own line</li>
            			<li><strong>[obfuscate email="john@example.com" display="inline"]</strong> to show the email inline</li>
            			<li><strong>[obfuscate email="john@example.com" display="inline" link="yes"]</strong> to show the email inline and linked with <strong>mailto:</strong></li>
            			<li><strong>[obfuscate email="john@example.com" display="inline" link="yes" subject="I'm interested to learn about your services..."]</strong> to show the email inline and linked with <strong>mailto:</strong> with a pre-defined subject line.</li>
            			<li><strong>[obfuscate email="john@example.com" display="inline" link="yes" class="custom-class-name"]</strong> to show the email inline, linked with <strong>mailto:</strong> and has a custom CSS class to more easily customize the style.</li>
            		</ul>
it: Utilizza uno shortcode come i seguenti esempi per visualizzare un indirizzo email sul frontend del tuo sito web: 
            		<ul>
            			<li><strong>[obfuscate email="john@example.com"]</strong> per visualizzare l'email sulla propria riga</li>
            			<li><strong>[obfuscate email="john@example.com" display="inline"]</strong> per mostrare l'email in linea</li>
            			<li><strong>[obfuscate email="john@example.com" display="inline" link="yes"]</strong> per mostrare l'email in linea e collegata con <strong>mailto:</strong></li>
            			<li><strong>[obfuscate email="john@example.com" display="inline" link="yes" subject="Sono interessato a conoscere i vostri servizi..."]</strong> per mostrare l'e-mail in linea e collegata con <strong>mailto:</strong> con una riga dell'oggetto predefinita.</li>
            			<li><strong>[obfuscate email="john@example.com" display="inline" link="yes" class="custom-class-name"]</strong> per mostrare l'email in linea, collegata a <strong>mailto:</strong> che ha una classe CSS personalizzata per personalizzare più facilmente lo stile.</li>
            		</ul>

en: Use a shortcode like the following examples to display an email address on the frontend of your site: 
            		<ul>
            			<li><strong>[obfuscate email="john@example.com"]</strong> to display the email on it's own line</li>
            			<li><strong>[obfuscate email="john@example.com" display="inline"]</strong> to show the email inline</li>
            		</ul>
it: Utilizza uno shortcode come i seguenti esempi per visualizzare un indirizzo email nel frontend del tuo sito web:
            		<ul>
            			<li><strong>[obfuscate email="john@example.com"]</strong> per visualizzare l'email sulla propria riga</li>
            			<li><strong>[obfuscate email="john@example.com" display="inline"]</strong> per mostrare l'email in linea</li>
            		</ul>

en: Use an existing page
it: Utilizza una pagina esistente

en: Use as Profile Picture
it: Usa come immagine del profilo

en: Use custom order of terms on frontend query and display.
it: Utilizza un'ordine personalizzato dei termini nella query e nella visualizzazione del frontend.

en: Use custom order on frontend query and display of enabled post types. You may need to manually set query order by <code>menu_order</code> in an <code>ascending</code> order.
it: Utilizza l'ordine personalizzato nella query del frontend e nella visualizzazione dei tipi di contenuto abilitati. Potrebbe essere necessario impostare manualmente l'ordine delle query in base al <code>menu_order</code> in un ordine <code>ascendente</code>.

en: Use the site icon and URL to replace the default WordPress logo with link to wordpress.org on the login page. Go to <a href="%1$s">General Settings</a> or the <a href="%2$s">Customizer</a> to set or change your site icon.
it: Utilizza l'icona del sito web e l'indirizzo URL per sostituire il logo predefinito di WordPress con il collegamento a wordpress.org nella pagina d'accesso. Vai a <a href="%1$s">Impostazioni generali</a> o al <a href="%2$s">Personalizzatore</a> per impostare o modificare l'icona del tuo sito web.

en: User
it: Utente

en: User Roles
it: Ruoli utente

en: Username
it: Nome utente

en: Username only
it: Solo il nome utente

en: Utilities
it: Utilità

en: Validate with:
it: Convalida con:

en: Validation
it: Validazione

en: Various Admin UI Enhancements
it: Vari miglioramenti dell'interfaccia utente dell'amministrazione

en: Various, smaller enhancements for different parts of the admin interface.
it: Vari miglioramenti più piccoli per diverse parti dell'interfaccia dell'amministrazione.

en: Vertical
it: Verticale

en: View
it: Visualizzazione

en: View Admin as Role
it: Visualizza l'amministratore come ruolo

en: View Code Snippet
it: Visualizza snippet di codice

en: View Content
it: Visualizza il contenuto

en: View Field Group
it: Visualizza gruppo di campi

en: View Options Page
it: Visualizza le opzioni della pagina

en: View Post Type
it: Visualizza il tipo di contenuto

en: View Taxonomy
it: Visualizza la tassonomia

en: View admin pages and the site (logged-in) as one of the non-administrator user roles.
it: Visualizza le pagine dell'amministratore ed il sito web (quando si è effettuato l'accesso) come uno dei ruoli utente da non amministratore.

en: Visit the homepage
it: Visita la home page

en: WYSIWYG Editor
it: Editor WYSIWYG

en: We'll be back soon.
it: Torneremo presto.

en: WebP quality:
it: Qualità dei file in formato WebP:

en: Welcome to WordPress
it: Benvenuto in WordPress

en: When
it: Quando

en: Wider Admin Menu
it: Menu dell'amministrazione più ampio

en: Width
it: Larghezza

en: Write a quick, 5-star review for ASE
it: Scrivi una rapida recensione a 5 stelle per ASE

en: Yellow
it: Giallo

en: Yellow Inverted
it: Giallo invertito

en: Yes
it: Si

en: You can also append <strong>?bypass=%1$s</strong> in the URL to bypass the password entry form. e.g. %2$s/?bypass=%3$s. This can be useful when you need to quickly share a dev site with another person, e.g. a client.
it: Puoi anche aggiungere <strong>?bypass=%1$s</strong> all'indirizzo URL per ignorare il modulo d'immissione della password, per esempio. %2$s/?esclusione=%3$s. Questo può essere utile quando è necessario condividere rapidamente un sito web di sviluppo con un'altra persona, ad esempio un cliente.

en: You can also paste an image URL hosted on another site.
it: Puoi anche incollare l'indirizzo URL di un'immagine ospitata su un altro sito web.

en: You can resend the following message to the same destination or to different one.
it: È possibile inviare nuovamente il messaggio seguente alla stessa destinazione oppure ad una destinazione diversa.

en: Your IP address is %1$s <span class="faded">(from %2$s header)</span>
it: Il tuo indirizzo IP è %1$s <span class="faded">(dall'header %2$s)</span>

[ctx: add new]
en: Add Code Snippet
it: Aggiungi snippet di codice

[ctx: add new on admin bar]
en: Code Snippet
it: Snippet di codice

[ctx: admin menu]
en: Code Snippets
it: Snippet di codici

en: at
it: a

en: e.g. 202.73.201.157
it: ad esempio 202.73.201.157

en: e.g. 280px
it: ad esempio 280 px

en: e.g. 72px
it: ad esempio 72 px

en: e.g. backend
it: es. backend

en: e.g. maintenance
it: per esempio. manutenzione

en: e.g. my-account
it: es. il mio account

en: equals
it: uguale

en: failed login attempts allowed before 15 minutes lockout
it: tentativi di accesso falliti consentiti prima del blocco di 15 minuti

en: for:
it: per:

en: is not
it: non è

en: lockout(s) will block further login attempts for 24 hours
it: il blocco / blocchi, bloccherà ulteriori tentativi di accesso per 24 ore.

en: log entries and delete older ones.
it: registrare le voci ed eliminare quelle più vecchie.

en: pixels
it: pixel

en: pixels <span class="faded">(Default is 1920 pixels)</span>
it: pixel <span class="faded">(L'impostazione predefinita è 1920 pixel)</span>

en: pixels. <span class="faded">(Default is 1920 pixels)</span>
it: pixel. <span class="faded">(L'impostazione predefinita è 1920 pixel)</span>

[ctx: post type general name]
en: Code Snippets
it: Snippet di codice

[ctx: post type singular name]
en: Code Snippet
it: Snippet di codice

en: revisions for:
it: revisioni per:

en: with AVIF support
it: con supporto AVIF

en: without AVIF support
it: senza supporto AVIF
