Admin and Site Enhancements (ASE) Pro - en to da_DK translation catalogue (744 entries)

en: (Default is 'secret')
da_DK: (Standard er 'secret')

en: (Default is 160px)
da_DK: (Standard er 160 px)

en: (Default is 20%)
da_DK: (Standard er 20%)

en: (filtered from _MAX_ total entries)
da_DK: (filtreret fra _MAX_ samlede poster)

en: 0.000001 (6 decimal places)
da_DK: 0.000001 (6 decimaltegn)

en: 0.00001 (5 decimal places)
da_DK: 0.00001 (5 decimaltegn)

en: 0.0001 (4 decimal places)
da_DK: 0.0001 (4 decimaltegn)

en: 0.001 (3 decimal places)
da_DK: 0.001 (3 decimaltegn)

en: 0.01 (2 decimal places)
da_DK: 0.01 (2 decimaltegn)

en: 0.1 (1 decimal place)
da_DK: 0.1 (1 decimaltegn)

en: 1 minute
da_DK: 1 minut

en: 10 minutes
da_DK: 10 minutter

en: 1000 (1 thousand)
da_DK: 1000 (1 tusind)

en: 10000 (10 thousands)
da_DK: 10000 (10 tusinde)

en: 100000 (100 thousands)
da_DK: 100000 (100 tusinde)

en: 120 seconds
da_DK: 120 sekunder

en: 15 minutes
da_DK: 15 minutter

en: 15 seconds
da_DK: 15 sekunder

en: 2 minutes
da_DK: 2 minutter

en: 20 minutes
da_DK: 20 minutter

en: 3 minutes
da_DK: 3 minutter

en: 30 minutes
da_DK: 30 minutter

en: 30 seconds
da_DK: 30 sekunder

en: 45 seconds
da_DK: 45 sekunder

en: 5 minutes
da_DK: 5 minutter

en: 60 minutes
da_DK: 60 minutter

en: 60 seconds
da_DK: 60 sekunder

en: 90 seconds
da_DK: 90 sekunder

en: <div class="asenha-warning">This feature <strong>only works for/with the default WordPress login page</strong>. It does not support using custom login page you manually created with a page builder or with another plugin.<br /><br />It's also <strong>not yet compatible with two-factor authentication (2FA) methods</strong>. If you use a 2FA plugin, please use the change login URL feature bundled in that plugin, or use another plugin that is compatible with it.<br /><br />And obviously, to improve security, please <strong>use something other than 'login'</strong> for the custom login slug.</div>
da_DK: <div class="asenha-warning">Denne funktion <strong>virker kun for/med WordPress' standard-loginside</strong>. Den understøtter ikke brug af en brugerdefineret login-side, som du manuelt har oprettet med en sidebygger eller med et andet plugin.<br /><br />Den er heller <strong>ikke kompatibel med 2FA-metoder (to-faktor-autentificering) endnu</strong>. Hvis du bruger et 2FA-plugin, skal du bruge funktionen til ændring af login-URL i det plugin eller bruge et andet plugin, der er kompatibelt med det.<br /><br />Og for at forbedre sikkerheden skal du naturligvis <strong>bruge noget andet end 'login'</strong> til den brugerdefinerede login-slug.</div>

en: <span class="faded">(Default is 1 minute)</span>
da_DK: <span class="faded">(Standard er 1 minut)</span>

en: <span class="faded">(Default is 15 seconds)</span>
da_DK: <span class="faded">(Standard er 15 sekunder)</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Detect IP address from the following header first:</span>
da_DK: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Find IP-adresse fra denne header først:</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Live Site URL</span>
da_DK: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Live websteds URL</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Password</span>
da_DK: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Adgangskode</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Reply-to email</span>
da_DK: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Svar-til email</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Reply-to name</span>
da_DK: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Svar-til navn</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Security</span>
da_DK: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Sikkerhed</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Send a test email to</span>
da_DK: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Send en testmail til</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Sender email</span>
da_DK: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Afsenders mail</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Sender name</span>
da_DK: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Afsenders navn</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Username</span>
da_DK: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Brugernavn</span>

en: <strong>Code to insert after &lt;body&gt; with the priority of</strong>
da_DK: <strong>Kode, der skal indsættes efter &lt;body&gt; med prioriteten</strong>

en: <strong>Code to insert before &lt;/head&gt; with the priority of</strong>
da_DK: <strong>Kode, der skal indsættes før &lt;/head&gt; med prioriteten</strong>

en: <strong>Code to insert in footer section before &lt;/body&gt; with the priority of</strong>
da_DK: <strong>Kode til at indsætte i footer-sektionen før &lt;/body&gt; med prioriteten</strong>

en: <strong>Error:</strong> Invalid email or incorrect password.
da_DK: <strong>Fejl</strong>: Ugyldigt brugernavn eller forkert adgangskode.

en: <strong>Your ads.txt content:</strong>
da_DK: <strong>Indholdet i din ads.txt:</strong>

en: <strong>Your app-ads.txt content:</strong>
da_DK: <strong>Din app-ads.txt indhold:</strong>

en: ASE Repeater Field
da_DK: ASE Repeater felt

en: ASE Repeater Field for Loop
da_DK: ASE Repeater felt for Loop

en: ASE Repeater File
da_DK: ASE Repeater Fil

en: ASE Repeater Gallery
da_DK: ASE Repeater Galleri

en: ASE Repeater Image
da_DK: ASE Repeater billede

en: ASE Repeater Loop Settings
da_DK: ASE Repeater Loop indstillinger

en: ASE Repeater Original Post Title
da_DK: ASE Repeater Titel fra originalt indlæg

en: ASE Repeater Text
da_DK: ASE Repeater Tekst

en: AVIF Support Status
da_DK: Status for AVIF-support

en: Actions
da_DK: Handlinger

en: Activate
da_DK: Aktivér

en: Active
da_DK: Aktiv

en: Add
da_DK: Tilføj

en: Add CSS / SCSS Snippet
da_DK: Tilføj ny CSS/SCSS stump

en: Add CSS/SCSS code
da_DK: Tilføj CSS/SCSS kode

en: Add Code Snippet
da_DK: Tilføj Kodestump

en: Add Condition
da_DK: Tilføj betingelse

en: Add Fields Here
da_DK: Tilføj felt her

en: Add HTML Snippet
da_DK: Tilføj HTML stump

en: Add HTML code
da_DK: Tilføj HTML kode

en: Add JS Snippet
da_DK: Tilføj JS stump

en: Add JS code
da_DK: Tilføj JS kode

en: Add More Email
da_DK: Tilføj flere emails

en: Add New
da_DK: Tilføj ny

en: Add New %s
da_DK: Tilføj ny %s

en: Add New Field
da_DK: Tilføj nyt felt

en: Add New Options Page
da_DK: Tilføj ny Side med Indstillinger

en: Add New Post Type
da_DK: Tilføj ny indholdstype

en: Add New Style Template
da_DK: Tilføj ny designskabelon

en: Add New Taxonomy
da_DK: Tilføj ny klassificering

en: Add PHP Snippet
da_DK: Tilføj PHP stump

en: Add Separator
da_DK: Tilføj adskiller

en: Add Your Review
da_DK: Skriv din anmeldelse

en: Add categories for the media library and enable drag-and-drop categorization of media items. Categories can then be used to filter media items during media insertion into content.
da_DK: Tilføj kategorier til mediebiblioteket, og aktiver træk-og-slip-kategorisering af medieelementer. Kategorier kan derefter bruges til at filtrere medier under indsættelse af medier i indhold.

en: Add custom &lt;body&gt; class(es) on the singular view of some or all public post types. Compatible with classes already added using <a href="https://wordpress.org/plugins/wp-custom-body-class" target="_blank">Custom Body Class plugin</a>.
da_DK: Tilføj brugerdefinerede &lt;body&gt; klasse(r) på den enkelte visning af nogle eller alle offentlige indlægstyper. Kompatibel med klasser, der allerede er tilføjet ved hjælp af <a href="https://wordpress.org/plugins/wp-custom-body-class" target="_blank">Custom Body Class-plugin</a>.

en: Add custom CSS on all admin pages for all user roles.
da_DK: Tilføj brugerdefineret CSS på alle administratorsider for alle brugerroller.

en: Add custom CSS on all frontend pages for all user roles.
da_DK: Tilføj brugerdefineret CSS på alle frontend-sider for alle brugerroller.

en: Admin Columns Manager
da_DK: Admin Kolonnehåndtering

en: Admin Interface
da_DK: Admin-grænseflade

en: Admin Menu Organizer
da_DK: Organisering af admin-menu

en: Admin Menu Settings
da_DK: Admin menu indstillinger

en: Admin Notices
da_DK: Admin beskeder

en: Admin bar
da_DK: Topbjælken

en: Advanced Options
da_DK: Avancerede indstillinger

en: After adding a repeater field, please Save / Update the field group first before drag and dropping sub-fields to it.
da_DK: Efter tilføjelse af et repeaterfelt, Gem/Opdater feltgruppen inden du træk-og-slip'er underfelter ind i det.

en: After duplication, redirect to:
da_DK: Efter duplikering omdirigeres til:

en: After saving the settings above, check if everything is configured properly below.
da_DK: Når du har gemt indstillingerne ovenfor, skal du kontrollere, om alt er konfigureret korrekt nedenfor.

en: All %s
da_DK: Alle %s

en: All Code Snippets
da_DK: Alle kodestumper

en: All Types
da_DK: Alle typer

en: All files
da_DK: Alle filer

en: Allow Custom Navigation Menu Items to Open in New Tab
da_DK: Tillad, at brugerdefinerede navigationsmenupunkter åbnes i en ny fane

en: Allow custom navigation menu items to have links that open in new browser tab via target="_blank" attribute. The rel="noopener noreferrer nofollow" attribute will also be added for enhanced security and SEO benefits.
da_DK: Tillad, at brugerdefinerede navigationsmenupunkter har links, der åbner i en ny browserfane via target="_blank" egenskaben. Egenskaben rel="noopener noreferrer nofollow" vil også blive tilføjet af hensyn til øget sikkerhed og SEO-fordele.

en: Allow some or all user roles to upload SVG files, which will then be sanitized to keep things secure.
da_DK: Tillad nogle eller alle brugerroller at uploade SVG-filer, som derefter vil blive renset for at opretholde sikkerheden.

en: Allow visitors with the following IP addresses to view the site directly:
da_DK: Giv besøgende med følgende IP-adresser mulighed for at se webstedet direkte:

en: Also disable frontend block styles / CSS files for the selected post types.
da_DK: Deaktiver også frontend block styles / CSS-filer for de valgte indholdstyper.

en: Also enable custom ordering for the following post type(s), which are non-hierarchical and does not support page attributes:
da_DK: Aktiver også brugerdefineret rækkefølge for følgende indholdstyper, som ikke er hierarkiske og ikke understøtter sideattributter:

en: Also enable frontend access for:
da_DK: Aktiver også frontend-adgang for:

en: Also hide admin notices for non-administrators.
da_DK: Skjul også administratormeddelelser for ikke-administratorer.

en: Also show additional filter(s) for non-hierarchical taxonomies.
da_DK: Vis også ekstra filter(e) for ikke-hierarkiske taksonomier.

en: Always hide for user role(s)
da_DK: Skjul altid for brugerrolle(r)

en: As a file
da_DK: Som en fil

en: Attempts<br />Lockouts
da_DK: Forsøg<br />Lockouts

en: Author Display Name
da_DK: Forfatters Vist navn

en: Author Meta Field
da_DK: Forfatters metafelt

en: Auto Responder
da_DK: Autosvar

en: Auto-Publish Posts with Missed Schedule
da_DK: Automatisk udgivelse af indlæg med overskredet udgivelsestidspunkt

en: Background
da_DK: Baggrund

en: Background Color ( Focus )
da_DK: Baggrundsfarve (fokus)

en: Background Color (Hover )
da_DK: Baggrundsfarve (hover)

en: Bar Color (Active )
da_DK: Stregfarve (Aktive)

en: Blur
da_DK: Sløring

en: Border Color
da_DK: Rammefarve

en: Border Color ( Focus )
da_DK: Rammefarve (fokus)

en: Border Color (Hover )
da_DK: Rammefarve (hover)

en: Border Width
da_DK: Rammebredde

en: Bottom
da_DK: Bund

en: Bottom Spacing
da_DK: Bundmellemrum

en: Box Shadow
da_DK: Boksskygge

en: Box Shadow ( Focus )
da_DK: Boksskygge (fokus)

en: Box Shadow (Hover )
da_DK: Boksskygge (hover)

en: Bulk Edit Options
da_DK: Masserediger indstillinger

en: Bypass password protection with URL parameter
da_DK: Omgå adgangskodebeskyttelse med URL-parameter

en: Bypass verification of SSL certificate. This would be insecure if mail is delivered across the internet but could help in certain local and/or containerized WordPress scenarios.
da_DK: Omgå verificering af SSL-certifikat. Dette ville være usikkert, hvis mail leveres over internet, men det kan hjælpe i visse lokale og/eller containeriserede WordPress-scenarier.

en: CAPTCHA verification has failed.
da_DK: CAPTCHA verificering fejlede.

en: CSS Class
da_DK: CSS class

en: CSS, JS, HTML and PHP code snippets
da_DK: CSS, JS, HTML og PHP kodestumper

en: Cancel
da_DK: Fortryd

en: Cannot delete %1$s, as it is not within %2$s.
da_DK: Kan ikke slette %1$s, da det ikke ligger inden for %2$s.

en: Cannot redeclare %s.
da_DK: Kan ikke omdeklarere %s.

en: Cannot redeclare class %s.
da_DK: Kan ikke omdeklarere class %s.

en: Cannot redeclare function %s.
da_DK: Kan ikke omdeklarere funktionen %s.

en: Cannot redeclare interface %s.
da_DK: Kan ikke omdeklarere interface %s.

en: Capitalize
da_DK: Stor begyndelsesbogstav

en: Categories
da_DK: Kategorier

en: Center
da_DK: I midten

en: Change Login URL
da_DK: Rediger login URL

en: Checkbox
da_DK: Afkrydsningsfelt

en: Choices
da_DK: Valg

en: Choose Style Template
da_DK: Vælg designskabelon

en: Choose a JSON file or drag it here
da_DK: Vælg en JSON-fil eller træk den her hen

en: Choose a form field
da_DK: Vælg et formularfelt

en: Choose form to preview
da_DK: Vælg formular til forhåndsvisning

en: Choose the email field by clicking on the TAGS above
da_DK: Vælg emailfeltet ved at klikke på TAGS herover

en: Choose this to use the theme's style.
da_DK: Vælg dette for at bruge temaet design.

en: Choose this when you want to implement your own style.
da_DK: Vælg dette, når du vil implementere dit eget design.

en: Choose this when you want to use the Form Builder default, minimalist style.
da_DK: Vælg dette, når du vil bruge Formularbyggerens indbyggede, minimale design.

en: Clean Up Admin Bar
da_DK: Ryd op i topbjælken

en: Clean up admin pages by moving notices into a separate panel easily accessible via the admin bar.
da_DK: Ryd op på administratorsiderne ved at flytte meddelelser til et separat panel, der er let tilgængeligt via topbjælken.

en: Clean up and speed up the dashboard by completely disabling some or all widgets. Disabled widgets won't load any assets nor show up under Screen Options.
da_DK: Ryd op og gør Kontrolpanelet hurtigere ved helt at deaktivere nogle eller alle widgets. Deaktiverede widgets indlæser ingen aktiver og vises ikke under skærmindstillinger.

en: Click or drag a field from the sidebar to add it to your form
da_DK: Klik eller træk et felt fra sidepanelet for at tilføje det til formularen.

en: Click to view hidden admin notices
da_DK: Klik for at se skjulte admin-meddelelser

en: Code Snippets
da_DK: Kodestumper

en: Code Snippets Editor
da_DK: Editor til kodesnippets

en: Collapse
da_DK: Fold sammen

en: Color
da_DK: Farve

en: Color ( Focus )
da_DK: Farve (fokus)

en: Color (Hover )
da_DK: Farve (hover)

en: Compile SCSS?
da_DK: Kompiler SCSS

en: Completely disable core, theme and plugin updates and auto-updates. Will also disable update checks, notices and emails.
da_DK: Deaktiverer kerne-, tema- og plugin-opdateringer og automatiske opdateringer fuldstændigt. Vil også deaktivere opdateringstjek, meddelelser og e-mails.

en: Configure
da_DK: Indstil

en: Confirmation
da_DK: Godkendelse

en: Confirmation Type
da_DK: Godkendelsestype

en: Content Duplication
da_DK: Duplikering af indhold

en: Content Management
da_DK: Indholdsstyring

en: Content Order
da_DK: Indholdsrækkefølge

en: Content for the Preview Column
da_DK: Indhold for kolonnen for forhåndsvisning

en: Conveniently register and edit custom post types and custom taxonomies. Enable the creation of custom field groups for your post types and options pages to store data for display on any part of your website.
da_DK: Registrer og rediger nemt brugerdefinerede indholdstyper og brugerdefinerede klassificeringer. Gør det muligt at oprette brugerdefinerede feltgrupper til dine indholdstyper og indstillingssider for at gemme data til visning på en hvilken som helst del af dit websted.

en: Copied!
da_DK: Kopieret!

en: Could not create temporary folder at %s
da_DK: Kunne ikke oprette en midlertidig mappe på %s

en: Could not save uploaded file. The upload was cancelled, or server error encountered.
da_DK: Kunne ikke gemme den uploadede fil. Upload blev afbrudt eller serveren meldte om fejl.

en: Create
da_DK: Opret

en: Create New Form
da_DK: Opret ny formular

en: Create your own patterns with: %1$s
da_DK: Opret dine egne blokgrupper med: %1$s

en: Curves
da_DK: Kurver

en: Custom
da_DK: Tilpasset

en: Custom &lt;head&gt; Code
da_DK: Tilpasset &lt;head&gt; kode

en: Custom Admin CSS
da_DK: Brugerdefineret administrator-CSS

en: Custom Admin Footer Text
da_DK: Brugerdefineret admin-sidefodstekst

en: Custom Body Class
da_DK: Brugerdefineret &lt;body&gt; klasse

en: Custom CSS
da_DK: Tilpasset CSS

en: Custom Code
da_DK: Brugerdefineret kode

en: Custom Content Types
da_DK: Tilpassede indholdstyper

en: Custom Frontend CSS
da_DK: Brugerdefineret frontend-CSS

en: Custom Taxonomies
da_DK: Tilpassede klassificering

en: Custom Taxonomy
da_DK: Tilpasset klassificering

en: Customize the order of the admin menu and optionally change menu item title or hide some items.
da_DK: Tilpas rækkefølgen af administratormenuen, skift eventuelt menupunktets titel eller skjul nogle punkter.

en: Customize the text you see on the footer of wp-admin pages other than this ASE settings page.
da_DK: Tilpas den tekst, du ser nederst på andre wp-admin-sider end denne side med ASE-indstillinger.

en: DUPLICATE
da_DK: KOPIER

en: Dark
da_DK: Mørk

en: Date
da_DK: Dato

en: Deactivate
da_DK: Deaktivér

en: Default Demo Form
da_DK: Standard demoformular

en: Default Style
da_DK: Standarddesign

en: Default Value
da_DK: Standardværdi

en: Default Value(s)
da_DK: Standardværdi(-er)

en: Default is %s
da_DK: Standard er %s

en: Default is 10. Larger number insert code closer to &lt;/body&gt;
da_DK: Standard er 10. Større tal indsætter koden tættere på &lt;/body&gt;

en: Default is 10. Larger number insert code closer to &lt;/head&gt;
da_DK: Standard er 10. Større tal indsætter koden tættere på &lt;/head&gt;

en: Default is 10. Smaller number insert code closer to &lt;body&gt;
da_DK: Standard er 10. Mindre tal indsætter koden tættere på &lt;body&gt;

en: Default state
da_DK: Standard

en: Default text is: <em>Thank you for creating with <a href="https://wordpress.org/">WordPress</a></em>.
da_DK: Standardteksten er: <em>Tak fordi du har oprettet dig med <a href="https://wordpress.org/">WordPress</a></em>.

en: Default text is: <em>Version %s</em>
da_DK: Standardtekst er: <em>Version %s</em>

en: Default:
da_DK: Standard:

en: Description
da_DK: Beskrivelse

en: Design of password-protected pages
da_DK: Design af password-beskyttede sider

en: Disable
da_DK: Deaktivér

en: Disable <strong>application passwords</strong> that was added since WordPress v5.6.
da_DK: Deaktiver <strong>applicationskoder</strong> der blev tilføjet i WordPress v5.6.

en: Disable <strong>block-based widgets settings screen</strong>. Restores the classic widgets settings screen when using a classic (non-block) theme. This has no effect on block themes.
da_DK: Deaktiver <strong>blokbaseret widgetindstillingsskærm</strong>. Gendanner den klassiske indstillingsskærm for widgets, når du bruger et klassisk tema (uden blokke). Dette har ingen effekt på bloktemaer.

en: Disable <strong>emoji support for pages, posts and custom post types</strong> on the admin and frontend. The support is primarily useful for older browsers that do not have native support for it. Most modern browsers across different OSes and devices now have native support for it.
da_DK: Deaktiver <strong>emojiunderstøttelse for sider, indlæg og brugerdefinerede indholdstyper</strong> i admin og frontend. Understøttelsen er primært nyttig for ældre browsere, der ikke har indbygget understøttelse af det. De fleste moderne browsere på tværs af forskellige operativsystemer og enheder har nu indbygget understøttelse af det.

en: Disable <strong>jQuery Migrate</strong> script on the frontend, which should no longer be needed if your site uses modern theme and plugins.
da_DK: Deaktiver <strong>jQuery Migrate</strong>-scriptet på frontenden, som ikke længere burde være nødvendigt, hvis dit websted bruger moderne temaer og plugins.

en: Disable <strong>version number</strong> on static resource URLs referenced in &lt;head&gt;, which can disclose WordPress version number. Older versions(s) might contain unpatched security loophole(s). Applies to non-logged-in view of pages. This will also increase cacheability of static assets, but may have unintended consequences. Make sure you know what you are doing.
da_DK: Deaktiver <strong>versionsnummer</strong> på statiske ressource-URL'er, der henvises til i &lt;head&gt;, som kan afsløre WordPress' versionsnummer. Ældre versioner kan indeholde uopdaterede sikkerhedshuller. Gælder for sider, der ikke er logget ind. Dette vil også øge cache-mulighederne for statiske aktiver, men kan have utilsigtede konsekvenser. Sørg for, at du ved, hvad du gør.

en: Disable All Updates
da_DK: Deaktivér alle opdateringer

en: Disable Comments
da_DK: Deaktivér kommentarer

en: Disable Components
da_DK: Deaktiver komponenter

en: Disable Dashboard Widgets
da_DK: Deaktiver Kontrolpanels-widgets

en: Disable Feeds
da_DK: Deaktivér feeds

en: Disable Gutenberg
da_DK: Deaktivér Gutenberg blokeditor

en: Disable REST API
da_DK: Deaktivér REST API

en: Disable REST API access for non-authenticated users and remove URL traces from &lt;head&gt;, HTTP headers and WP RSD endpoint.
da_DK: Deaktiver REST API-adgang for ikke-godkendte brugere og fjern URL-spor fra &lt;head&gt;, HTTP-headers og WP RSD-slutpunkt.

en: Disable Smaller Components
da_DK: Deaktivér mindre komponenter

en: Disable XML-RPC
da_DK: Deaktivér XML-RPC

en: Disable all RSS, Atom and RDF feeds. This includes feeds for posts, categories, tags, comments, authors and search. Also removes traces of feed URLs from &lt;head&gt;.
da_DK: Deaktiver alle RSS-, Atom- og RDF-feeds. Dette omfatter feeds til indlæg, kategorier, tags, kommentarer, forfattere og søgning. Fjerner også spor af feed-URL'er fra &lt;head&gt;.

en: Disable comments for some or all public post types. When disabled, existing comments will also be hidden on the frontend.
da_DK: Deaktiver kommentarer for nogle eller alle offentlige indholdstyper. Når de er deaktiveret, vil eksisterende kommentarer også blive skjult på frontend.

en: Disable generation of the following intermediate sizes:
da_DK: Deaktiver oprettelse af følgende mellemliggende størrelser:

en: Disable loading of <strong>Dashicons CSS and JS files</strong> on the front-end for public site visitors. This might break the layout or design of custom forms, including custom login forms, if they depend on Dashicons. Make sure to check those forms after disabling.
da_DK: Deaktiver indlæsning af <strong>Dashicons CSS- og JS-filer</strong> på frontend for besøgende på webstedet. Dette kan ødelægge layoutet eller designet af brugerdefinerede formularer, herunder brugerdefinerede login-formularer, hvis de er afhængige af Dashicons. Sørg for at tjekke disse formularer efter deaktivering.

en: Disable on all post types
da_DK: Deaktiver på alle indholdstyper

en: Disable the <strong>Really Simple Discovery (RSD) &lt;link&gt; tag</strong> in &lt;head&gt;. It's not needed if your site is not using pingback or remote (XML-RPC) client to manage posts.
da_DK: Deaktiver <strong>Really Simple Discovery (RSD) &lt;link&gt; tag</strong> i &lt;head&gt;. Det er ikke nødvendigt, hvis dit websted ikke bruger pingback eller fjernklient (XML-RPC) til at administrere indlæg.

en: Disable the <strong>Windows Live Writer (WLW) manifest &lt;link&gt; tag</strong> in &lt;head&gt;. The WLW app was discontinued in 2017.
da_DK: Deaktiver <strong>Windows Live Writer (WLW) manifest &lt;link&gt; tag</strong> i &lt;head&gt;. WLW-appen blev afviklet i 2017.

en: Disable the <strong>generator &lt;meta&gt; tag</strong> in &lt;head&gt;, which discloses the WordPress version number. Older versions(s) might contain unpatched security loophole(s).
da_DK: Deaktiver <strong>generator &lt;meta&gt; tag</strong> i &lt;head&gt;, som afslører WordPress' versionsnummer. Ældre versioner kan indeholde ikke-lukkede sikkerhedshuller.

en: Disable the Gutenberg block editor for some or all applicable post types.
da_DK: Deaktiver Gutenberg blokeditor for nogle eller alle indholdstyper.

en: Disable the default <strong>WordPress shortlink &lt;link&gt; tag</strong> in &lt;head&gt;. Ignored by search engines and has minimal practical use case. Usually, a dedicated shortlink plugin or service is preferred that allows for nice names in the short links and tracking of clicks when sharing the link on social media.
da_DK: Deaktiver standard <strong>WordPress shortlink &lt;link&gt; tag</strong> i &lt;head&gt;. Ignoreres af søgemaskiner og har minimal praktisk anvendelse. Normalt foretrækkes et dedikeret shortlink-plugin eller en tjeneste, der giver mulighed for pæne navne i de korte links og sporing af klik, når linket deles på sociale medier.

en: Dismiss
da_DK: Afvis

en: Display Active Plugins First
da_DK: Vis aktive plugins først

en: Display System Summary
da_DK: Vis systemoversigt

en: Display a panel showing and linking to all available sizes when viewing an image in the media library. Especially useful to quickly get the URL of a particular image size.
da_DK: Vis et panel, der viser og linker til alle tilgængelige størrelser, når du ser et billede i mediebiblioteket. Især nyttigt for hurtigt at få URL'en til en bestemt billedstørrelse.

en: Display active / activated plugins at the top of the Installed Plugins list. Useful when your site has many deactivated plugins for testing or development purposes.
da_DK: Vis aktive/aktiverede plugins øverst på listen over installerede plugins. Nyttigt, når dit websted har mange deaktiverede plugins til test- eller udviklingsformål.

en: Dissatisfied
da_DK: Utilfreds

en: Do more with <a href="https://www.wpase.com/upgrade-ndg-btm" target="_blank">ASE Pro</a>. Lifetime deal (LTD) <a href="https://www.wpase.com/upgrade-ndg-btm-prc" target="_blank">available</a>.
da_DK: Gør mere med <a href="https://www.wpase.com/upgrade-ndg-btm" target="_blank">ASE Pro</a>. Livstidslicens (LTD) <a href="https://www.wpase.com/upgrade-ndg-btm-prc" target="_blank">tilgængelig</a>.

en: Docs
da_DK: Dokumenter

en: Documentation
da_DK: Dokumentation

en: Drag and drop menu items to the desired position. Optionally change 3rd party plugin/theme's menu item titles or hide some items until toggled by clicking "Show All" at the bottom of the admin menu.
da_DK: Træk og slip menupunkter til den ønskede position. Du kan eventuelt ændre menupunkternes titler i tredjepartsplugins/temaer eller skjule nogle punkter, indtil de skiftes ved at klikke på "Vis alle" nederst i administratormenuen.

en: Drag and drop menu items to the desired position. Optionally change 3rd party plugin/theme's menu item titles or hide some items until toggled by clicking "Show All" at the bottom of the admin menu. You can also choose to always hide menu items for all or some user roles.
da_DK: Træk og slip menupunkter til den ønskede position. Du kan eventuelt ændre titlerne på menupunkterne i tredjepartsplugins/temaer eller skjule nogle punkter, indtil de skiftes ved at klikke på "Vis alle" nederst i administratormenuen. Du kan også vælge altid at skjule menupunkter for alle eller nogle brugerroller.

en: Duplicate
da_DK: Dupliker

en: Duplicate %s
da_DK: Dupliker %s

en: Duplicate this as draft
da_DK: Dupliker dette som udkast

en: Easily customize the design of the login page.
da_DK: Tilpas nemt designet af loginsiden.

en: Easily edit and validate your <a href="/ads.txt" target="_blank">ads.txt</a> and <a href="/app-ads.txt" target="_blank">app-ads.txt</a> content.
da_DK: Rediger og valider nemt dit <a href="/ads.txt" target="_blank">ads.txt</a> og <a href="/app-ads.txt" target="_blank">app-ads.txt</a>-indhold.

en: Easily edit and validate your <a href="/robots.txt" target="_blank">robots.txt</a> content.
da_DK: Rediger og valider nemt dit <a href="/robots.txt" target="_blank">robots.txt</a>-indhold.

en: Easily enable enhancements and features that usually require multiple plugins.
da_DK: Gør det nemt at aktivere forbedringer og funktioner, der normalt kræver flere plugins.

en: Easily insert &lt;meta&gt;, &lt;link&gt;, &lt;script&gt; and &lt;style&gt; tags, Google Analytics, Tag Manager, AdSense, Ads Conversion and Optimize code, Facebook, TikTok and Twitter pixels, etc.
da_DK: Indsæt nemt &lt;meta&gt;, &lt;link&gt;, &lt;script&gt; og &lt;style&gt; tags, Google Analytics, Tag Manager, AdSense, Ads Conversion og Optimize-kode, Facebook-, TikTok- og Twitter-pixels osv.

en: Easily replace any type of media file with a new one while retaining the existing media ID, publish date and file name. So, no existing links will break.
da_DK: Erstat nemt enhver type mediefil med en ny, mens du bevarer det eksisterende medie-ID, udgivelsesdato og filnavn. Så ingen eksisterende links går i stykker.

en: Edit
da_DK: Rediger

en: Edit %s
da_DK: Redigér %s

en: Edit CSS / SCSS Snippet
da_DK: Rediger CSS/SCSS-stump

en: Edit Code Snippet
da_DK: Rediger Kodestump

en: Edit HTML Snippet
da_DK: Rediger HTML-stump

en: Edit JS Snippet
da_DK: Rediger JS-stump

en: Edit Options Page
da_DK: Rediger Side for Indstillinger

en: Edit PHP Snippet
da_DK: Rediger PHP-stump

en: Edit Post Type
da_DK: Rediger indholdstype

en: Edit Style Template
da_DK: Rediger designskabelon

en: Edit Taxonomy
da_DK: Rediger klassificering

en: Edit or add field options (one per line )
da_DK: Rediger eller tilføj indstillinger (en per linje)

en: Edit screen
da_DK: Redigeringsvisning

en: Edit screen publish section
da_DK: Rediger skærm for udgivelse

en: Elementor ASE Repeater: Error registering controls - %s
da_DK: Elementor ASE Repeater: Error registrering controls -%s

en: Email
da_DK: E-mail

en: Email Address Obfuscator
da_DK: Tilsløring af mailadresse

en: Email Delivery
da_DK: Emailforsendelse

en: Email Notification Settings
da_DK: Indstilling for mailnotifikation

en: Email address only
da_DK: Kun mailadresse

en: Email delivery
da_DK: Emaillevering

en: Enable Auto Responder
da_DK: Aktiver autosvar

en: Enable Dashboard Columns Settings
da_DK: Aktiver indstillinger for kolonner i Kontrolpanel

en: Enable access for non-authenticated users to REST API routes that contains the following strings:
da_DK: Tillad adgang for ikke-godkendte brugere til REST API ruter, der indeholder følgende tekststrenge:

en: Enable assignment of multiple roles during user account creation and editing. This maybe useful for working with roles not defined in WordPress core, e.g. from e-commerce or LMS plugins.
da_DK: Gør det muligt at tildele flere roller under oprettelse og redigering af brugerkonti. Dette kan være nyttigt for at arbejde med roller, der ikke er defineret i WordPress-kernen, f.eks. fra e-handels- eller LMS-plugins.

en: Enable custom ordering of terms from various "hierarchical" taxonomies. A new "Term Order" sub-menu will appear for enabled post type(s) with at least one such taxonomies. Terms listing and checkboxes in wp-admin will automatically use the custom order.
da_DK: Aktivér brugerdefineret rækkefølge af termer fra forskellige "hierarkiske" taksonomier. En ny undermenu "Termrækkefølge" vises for aktiverede indholdstyper med mindst én af disse taksonomier. Termlister og afkrydsningsfelter i wp-admin vil automatisk bruge den tilpassede rækkefølge.

en: Enable custom ordering of various "hierarchical" content types or those supporting "page attributes". A new 'Order' sub-menu will appear for enabled content type(s). The "All {Posts}" list page for enabled post types in wp-admin will automatically use the custom order.
da_DK: Aktivér brugerdefineret rækkefølge af forskellige "hierarkiske" indholdstyper eller dem, der understøtter "sideattributter". En ny undermenu "Rækkefølge" vises for aktiverede indholdstyper. Listesiden "All {Posts}" for aktiverede indholdstyper i wp-admin vil automatisk bruge den tilpassede rækkefølge.

en: Enable debug mode and output the debug info into WordPress debug.log file.
da_DK: Aktivér fejlsøgningstilstand og skriv fejlsøgningsoplysningerne til WordPress debug.log-filen.

en: Enable except on:
da_DK: Aktiver på andre end:

en: Enable log in, log out and dynamic log in/out menu item for addition to any menu.
da_DK: Aktiver log ind, log ud og dynamisk log ind/ud menupunkt til tilføjelse til enhver menu.

en: Enable manual settings of dashboard columns layout in Screen Options. You can choose between 1 to 4 columns.
da_DK: Giver mulighed for at sætte layout af kolonner i Skærmindstillinger. Du kan vælge mellem 1 og 4 kolonner.

en: Enable one-click duplication of pages, posts and custom posts. The corresponding taxonomy terms and post meta will also be duplicated.
da_DK: Aktivér duplikering af sider, indlæg og brugerdefinerede indlæg med et enkelt klik. De tilsvarende klassificeringstermer og indlægsmeta vil også blive duplikeret.

en: Enable only for:
da_DK: Aktiver kun på:

en: Enable only on:
da_DK: Aktiver kun på:

en: Enable pages, posts and/or custom post types to have permalinks that point to external URLs. The rel="noopener noreferrer nofollow" attribute will also be added for enhanced security and SEO benefits. Compatible with links added using <a href="https://wordpress.org/plugins/page-links-to/" target="_blank">Page Links To</a>.
da_DK: Gør det muligt for sider, indlæg og/eller brugerdefinerede indholdstyper at have permalinks, der peger på eksterne URL'er. Egenskaben rel="noopener noreferrer nofollow" vil også blive tilføjet for at forbedre sikkerheden og SEO-fordele. Kompatibel med links tilføjet ved hjælp af <a href="https://wordpress.org/plugins/page-links-to/" target="_blank">Page Links To</a>.

en: Enable uploading <a href="https://www.smashingmagazine.com/2021/09/modern-image-formats-avif-webp/" target="_blank">AVIF</a> files in the Media Library. You can convert your existing PNG, JPG and GIF files using a tool like <a href="https://squoosh.app/" target="_blank">Squoosh</a>.
da_DK: Aktiver uploading <a href="https://www.smashingmagazine.com/2021/09/modern-image-formats-avif-webp/" target="_blank">AVIF</a> filer i Mediebiblioteket. Du kan konvertere eksisterende PNG, JPG and GIF filer med et værktøj som <a href="https://squoosh.app/" target="_blank">Squoosh</a>.

en: Enhance List Tables
da_DK: Forbedr oversigtslister

en: Enhancements
da_DK: Forbedringer

en: Enter one string per line. These routes should originally be publicly accessible.
da_DK: Indtast en tekststreng per linje. Disse ruter bør være tilgængelige udefra.

en: Entire site
da_DK: Hele sitet

en: Error Message
da_DK: Fejlbesked

en: Everywhere
da_DK: Alle steder

en: Expand
da_DK: Udvid

en: Export
da_DK: Eksport

en: Export ASE module settings as a JSON file to easily import into another site.
da_DK: Eksporter ASE-modulindstillinger som en JSON-fil, så de nemt kan importeres til et andet site.

en: Export Form
da_DK: Eksporter formular

en: Export Settings
da_DK: Eksportindstillinger

en: Export Style
da_DK: Eksporter design

en: Export | Import
da_DK: Eksport | Import

en: External Permalinks
da_DK: Eksterne Permalinks

en: Failed Login Attempts Log
da_DK: Log over mislykkede login-forsøg

en: Failed login attempts:
da_DK: Mislykkede login-forsøg:

en: File / Media
da_DK: Fil/medie

en: File has an invalid extension, it should be one of
da_DK: Filen har en ugyldig endelse, det skal være en af

en: File is empty
da_DK: Filen er tom

en: File is too large
da_DK: Filen er for stor

en: Filter Code Type
da_DK: Filtrer på kodetype

en: First
da_DK: Først

en: Focus
da_DK: Fokus

en: Font Family
da_DK: Fontfamillie

en: Font Size
da_DK: Fontstørrelse

en: Font Style
da_DK: Fontstil

en: Footer Text
da_DK: Sidefodstekst

en: For multiple values, separate with <code> |</code>, e.g. <code>value1 | value2</code>
da_DK: For flere værdier, adskil med <code> |</code>, fx <code>value1 | value2</code>

en: Force all links to external sites in post content, where <a href="https://developer.wordpress.org/reference/hooks/the_content/" target="_blank">the_content</a> hook is used, to open in new browser tab via target="_blank" attribute. The rel="noopener noreferrer nofollow" attribute will also be added for enhanced security and SEO benefits.
da_DK: Tving alle links til eksterne sider i indlæg, hvor <a href="https://developer.wordpress.org/reference/hooks/the_content/" target="_blank">the_content</a> hook er brugt, til at åbne i en ny browserfane via target="_blank"-attributten. Attributten rel="noopener noreferrer nofollow" vil også blive tilføjet af hensyn til øget sikkerhed og SEO-fordele.

en: Force the usage of the sender name/email defined above. It will override those set by other plugins.
da_DK: Gennemtving brugen af afsendernavnet/mailen defineret ovenfor. Det vil tilsidesætte dem, der er indstillet af andre plugins.

en: Form Builder Styles
da_DK: Design i Formularbygger

en: Form Name
da_DK: Formularnavn

en: Form Style
da_DK: Formulardesign

en: From Email
da_DK: Fra email

en: From Name
da_DK: Fra navn

en: Full AVIF support requires that your server / hosting has <a href="https://php.watch/versions/8.1/gd-avif" target="_blank">GD extension</a> compiled with AVIF support in PHP 8.1 or greater, or, <a href="https://web.archive.org/web/20240104012918/https://avif.io/blog/tutorials/imagemagick/" target="_blank">ImageMagick 7.0.25 or greater</a> installed. Without either, you can still upload AVIF files but without auto-generation of the smaller thumbnail sizes. A majority of <a href="https://web.archive.org/web/20231207174740/https://avif.io/blog/articles/avif-browser-support/" target="_blank">modern desktop and mobile browsers</a> support the display of AVIF files.
da_DK: Fuld AVIF understøttelse kræver, at din server/hosting har <a href="https://php.watch/versions/8.1/gd-avif" target="_blank">PHP GD udvidelse</a> kompileret med AVIF understøttelse i PHP 8.1 eller nyere udgave, eller <a href="https://web.archive.org/web/20240104012918/https://avif.io/blog/tutorials/imagemagick/" target="_blank">ImageMagick 7.0.25 eller nyere udgave</a> installeret. Uden nogen af dem kan du stadig uploade AVIF-filer, men uden automatisk generering af de mindre miniature-størrelser. Et flertal af <a href="https://web.archive.org/web/20231207174740/https://avif.io/blog/articles/avif-browser-support/" target="_blank">moderne desktop- og mobilbrowsere</a> understøtter visning af AVIF-filer.

en: Get ASE Pro
da_DK: Få ASE Pro

en: Getting content length is not supported.
da_DK: Indhentning af indholdslængde ikke understøttet.

en: Give the admin menu more room to better accommodate wider items.
da_DK: Giv administratormenuen mere plads, så den bedre kan rumme bredere elementer.

en: Heading
da_DK: Overskrift

en: Heartbeat Control
da_DK: Kontrol af Heartbeat

en: Height
da_DK: Højde

en: Help others discover ASE and maybe <a href="https://www.wpase.com/trnslt-plgnndg" target="_blank">translate</a> to your language.
da_DK: Hjælp andre med at opdage ASE og måske <a href="https://www.wpase.com/trnslt-plgnndg" target="_blank">oversætte</a> til dit sprog.

en: Hide
da_DK: Skjul

en: Hide "Remember Me" checkbox
da_DK: Skjul afkrydsningsfeltet "Husk mig"

en: Hide Admin Bar
da_DK: Skjul topbjælken

en: Hide Admin Notices
da_DK: Skjul administrative meddelelser

en: Hide Elements
da_DK: Skjul elementer

en: Hide Form After Successful Submission
da_DK: Skjul formular efter problemfri indsending

en: Hide admin bar for all or some user roles.
da_DK: Skjul topbjælken for alle eller nogle brugerroller.

en: Hide admin bar on the frontend for all or some user roles.
da_DK: Skjul topbjælken på frontend for alle eller nogle brugerroller.

en: Hide language switcher
da_DK: Skjul sprogvælger

en: Hide link to homepage
da_DK: Skjul link til forside

en: Hide registration and password reset links
da_DK: Skjul links til registrering og nulstilling af adgangskode

en: Hide until toggled
da_DK: Skjul indtil aktivering

en: Highly dissatisfied
da_DK: Meget utilfreds

en: Highly satisfied
da_DK: Meget tilfreds

en: Horizontal
da_DK: Horisontal

en: I've reviewed
da_DK: Jeg har anmeldt

en: I've shared
da_DK: Jeg har delt

en: IP Address<br />Last Username
da_DK: IP-adresse<br />Sidste brugernavn

en: Icon: check or cross
da_DK: Ikon: firkant eller markeret

en: Icon: toggled on or off
da_DK: Ikon: aktiveret/deaktiveret

en: If set, the following SMTP service/account wil be used to deliver your emails.
da_DK: Hvis den er indstillet, vil følgende SMTP-tjeneste/konto blive brugt til at levere dine e-mails.

en: If set, the following sender name/email overrides WordPress core defaults but can still be overridden by other plugins that enables custom sender name/email, e.g. form plugins.
da_DK: Hvis det er indstillet, tilsidesætter følgende afsendernavn/mail WordPress' standardindstillinger, men kan stadig tilsidesættes af andre plugins, der muliggør brugerdefineret afsendernavn/mail, f.eks. formularplugins.

en: If something goes wrong</strong> and you need to regain access to your account as an administrator, please visit the following URL: <br /><strong>%s</strong><br /><br />If you use <strong>Ninja Firewall</strong>, please uncheck "Block attempts to gain administrative privileges" in the Firewall Policies settings before you try to view as a non-admin user role to <strong>prevent being locked out</strong> of your admin account.
da_DK: Hvis noget går galt</strong>, og du har brug for at få adgang til din konto igen som administrator, kan du besøge følgende URL: <br /><strong>%s</strong><br /><br />Hvis du bruger <strong>Ninja Firewall</strong>, skal du fjerne markeringen af "Bloker forsøg på at opnå administratorrettigheder" i indstillingerne for Firewall-politikker, før du forsøger at gennemse som en ikke-administrator for at <strong>undgå at blive låst ude</strong> af din administratorkonto.

en: If you enable the Login Page Customizer module, the Login Form Background and Page Background elements will also be applied to the design of the password-protected pages.
da_DK: Hvis du aktiverer modulet Loginside Tilpasser, vil elementerne Login Formularbaggrund og Sidebaggrund også blive anvendt på designet af de password-beskyttede sider.

en: Image
da_DK: Billede

en: Image Sizes Panel
da_DK: Panel med billedstørrelser

en: Image Upload Control
da_DK: Kontrol af billedoverførsel

en: Import ASE Settings
da_DK: Importer ASE indstillinger

en: Import ASE module settings you've exported from another site as a JSON file.
da_DK: Importer ASE-modulindstillinger, som du har eksporteret fra et andet websted, som en JSON-fil.

en: Import Settings
da_DK: Indstillinger for import

en: Import/Export
da_DK: Import/eksport

en: Improve the usefulness of listing pages for various post types and taxonomies, media, comments and users by adding / removing columns and elements.
da_DK: Øg overblikket på opslagssider for forskellige indlægstyper og klassificering, medier, kommentarer og brugere ved at tilføje/fjerne kolonner og elementer.

en: Inactive
da_DK: Inaktiv

en: Incorrect password.
da_DK: Forkert adgangskode.

en: Insert
da_DK: Indsæt

en: Insert &lt;head&gt;, &lt;body&gt; and &lt;footer&gt; Code
da_DK: Indsæt &lt;head&gt;, &lt;body&gt; og &lt;footer&gt; kode

en: Insert Presets
da_DK: Indsæt forvalgte indstillinger

en: Install
da_DK: Installér

en: Integer: 1 or 0
da_DK: Integer: 1 eller 0

en: Invalid input data provided
da_DK: Ugyldige inputdata blev afleveret

en: Keep as is
da_DK: Behold uændret

en: Keep the most recent
da_DK: Behold den seneste

en: Label for button
da_DK: Etiket for knap

en: Label for checkbox
da_DK: Etiket for afkrydsningsboks

en: Label for password field
da_DK: Etik for adgangskodefelt

en: Label for verification failure
da_DK: Etiket for verificeringsfejl

en: Label for verification process
da_DK: Etiket for verificeringsprocess

en: Label for verification success
da_DK: Etiket for verificeringsaccept

en: Label for verification wait request
da_DK: Etiket for verificering venter

en: Labels
da_DK: Etiketter

en: Last
da_DK: Sidste

en: Last Attempt On
da_DK: Sidste forsøg på

en: Last Login
da_DK: Seneste login

en: Last Login Column
da_DK: Sidste login-kolonne

en: Left Edge
da_DK: Venstre kant

en: Left Half
da_DK: Venstre halvdel

en: Left Side
da_DK: Venstre side

en: Letter Spacing
da_DK: Bogstavafstand

en: Light
da_DK: Lys

en: Limit Login Attempts
da_DK: Begræns login-forsøg

en: Limit to
da_DK: Begræns til

en: Line Height
da_DK: Linjehøjde

en: Line-through
da_DK: Gennemstreg

en: Lines
da_DK: Linjer

en: List view
da_DK: Listevisning

en: List view post action row
da_DK: Handlingsrække i listevisning

en: Load snippet
da_DK: Indlæs kodestump

en: Local User Avatar
da_DK: Lokal brugeravatar

en: Log In/Out Menu
da_DK: Log ind/ud-menu

en: Log email deliveries for archiving or troubleshooting.
da_DK: Log e-mail-leverancer til arkivering eller fejlfinding.

en: Log when users on the site last logged in and display the date and time in the users list table.
da_DK: Registrer, hvornår brugerne på webstedet sidst loggede ind, og vis dato og klokkeslæt i tabellen med brugerlister.

en: Login Button Color
da_DK: Farve for loginknap

en: Login Form Background
da_DK: Baggrund til login-formular

en: Login Form Position
da_DK: Placering af loginformular

en: Login Page Customizer
da_DK: Tilpasser for loginsiden

en: Login page
da_DK: Loginside

en: Looks like some of these free enhancements have been useful for your site?
da_DK: Det ser ud til, at nogle af disse gratis forbedringer har været nyttige for dit websted?

en: Lowercase
da_DK: Småbogstaver

en: Maintenance Mode
da_DK: Vedligeholdelsestilstand

en: Maintenance mode is currently enabled for this site.
da_DK: Vedligeholdelsestilstand er i øjeblikket aktiveret for dette websted.

en: Make sure the ratio between width and height matches the original ratio to prevent the image from getting distorted.
da_DK: Vær sikker på at forholdet mellem højde og bredde passer med det originale forhold for at undgå at billedet forvrænges.

en: Make sure to visit one of your frontend <a href="%1$s">pages</a> or <a href="%2$s">posts</a> while logged-in, to detect elements only visible in the frontend admin bar, and return here to see them on the list above.
da_DK: Sørg for at besøge en af dine frontend <a href="%1$s">sider</a> eller <a href="%2$s">indlæg</a>, mens du er logget ind, for at opdage elementer, der kun er synlige i frontend-administrationslinjen, og vend tilbage hertil for at se dem på listen ovenfor.

en: Manage Columns
da_DK: Håndter kolonner

en: Manage ads.txt and app-ads.txt
da_DK: Administrer ads.txt og app-ads.txt

en: Manage and organize columns in the admin listing for pages, posts and custom post types.
da_DK: Administrer og organiser kolonner i administratorlisten for sider, indlæg og brugerdefinerede indholdstyper.

en: Manage robots.txt
da_DK: Administrer robots.txt

en: Max height:
da_DK: Maks. højde:

en: Max width:
da_DK: Maks. bredde:

en: Maximum Time
da_DK: Maks. tid

en: Media Categories
da_DK: Mediekategorier

en: Media Category
da_DK: Mediekategori

en: Media Library Infinite Scrolling
da_DK: Mediebibliotek med uendelig rulning

en: Media Replacement
da_DK: Medieudskiftning

en: Minimum Time
da_DK: Min. tid

en: Modified
da_DK: Redigeret

en: Modify
da_DK: Rediger

en: Modify the interval of the WordPress heartbeat API or disable it on admin pages, post creation/edit screens and/or the frontend. This will help reduce CPU load on the server.
da_DK: Ændr intervallet for WordPress' heartbeat API, eller deaktiver det på administratorsider, visninger til oprettelse/redigering af indlæg og/eller frontend. Dette vil hjælpe med at reducere CPU-belastningen på serveren.

en: Multiple User Roles
da_DK: Flere brugerroller

en: Never
da_DK: Aldrig

en: New %s
da_DK: Ny %s

en: New Code Snippet
da_DK: Ny Kodestump

en: New Options Page
da_DK: Ny Side for Indstillinger

en: New Post Type
da_DK: Ny indholdstype

en: New Style Template
da_DK: Ny designskabelon

en: New Taxonomy
da_DK: Ny klassificering

en: New login URL:
da_DK: Ny login URL:

en: Next
da_DK: Næste

en: No
da_DK: Nej

en: No %s found
da_DK: Ingen %s fundet

en: No %s found in Trash
da_DK: Ingen %s fundet i Skraldespand

en: No Code Snippets found in Trash.
da_DK: Ingen kodestumper i papirkurven.

en: No Code Snippets found.
da_DK: Fandt ingen kodestumper.

en: No Custom Options Pages found
da_DK: Ingen Side for Indstillinger fundet

en: No Custom Options Pages found in Trash
da_DK: Ingen Side for Indstillinger fundet i papirkurven

en: No Custom Post Types found
da_DK: Ingen Custom Post Types fundet

en: No Custom Post Types found in Trash
da_DK: Ingen Custom Post Types fundet i papirkurven

en: No Custom Taxonomies found
da_DK: Ingen Tilpasset klassificering fundet

en: No Custom Taxonomies found in Trash
da_DK: Inge Tilpasset klassificering fundet i papirkurven

en: No Repeater Field Selected
da_DK: Intet Repeater felt valgt

en: No Style
da_DK: Ingen design

en: No Style Template found in Trash.
da_DK: Ingen designskabelon fundet i Skraldespand

en: No Style Template found.
da_DK: Ingen designskabelon fundet

en: No data available in table
da_DK: Ingen tilgængelige data i tabellen

en: No files were uploaded.
da_DK: Ingen fil blev uploaded.

en: No matching records found
da_DK: Ingen matchende registreringer fundet

en: Non-public post types:
da_DK: Ikke-offentlige indholdstyper:

en: None
da_DK: Ingen

en: Not available
da_DK: Ikke tilgængelig

en: Not important
da_DK: Ikke vigtigt

en: Notices
da_DK: Meddelelser

en: Nounce Error
da_DK: Nounce fejl

en: Obfuscate Author Slugs
da_DK: Tilslør forfatter-slugs

en: Obfuscate email address to prevent spam bots from harvesting them, but make it readable like a regular email address for human visitors.
da_DK: Tilslør e-mailadressen for at forhindre, at spamrobotter høster dem, men gør den læsbar som en almindelig mailadresse for menneskelige besøgende.

en: Obfuscate publicly exposed author page URLs that shows the user slugs / usernames, e.g. <em>sitename.com/author/username1/</em> into <em>sitename.com/author/a6r5b8ytu9gp34bv/</em>, and output 404 errors for the original URLs. Also obfuscates in /wp-json/wp/v2/users/ REST API endpoint.
da_DK: Tilslør offentligt eksponerede forfatterside-URL'er, der viser brugerslugs/brugernavne, f.eks. <em>sitename.com/author/username1/</em> til <em>sitename.com/author/a6r5b8ytu9gp34bv/</em>, og udsender 404-fejl for de originale URL'er. Tilslører også i /wp-json/wp/v2/users/ REST API endpoint.

en: On Options Pages
da_DK: På Indstillinger-siden

en: On Posts
da_DK: På Indlæg

en: On admin pages
da_DK: På administrationssider

en: On post creation and edit screens
da_DK: På visninger til oprettelse og redigering af indlæg

en: On the backend:
da_DK: På backenden:

en: On the frontend
da_DK: På frontend

en: On the frontend:
da_DK: På frontenden:

en: On which part of the site?
da_DK: På hvilken del af webstedet?

en: Once enabled, you can find the <a href="%s">Admin Menu</a> item under the Settings menu.
da_DK: Når aktiveret, kan du punktet finde <a href="%s">Admin Menu</a>under menuen Indstillinger.

en: Once enabled, you can find the Code Snippets menu item on the admin menu.
da_DK: Når det er aktiveret, kan du finde menupunktet Code Snippets i administratormenuen.

en: One <code>value : label</code> per line, or just <code>label</code>. Use <code>{empty}</code> for an empty value.
da_DK: En <code>value : label</code> per linje, eller bare <code>label</code>. Brug <code>{empty}</code> for en tom værdi.

en: Only the latest 1,000 entries are kept in the database.
da_DK: Kun de seneste 1.000 poster gemmes i databasen.

en: Oops!
da_DK: Hovsa!

en: Oops, something went wrong</span>.<br />Please double check your settings and the destination email address.
da_DK: Ups, der gik noget galt</span>.<br /> Dobbelttjek venligst dine indstillinger og destinations-e-mail-adressen.

en: Open All External Links in New Tab
da_DK: Åbn alle eksterne links i ny fane

en: Optimizations
da_DK: Optimeringer

en: Options
da_DK: Indstillinger

en: Options Page
da_DK: Side med Indstillinger

en: Or, help improve ASE by <a href="https://wordpress.org/support/plugin/admin-site-enhancements/" target="_blank">providing feedback</a>.
da_DK: Du kan også hjælpe med at forbedre ASE ved at <a href="https://wordpress.org/support/plugin/admin-site-enhancements/" target="_blank">give feedback</a>.

en: Output Format
da_DK: Outputformat

en: Overline
da_DK: Linje over

en: Page Background
da_DK: Side baggrund

en: Page Settings
da_DK: Sideindstillinger

en: Page Title <span class="faded">(shown in the browser tab)</span>
da_DK: Sidetitel <span class="faded">(vises i browserfanen)</span>.

en: Paragraph
da_DK: Afsnit

en: Parent %s
da_DK: Overordnet %s

en: Parent Code Snippet:
da_DK: Overordnet kodestump

en: Parent Style Template:
da_DK: Overordnet designskabelon:

en: Parse error: syntax error, unexpected end of snippet
da_DK: Parse-fejl: syntaksfejl, uventet afslutning af snippet

en: Parse error: syntax error, unexpected end of snippet.
da_DK: Parse error: syntaksfejl, uventet slutning af snippet.

en: Password Protection
da_DK: Beskyt med adgangskode

en: Password can not be empty.
da_DK: Adgangskoden kan ikke være tom.

en: Password protection is currently enabled for this site.
da_DK: Adgangskodebeskyttelse er i øjeblikket aktiveret for dette websted.

en: Password-protect the entire site to hide the content from public view and search engine bots / crawlers. Logged-in administrators can still access the site as usual.
da_DK: Beskyt hele webstedet med adgangskode for at skjule indholdet for offentligheden og søgemaskinernes bots/crawlere. Indloggede administratorer kan stadig få adgang til webstedet som normalt.

en: Pattern
da_DK: Mønster

en: Perform 301 (permanent) redirect to a URL of your choice
da_DK: Udfør 301 (permanent) viderestilling til en valgt URL

en: Perform 301 (permanent) redirect to the homepage for all 404 (not found) pages.
da_DK: Udfør 301 (permanent) omdirigering til hjemmesiden for alle 404 (ikke fundet) sider.

en: Perform Replacement
da_DK: Foretag udskiftning

en: Permission denied. Please contact your site administrator to run the export process.
da_DK: Adgang nægtet. Kontakt venligst admin på webstedet for at køre eksport-processen

en: Plain (no header image)
da_DK: Enkelt (uden sidehovedbillede)

en: Please clear your cache</strong> after enabling or disabling maintenance mode. This ensures site visitors see either the maintenance page or the actual content of each page.
da_DK: Ryd din cache</strong> efter aktivering eller deaktivering af vedligeholdelsestilstand. Dette sikrer, at besøgende på webstedet ser enten vedligeholdelsessiden eller det faktiske indhold på hver side.

en: Please consider supporting ASE.
da_DK: Overvej venligst at støtte ASE.

en: Please ensure email delivery is correctly set up on this site for forms to work properly.
da_DK: Vær sikker på at emaillevering er sat korrekt op på dette websted, så formularer kan virke korrekt.

en: Please find the relevant menu items under Settings.
da_DK: Find de relevante menupunkter under Indstillinger.

en: Please run the following command to make the directory writable
da_DK: Kør venligst følgende kommando for at gøre biblioteket skrivbart

en: Please run the following commands in order to make the directory
da_DK: Udfør venligst følgende kommandoer for at oprette mappen

en: Position on page
da_DK: Placering på siden

en: Post Type Options
da_DK: Indstillinger for Indholdstype

en: Prepend your field name with the content type slug you're attaching this field group to. This makes it easier to find which field you'd like to work with later, e.g. movie_release_year.
da_DK: Indled dit feltnavn med kortnavnet (slug) for den indholdstype, som du knytter denne feltgruppe til. Det gør det lettere at finde det felt, du gerne vil arbejde med senere, f.eks. movie_release_year.

en: Preserve Taxonomy Hierarchy
da_DK: Fasthold klassificeringshierarki

en: Preserve the visual hierarchy of taxonomy terms checklist in the classic editor.
da_DK: Fasthold det visuelle hierarki af klassificeringstermers checkliste i Klassisk Editor

en: Prevent bloating the database by limiting the number of revisions to keep for some or all post types supporting revisions.
da_DK: Undgå at databasen svulmer op ved at begrænse antallet af versioner, der skal gemmes for nogle eller alle indlægstyper, der understøtter versioner.

en: Prevent brute force attacks by limiting the number of failed login attempts allowed per IP address.
da_DK: Forebyg brute force-angreb ved at begrænse antallet af tilladte mislykkede login-forsøg per IP-adresse.

en: Prevent smaller components from running or loading. Make the site more secure, load slightly faster and be more optimized for crawling by search engines.
da_DK: Forhindr mindre komponenter i at køre eller indlæse. Gør webstedet mere sikkert, indlæses lidt hurtigere og er mere optimeret til at blive gennemsøgt af søgemaskiner.

en: Previous
da_DK: Tidligere

en: Protect your site from brute force, DOS and DDOS attacks via <a href="https://kinsta.com/blog/xmlrpc-php/#what-is-xmlrpcphp" target="_blank">XML-RPC</a>. Also disables trackbacks and pingbacks.
da_DK: Beskyt dit websted mod brute force-, DOS- og DDOS-angreb via <a href="https://kinsta.com/blog/xmlrpc-php/#what-is-xmlrpcphp" target="_blank">XML-RPC</a>. Deaktiverer også trackbacks og pingbacks.

en: Public post types:
da_DK: Offentlige indholdstyper:

en: Publish
da_DK: Udgiv

en: Re-enable infinite scrolling in the grid view of the media library. Useful for scrolling through a large library.
da_DK: Genaktiver uendelig rulning i gittervisningen af mediebiblioteket. Nyttigt til at scrolle gennem et stort bibliotek.

en: Redirect 404
da_DK: Viderestil 404

en: Redirect 404 to Homepage
da_DK: Omdiriger 404 til forsiden

en: Redirect After Login
da_DK: Viderestil efter login

en: Redirect After Logout
da_DK: Viderestil efter log ud

en: Redirect URL
da_DK: URL viderestilling

en: Redirect to:
da_DK: Viderestil til:

en: Remove 'Howdy'
da_DK: Fjern 'Hejsa'/'Howdy'

en: Remove WordPress logo/menu
da_DK: Fjern WordPress-logo/menu

en: Remove all categories
da_DK: Fjern alle kategorier

en: Remove comments column
da_DK: Fjern kolonnen med kommentarer

en: Remove comments counter/link
da_DK: Fjern tæller/link til kommentarer

en: Remove customize menu
da_DK: Fjern Tilpasser-menuen

en: Remove extra elements listed below, which most likely come from your theme or plugins.
da_DK: Fjern de ekstra elementer på listen nedenfor, som sandsynligvis kommer fra dit tema eller dine plugins.

en: Remove new content menu
da_DK: Fjern menuen med Opret nyt

en: Remove tags column (for posts)
da_DK: Fjern kolonnen med tags (for indlæg)

en: Remove the Help tab and drawer
da_DK: Fjern Hjælp-fane og slide-in

en: Remove updates counter/link
da_DK: Fjern tæller/link til opdateringer

en: Remove various elements from the admin bar.
da_DK: Fjern forskellige elementer fra topbjælken.

en: Repeater Field
da_DK: Repeaterfelt

en: Replace Media
da_DK: Udskift medier

en: Reply To
da_DK: Svar til

en: Required Text Color
da_DK: Farve for krævet tekst

en: Reset Menu
da_DK: Nulstil menu

en: Resize newly uploaded, large images to a smaller dimension and delete originally uploaded files. BMPs and non-transparent PNGs will be converted to JPGs and resized.
da_DK: Tilret størrelsen på nyligt overførte, store billeder til en mindre størrelse, og slet oprindeligt uploadede filer. BMP'er og ikke-gennemsigtige PNG'er konverteres til JPG'er og ændres i størrelse.

en: Resources: %1$s | %2$s | %3$s | %4$s
da_DK: Resourcer: %1$s | %2$s | %3$s | %4$s

en: Restrict login ID to username or email address only.
da_DK: Begræns login ID til kun brugernavn mailadresse.

en: Review
da_DK: Anmeldelse

en: Revisions Control
da_DK: Versionskontrol

en: Right Edge
da_DK: Højre kant

en: Right Half
da_DK: Højre halvdel

en: Right Side
da_DK: Højre side

en: SE Visibility: OFF
da_DK: SE Synlighed: FRA

en: SVG Upload
da_DK: Upload af SVG

en: Save Changes
da_DK: Gem ændringerne

en: Save Form Submissions to the Database
da_DK: Gem formular-indsendelser i databasen

en: Search %s
da_DK: Søg %s

en: Search Code Snippets
da_DK: Søg kodestumper

en: Search Engines Visibility Status
da_DK: Søgemaskinesynlighed

en: Search Fields
da_DK: Søgefelter

en: Search Options Page
da_DK: Søg Side for Indstillinger

en: Search Post Types
da_DK: Søg indholdstyper

en: Search Style Template
da_DK: Søg designskabelon

en: Search Taxonomies
da_DK: Søg klassificering

en: Search engines are discouraged from indexing this site. Click to change the settings.
da_DK: Søgemaskiner frarådes at indeksere dette websted. Klik for at ændre indstillingerne.

en: Search:
da_DK: Søg:

en: Security
da_DK: Sikkerhed

en: Select Images
da_DK: Vælg billeder

en: Select New Media File
da_DK: Vælg ny mediefil

en: Select Profile Picture
da_DK: Vælg profilbillede

en: Select Repeater Field in Page Settings
da_DK: Vælg Repeaterfelt i Indstillinger for siden

en: Select a field to see the options
da_DK: Vælg et felt for at se indstillinger

en: Select an ASE repeater field to use in this loop template.
da_DK: Vælg et ASE Repeater felt for bug i denne loop-skabelon

en: Select an Image
da_DK: Vælge et billede

en: Select...
da_DK: Vælg ...

en: Send Now
da_DK: Send nu

en: Send To
da_DK: Send til

en: Send To Email
da_DK: Send til email

en: Sending test email...
da_DK: Sender test email &hellip;

en: Separate with comma for multiple emails
da_DK: Adskil med komma for flere e-mails

en: Server error. Upload directory isn't writable.
da_DK: Serverfejl. Uploadmappen ikke skrivbar.

en: Set custom redirect URL for all or some user roles after login.
da_DK: Indstil brugerdefineret viderestillings-URL for nogle eller alle brugerroller efter login.

en: Set custom redirect URL for all or some user roles after logout.
da_DK: Indstil brugerdefineret viderestillings-URL for alle eller nogle brugerroller efter logout.

en: Set custom sender name and email. Optionally use external SMTP service to ensure notification and transactional emails from your site are being delivered to inboxes.
da_DK: Indstil brugerdefineret afsendernavn og mail. Brug eventuelt en ekstern SMTP-tjeneste for at sikre, at meddelelser og transaktionsmails fra dit websted bliver leveret til indbakkerne.

en: Set interval to once every
da_DK: Indstil intervallet til én gang hver

en: Set the password:
da_DK: Indstil adgangskoden:

en: Set width to
da_DK: Sæt bredden til

en: Share about ASE on:
da_DK: Fortæl om ASE på:

en: Shortcode to embed this form
da_DK: Shortcode for at indsætte denne formular

en: Show All
da_DK: Vis alle

en: Show Custom Taxonomy Filters
da_DK: Vis brugerdefinerede taksonomifiltre

en: Show ID column
da_DK: Vis ID-kolonne

en: Show ID in action rows along with links for Edit, View, etc.
da_DK: Vis ID i handlingsrækker sammen med links til Rediger, Vis osv.

en: Show Less
da_DK: Vis mindre

en: Show Page
da_DK: Vis side

en: Show _MENU_ entries
da_DK: Vis _MENU_ poster

en: Show a customizable maintenance page on the frontend while performing a brief maintenance to your site. Logged-in administrators can still view the site as usual.
da_DK: Vis en redigerbar vedligeholdelsesside på frontend, mens du udfører kortvarig vedligeholdelse af dit websted. Indloggede administratorer kan stadig se webstedet som normalt.

en: Show additional filter(s) on list tables for hierarchical, custom taxonomies.
da_DK: Vis yderligere filtre på listetabeller for hierarkiske, tilpassede taksonomier.

en: Show admin bar status when search engines are set to be discouraged from indexing the site. This is set through a "Search engine visibility" checkbox in Settings >> Reading.
da_DK: Vis topbjælke status, når søgemaskiner er indstillet til at blive afskrækket fra at indeksere webstedet. Dette indstilles via et afkrydsningsfelt "Søgemaskinesynlighed" i Indstillinger >> Læsning.

en: Show duplication link on:
da_DK: Vis duplikeringslink på:

en: Show excerpt column
da_DK: Vis kolonnen med uddrag

en: Show featured image column
da_DK: Vis kolonnen med udvalgt billede

en: Show file size column in media library
da_DK: Vis kolonnen med filstørrelse i mediebiblioteket

en: Show quick summary of the system the site is running on to admins, in the "At a Glance" dashboard widget. This includes the web server software, the PHP version, the database software and server IP address.
da_DK: Vis hurtig oversigt over det system, som webstedet kører på, til administratorer i Kontrolpanelets "Et Overblik". Dette inkluderer webserversoftware, PHP-versionen, databasesoftware og serverens IP-adresse.

en: Show quick summary of the system the site is running on to admins, in the "At a Glance" dashboard widget. This includes the web server software, the PHP version, the database software and server IP address. It will also show the size of the site, database, root, wp-content, plugins, themes and upload folders.
da_DK: Vis administratorer et hurtigt resumé af det system, som webstedet kører på, i dashboard-widget'en "Et hurtigt overblik". Dette omfatter webserversoftwaren, PHP-versionen, databasesoftwaren og serverens IP-adresse. Den viser også størrelsen på webstedet, databasen, roden, wp-indhold, plugins, temaer og uploadmapper.

en: Show the form description
da_DK: Vis formularbeskrivelse

en: Show the form title
da_DK: Vis formulartitel

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
da_DK: Viser 0 til 0 af 0 poster

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
da_DK: Viser _START_ til _END_ af _TOTAL_ poster

en: Site Identity on Login Page
da_DK: Webstedsidentitet på login-side

en: Snippet updated
da_DK: Stump opdateret

en: Solid Bar Labels
da_DK: Etikette med understregning

en: Specify the granularity (increment or decrement) of the value.
da_DK: Angiv granulariteten (forøgelse eller formindskelse) af værdien.

en: Spread
da_DK: Spredning

en: Standard Fonts
da_DK: Standardfonte

en: Step
da_DK: Trin

en: Stretch
da_DK: Stræk

en: String: True or False
da_DK: Streng: Sandt eller falskt

en: String: Yes or No
da_DK: Streng: Ja eller Nej

en: Stripes
da_DK: Striber

[ctx: Style Template]
en: Add New
da_DK: Tilføj ny

en: Styles
da_DK: Designs

en: Submenu
da_DK: Undermenu

en: Submit Button Alignment
da_DK: Justering af indsendknappen

en: Submit Button CSS Class
da_DK: Insendknappens CSS-class

en: Submit Button Text
da_DK: Tekst for indsendknappen

en: Success Message
da_DK: Succesbesked

en: Taxonomy Options
da_DK: Indstillinger for Klassificering

en: Terms Order
da_DK: Termsrækkefølge

en: Test email was successfully processed</span>.<br />Please check the destination email's inbox to verify successful delivery.
da_DK: Test e-mail blev afsendt med succes</span>.<br />Tjek venligst modtagerens indbakke for at bekræfte problemfri levering.

en: Text
da_DK: Tekst

en: Text Align
da_DK: Tekstjustering

en: Text Color
da_DK: Tekstfarve

en: Text Decoration
da_DK: Tekstdekoration

en: Text Transform
da_DK: Teksttransformering

en: The %s directory could not be created
da_DK: Mappen %s kunne ikke oprettes

en: The %s directory is not writable, therefore the code snippet files cannot be saved.
da_DK: Der kan ikke skrives til mappen %s, og derfor kan kodestykkefilerne ikke gemmes.

en: The code is active. Click to deactivate it
da_DK: Koden er aktiv. Klik for at deaktivere

en: The code is inactive. Click to activate it
da_DK: Koden er inaktiv. Klik for at aktivere.

en: The current file will be replaced with the uploaded / selected file (of the same type) while retaining the current ID, publish date and file name. Thus, no existing links will break.
da_DK: Den aktuelle fil vil blive erstattet med den overførte/valgte fil (af samme type), mens det aktuelle ID, udgivelsesdato og filnavn bevares. Ingen eksisterende links afbrydes.

en: The preview seen here will use the Form Builder default style. Please preview on the frontend to see the theme's style applied.
da_DK: Forhåndsvisningen her vil bruge Formularbyggerens standard design. Vælg forhåndsvisning på frontend for at temaet design i brug.

en: The role(s) above have the <code>%s</code> capability required to view and access the menu item.
da_DK: Ovenstående rolle(r) har den <code>%s</code>-kapacitet, der kræves for at se og få adgang til menupunktet.

en: There was a problem with your submission. Please try again.
da_DK: Der var et problem med indsendelsen. Prøv venligt igen.

en: This email was sent from #linked_site_name.
da_DK: Denne email var sendt fra #linked_site_name.

en: This is a required field
da_DK: Dette felt er obligatorisk

en: This is for the Entries page
da_DK: Dette er for Poster-siden

en: This site is undergoing maintenance for an extended period today. Thanks for your patience.
da_DK: Dette websted er under vedligeholdelse i en længere periode i dag. Tak for din tålmodighed.

en: To 'deactivate' a field group, change it's status to 'Draft' via Quick Edit.
da_DK: For at deaktivere en feltgruppe, skift status til 'Kladde' via Lynredigering.

en: To create a new Custom Style, go to the %1$sStyles%2$s page.
da_DK: For at oprette et tilpasset desing, gå til %1$sDesign%2$s siden.

en: To exclude an image from conversion and resizing, append '-nr' suffix to the file name, e.g. bird-photo-4k-nr.jpg
da_DK: Hvis du vil udelukke et billede fra konvertering og størrelsesændring, skal du tilføje suffikset '-nr' til filnavnet, fx bird-photo-4k-nr.jpg

en: Top Spacing
da_DK: Topmellemrum

en: Translate
da_DK: Oversæt

en: Transparency
da_DK: Gennemsigtighed

en: Trigger publishing of scheduled posts of all types marked with "missed schedule", anytime the site is visited.
da_DK: Udløs udgivelse af planlagte indlæg af alle typer, der er markeret med "missed schedule", hver gang webstedet besøges.

en: Unable to delete %s
da_DK: Kan ikke slette %s

en: Under maintenance
da_DK: Under vedligeholdelse

en: Underline
da_DK: Understreg

en: Update %s
da_DK: Opdatér %s

en: Update Options Page
da_DK: Opdater Side for Indstillinger

en: Update Post Type
da_DK: Opdater indholdstype

en: Upgrade
da_DK: Opgradér

en: Uppercase
da_DK: Store bogstaver

en: Use #form_details for including all form data
da_DK: Brug #form_details for at inkludere alle formulardata

en: Use #form_title for the form title
da_DK: Brug #form_title for formularens titel

en: Use #linked_site_name for the site name linked to the site URL
da_DK: Brug #linked_site_name for webstedsnavnet linked til webstedets URL

en: Use #site_name for the site name
da_DK: Brug #site_name for webstedet navn

en: Use <strong>#page_title</strong> for the title of the page the form is displayed on.
da_DK: Brug <strong>#page_title</strong> for titlen på siden formularen blev vist på.

en: Use <strong>#page_url</strong> for the URL of the page the form is displayed on.
da_DK: Brug <strong>#page_url</strong> for URL'en for siden, formularen vises på.

en: Use ASE Repeater
da_DK: Brug ASE Repeater

en: Use Selected Image
da_DK: Brug det valgte billede

en: Use [admin_email] for the site administrator's email
da_DK: Brug [admin_email] for webstedets administratormail

en: Use a customizable page
da_DK: Brug en side, der kan tilpasses

en: Use a shortcode like the following examples to display an email address on the frontend of your site: 
            		<ul>
            			<li><strong>[obfuscate email="john@example.com"]</strong> to display the email on it's own line</li>
            			<li><strong>[obfuscate email="john@example.com" display="inline"]</strong> to show the email inline</li>
            		</ul>
da_DK: Brug en shortcode som i de følgende eksempler for at vise en email på frontend af dit websted: 
            		<ul>
            			<li><strong>[obfuscate email="john@example.com"]</strong> for at vise email på egen linje</li>
            			<li><strong>[obfuscate email="john@example.com" display="inline"]</strong> for at vise email inline</li>
            		</ul>

en: Use an existing page
da_DK: Brug en eksisterende side

en: Use as Profile Picture
da_DK: Brug som profilbillede

en: Use custom order of terms on frontend query and display.
da_DK: Brug brugerdefineret rækkefølge af termer i frontend-forespørgsel og -visning.

en: Use custom order on frontend query and display of enabled post types. You may need to manually set query order by <code>menu_order</code> in an <code>ascending</code> order.
da_DK: Brug tilpasset rækkefølge på forespørgsel og vis aktiverede indholdstyper. Du kan manuelt sætte forespørgselssortering med <code>menu_order</code> i en <code>faldende</code> rækkefølge.

en: Use the [post_cf_form] shortcode to display a frontend submission form.
da_DK: Brug kortkoden [post_cf_form] for at vise en kontaktformular på frontend.

en: Use the site icon and URL to replace the default WordPress logo with link to wordpress.org on the login page. Go to <a href="%1$s">General Settings</a> or the <a href="%2$s">Customizer</a> to set or change your site icon.
da_DK: Brug webstedsikonet og URL'en til at erstatte standard WordPress-logoet med et link til wordpress.org på login-siden. Gå til <a href="%1$s">Generelle indstillinger</a> eller <a href="%2$s">Customizer </a> for at indstille eller ændre dit webstedsikon.

en: Username
da_DK: Brugernavn

en: Username only
da_DK: Kun brugernavn

en: Utilities
da_DK: Værktøj

en: Validate with:
da_DK: Validér med:

en: Validation
da_DK: Validering

en: Value
da_DK: Værdi

en: Values
da_DK: Værdier

en: Various Admin UI Enhancements
da_DK: Forskellige forbedringer i Admin brugerfladen

en: Various, smaller enhancements for different parts of the admin interface.
da_DK: Forskellige, mindre forbedringer af forskellige dele af administrationsgrænsefladen.

en: Vertical
da_DK: Vertikal

en: View
da_DK: Vis

en: View Admin as Role
da_DK: Se Admin som rolle

en: View Code Snippet
da_DK: Vis kodestump

en: View Options Page
da_DK: Vis Side for Indstillinger

en: View Post Type
da_DK: Vis indholdstype

en: View Style Template
da_DK: Vis designskabelon

en: View Taxonomy
da_DK: Vis klassificering

en: View admin pages and the site (logged-in) as one of the non-administrator user roles.
da_DK: Se administratorsider og webstedet (logget ind) som en af brugerrollerne, der ikke er administratorer.

en: View documentation
da_DK: Vis dokumentation

en: We'll be back soon.
da_DK: Vi er snart tilbage.

en: Welcome to WordPress
da_DK: Velkommen til WordPress

en: Wider Admin Menu
da_DK: Bredere admin-menu

en: Width
da_DK: Bredde

en: Write a quick, 5-star review for ASE
da_DK: Skriv en hurtig 5-stjernet anmeldelse af ASE

en: Yes
da_DK: Ja

en: You are trying to edit a form that does not exist.
da_DK: Du forsøger at redigere en formular, der ikke findes.

en: You can also append <strong>?bypass=%1$s</strong> in the URL to bypass the password entry form. e.g. %2$s/?bypass=%3$s. This can be useful when you need to quickly share a dev site with another person, e.g. a client.
da_DK: Du kan også tilføje <strong>?bypass=%1$s</strong> i URL'en for at omgå formularen til indtastning af adgangskode, f.eks. %2$s/?bypass=%3$s. Det kan være nyttigt, når du hurtigt skal dele en udviklingsside med en anden person, f.eks. en kunde.

en: You can also paste an image URL hosted on another site.
da_DK: Du kan også indsætte en billed-URL, der er hostet på et andet websted.

en: You can export the form styles and then import the form styles in the same or different website.
da_DK: Du kan eksportere formulardesign og siden importerer dine design på samme eller et andet websted.

en: You can export the settings and then import the form in the same or different website.
da_DK: Du kan eksporter indstillinger og siden importere formularen på samme eller et andet websted.

en: You can, for example, use this to add &lt;link&gt; for loading custom web fonts.
da_DK: Du kan fx bruge dette til at tilføje &lt;link&gt; for at indlæse tilpasser webfonte.

en: You did not add any fields to your form. %1$sGo back%2$s and add some.
da_DK: Du tilføjede ikke nogen felter til din formular. %1$sGå tilbage%2$s og tilføj nogle.

en: Your IP address is %1$s <span class="faded">(from %2$s header)</span>
da_DK: Din IP-adresse er %1$s <span class="faded">(fra %2$s header)</span>

[ctx: add new]
en: Add Code Snippet
da_DK: Tilføj Kodestump

[ctx: add new on admin bar]
en: Code Snippet
da_DK: Kodestump

[ctx: add new on admin bar]
en: Style Template
da_DK: Designskabelon

[ctx: admin menu]
en: Code Snippets
da_DK: Kodestumper

[ctx: admin menu]
en: Style Template
da_DK: Designskabelon

en: crop
da_DK: beskæring

en: e.g. backend
da_DK: fx backend

en: e.g. maintenance
da_DK: f.eks. vedligeholdelse

en: e.g. my-account
da_DK: fx min-konto

en: e.g. wp/v2/posts
da_DK: fx wp/v2/posts

en: failed login attempts allowed before 15 minutes lockout
da_DK: mislykkede login-forsøg tilladt før 15 minutters lockout

en: lockout(s) will block further login attempts for 24 hours
da_DK: lockout(s) vil blokere for yderligere loginforsøg i 24 timer

en: log entries and delete older ones.
da_DK: log indkomne og slet ældre.

en: no crop
da_DK: uden beskæring

en: pixels <span class="faded">(Default is 1920 pixels)</span>
da_DK: pixels <span class="faded">(Standard er 1920 pixels)</span>

en: pixels. <span class="faded">(Default is 1920 pixels)</span>
da_DK: pixels. <span class="faded">(Standard er 1920 pixels)</span>

[ctx: post type general name]
en: Code Snippets
da_DK: Kodestumper

[ctx: post type singular name]
en: Code Snippet
da_DK: Kodestump

[ctx: post type singular name]
en: Style Template
da_DK: Designskabelon

en: revisions for:
da_DK: versioner for:

en: with AVIF support
da_DK: med AVIF-understøttelse

en: without AVIF support
da_DK: uden AVIF-understøttelse
